Sari la conținut

Problema semnalizare


murano
 Share

Postări Recomandate

Salutari,am o problema pe partea electrica la motoreta mea.Si anume,ieri am observat ca nu imi mai mergeau semnalizarile,am descfacut nuca am verificat tot bun apoi am vazut ca era rupt un fir la semnalul stang din spate.Am lipit tot frumos la loc am dat semnal dreapta a mers in regula iar cand am dat stanaga MORT (s-a aprins stopul frana si s-a inchis repede) si dupa nu a mai mers deloc sa semnalizez nici pe dreapta.Am inchiso din contact,aprins inapoi,dreapta OK stanga iara...daca scot semnalu spate stanga,fata stanga merge singura,daca pun la loc face aceleasi faze.Am pus si alt semnal pe spate nimic.

 

Sa fie un scurt undeva sau de la releu?

 

 

 

Cum imi dau seama daca becu e ars la semnalizariel astea? SEMNALE sunt becuri halogen daca nu ma insel,se arde lita ca la cele normale?

 

 

Mersi anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva ai vreun bec ars? Ia un multimetru si vezi daca ai tensiune pe partea stanga cand semnalizezi, scoate cate un bec pe rand si la celalalt verifici.

 

De asemenea, nu incerca cu alte semnale, adica cu alte becuri decat de 21W. Daca pui mai mic, nu o sa functioneze corect semnalul (ori clipeste prea repede, ori prea incet, ori staaprins tot timpul ori nu se aprinde deloc). Teoretic, daca ai rezolvat problema cu firul si nu ai becuri arse, ar trebui sa functioneze corect. Daca pe o parte merge inseamna ca releul e bun, la fel si siguranta. Deci sa nu ai becuri arse si daca nu ai si tot nu merge, o iei din aproape in aproape ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce naiba cand cuplez si semnalu spate stanga si dau sa semnalizez pe stanga...mi se aprinde la stop becu de la frana si pe urma nu mai merge sa semnalizez deloc nici dreapta nici nimic.Moare tot ce inseamna semnal.Nu am undeva scurt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce naiba cand cuplez si semnalu spate stanga si dau sa semnalizez pe stanga...mi se aprinde la stop becu de la frana si pe urma nu mai merge sa semnalizez deloc nici dreapta nici nimic.Moare tot ce inseamna semnal.Nu am undeva scurt?

sigur ai legat bine firele? nu cumva ai folosit in loc de firul de masa pe cel de la lampa de frana? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,nu am folosit.Semnalele erau legate demult,iar peste noapte..s-a intamplat chestia asta despre care am zis.Undeva ceva ori un scurt,ori un fir rupt nu stiu..ma apuc maine sa caut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scurt in "nuca" pe partea de semnalizare spre stanga. Cand ai umblat pe acolo ai facut ceva naspa. Desfa din nou, reverifica si pune la loc.

Stopul de frana se aprinde pentru ca e alimentat cu + prin nuca (semnalizare pozitia stanga pe ghidon)---- bec semnal stanga --- minus .

Daca scoti becu, nu se aprinde stopu, deci plusul vine din nuca aia.

Nu ai niciun scurt in alta parte, doar acolo!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scurt in "nuca" pe partea de semnalizare spre stanga. Cand ai umblat pe acolo ai facut ceva naspa. Desfa din nou, reverifica si pune la loc.

Stopul de frana se aprinde pentru ca e alimentat cu + prin nuca (semnalizare pozitia stanga pe ghidon)---- bec semnal stanga --- minus .

Daca scoti becu, nu se aprinde stopu, deci plusul vine din nuca aia.

Nu ai niciun scurt in alta parte, doar acolo!

 

 

Da in nuca am umblat dupa ce s-a intamplat beleaua,orsicum am sa mai desfac sa vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai umblat si inainte, cand ai constatat ca nu iti merg semnalizarile. Atunci ai facut scurtu' in nuca!(sau era deja facut)

Curata bine contactele din nuca cu WD 40 sau cu spray de contacte "uleios" si pune totul la loc cu grija.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...