Sari la conținut

"Rasufla Janta"


Postări Recomandate

Salutare,

 

A venit sezonul cald si mi-am propus sa-i pun anvelope noi. Ajung la vulcanizare- cei de pe chitilei, pe o strada pe-acolo, recomandati de "forumisti"; am pus anvelopele noi si dau sa plec, cand..roata fata desumflata...poate o fi uitat s-o umfle...a umflat-o din nou. Ma plimb putin, ajung acasa, si gata la adapost( asta fiind la inceput de saptamana). In weekend dau sa ies cu mobra, cand..roata fata pe janta; pun apa pe ea si dadea printe janta si anvelopa; il sun pe omul de la vulcanizare si-i spun pierde aer printre janta si anvelopa...poate nu s-a etansat,zic eu, omu imi zice sa facem programare luni ca el lucreaza numa' cu programare...binenteles ca m-am enervat si nu m-am mai dus la el. Apropo: " la iesirea din unitate va rogam sa cereti bonul fiscal".

 

Ma duc la Balamuc si ma rezolva ....pe aceasta cale ii si multumesc ca a fost la momentul potrivit- sambata :). deja ma gandeam ca pierd iar weekendul si nu ma plimb cu mobra- fiind cam singurul moment cand am timp de ea.

 

Peste alta saptamana, adica azi, am descoperit iar roata fata pe janta. Am luat toata roata la sapuneala si ghice ce: pierde aer prin janta in dreptul unei spite. Nu-mi dau seama de ce, cum sau in ce fel, nu pot sa caut vinovati, dar presupun ca janta a avut o lovitura- reparatie- in trecut si ma gandesc ca acum cand s-a umblat pe la vulcanizare sa se fi deschis niste pori ceva.

 

Atasez poze.

 

Ce mmm sa fac acum? sa dau janta jos si sa merg cu ea la un sudor sau exista ceva sa bag in roata sa astupe porii care s-au deschis de la fost "lucrare" pe janta?

 

Multumesc si astept parerile voastre.(recomandari..etc )

 

M.

Editat de mike1981
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa mintea mea cred ca ar trebui sudata pentru ca din fabrica nu cred ca vine cu pori. ori cineva a tratat-o cu ciocane ori i-a dat-o de-a fisurat-o :). da jos cauciucul sa vezi ce urme mai are ca asa e greu de zis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sudura e o solutie temporara. odata fisurata, fisura se propaga iar de la vibratii. deci in timp va lucra iarasi.

as incerca o solutie cauciucata pentru fisuri sa dau pe interior... dar solutia reala este de fapt o alta janta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Ma gandeam si eu la diverse solutie mai ieftine, dar pana la urma cred ca merg cu ea la sudura- nu vreau sa-mi rup gatul din cauza la o janta.

Imi pare rau ca nu am fost mai atent la vulcanizare, sa fi inspectat mai bine janta, dar nu ma gandeam la asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca baiatul de la vulcanizarea cu programare are o legatura cu aparitia acelei fisuri.

 

eu cred ca tu esti foarte tare daca ne explici si noua cum ai ajuns la concluzia asta...

 

on topic: te pot rezolva eu cu janta ;)

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

N-are nicio treaba fisura aia cu cel care ti-a schimbat cauciucul.

Probabil materialul a avut un por din turnare, zona a ramas sensibila si la o groapa s-a fisurat.

Merge lipita si cu poxipol la cum arata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc tuturor pentru sfaturi, inca nu am reusit sa fac nimic, de vina-i munca si vremea. Dar sigur o sa fie sudata. Timpul in care se duce tot aerul din aer este cam de o saptamana. Asta e.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...