Sari la conținut

Oregon - west coast


Postări Recomandate

De ziua reginei Victoria canadienii nu muncesc. Mai exact, sarbatorile legale se dau luni, astfel ca week-end-ul devine ... long week-end. Prilej pt cetateni sa faca excursii un pic mai indepartate. La fel am facut si noi, Bogdan C. si Bogdan K. cu partenerele, bimmerele, precum si cu nevestele - Candice si Ana-Maria.

Din Vancouver am planuit sa o luam in sud, pe coasta vestica a Americii, pana in Oregon.

 

karte-7-246.gif

 

N-am decat pozele de pe un aparat, cum le obtin si pe alealalte o sa mai adaug. In plus, o sa mai pun si un link cu motajul video, dupa ce-l fac, sper curand.

 

Din Vancouver am luat-o voiosi spre Seattle, unde am vrut sa cumparam niste echipament de ploaie, just in case. Nu am gasit nica interesant asa ca am decis sa luam macar o secure, sa ne incalzim la foc si sa facem un carnatz. Destul de comic... am intrat intr-un magazin, cu insigne si patchurile cu BMC pe spate, ne intampina o doamna si ne intreaba cu ce sa ne ajute. Noi... vrem o secure! Tipa ramane 2 secunde blocata si pufneste in ras. Se scuza si zice ca nici nu se putea potriveala mai buna si ne indruma la zona cu securi. Acolo, o intrebam pe alta doamna ce secure ne recomada. Ea de acolo pufneste in ras si zice ca depinde pt ce ne trebe, dar ea nu vrea sa stie nimic, sa nu-i spunem, ne indica pe cea mai scumpa si pleaca razand.

 

In Seattle prindem rush hour si petrecem 2-3 ore mestecand in cutie, intre a 1-a si a 2-a. Zicem la doamne, ca asa ne petrecem noi excursiile pe 2 roti. Sunt naspa rau si daca s-ar putea, sa nu mai vina cu noi data viitoare... Nu a tinut :rolleyes:

 

Spre seara atingem din nou Pacificul si campam intr-un super loc, numit Cannon Beach. Foc, whisky, bere, carnatz si povesti pana tarziu in noapte.

 

DSCF4332.JPG

 

DSCF4333.JPG

 

DSCF4335.JPG

 

DSCF4330.JPG

 

DSCF4331.JPG

 

DSCF4357.JPG

 

DSCF4358.JPG

 

DSCF4359.JPG

 

DSCF4361.JPG

 

DSCF4365.JPG

 

DSCF4366.JPG

 

DSCF4367.JPG

 

DSCF4368.JPG

 

DSCF4372.JPG

 

DSCF4374.JPG

 

DSCF4360.JPG

 

De la Cannon Beach am continuat sud pe celebra 101 spre Dunes City, unde ne-am propus sa campam.

 

Nu stiu cate poze ma lasa sa pun fara reply.

 

Traseul e cam naspa, numai curbe, oceanul pe o parte si de obicei munti pe cealalta.

 

DSCF4378.JPG

 

DSCF4379.JPG

 

DSCF4380.JPG

 

DSCF4382.JPG

 

DSCF4383.JPG

 

DSCF4385.JPG

 

DSCF4386.JPG

 

DSCF4387.JPG

 

M-a franat, mai este... :laugh:

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Traseul e cam naspa, numai curbe, oceanul pe o parte si de obicei munti pe cealalta.

 

 

daaa...e nasol...sa nu te doară gatul de la atâta uitat , când la ocean , când la munți...

și de asemenea sa nu-ți murdărești costumul de la balele care iți curg din gura când te înfigi cu pofta in curbele alea :wave:

...grea viata :)

ps. frumoase poze :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto: da, ce-i drept, mi s-a cam infierbantat gatul de la atata stanga dreapta. O trebuit multa bere si fireball pe urma... :laugh:

 

Alte poze de pe coasta:

 

DSCF4388.JPG

 

DSCF4389.JPG

 

DSCF4390.JPG

 

DSCF4392.JPG

 

Simbolul coastei, the Haystack:

 

DSCF4394.JPG

 

DSCF4397.JPG

 

DSCF4398.JPG

 

DSCF4400.JPG

 

Zicea ceva nenea de vreo 600 de cai pe vreo 1200 de kile, frumos raport :laugh:

 

DSCF4402.JPG

 

DSCF4404.JPG

 

Heceta lighthouse in spate:

 

DSCF4405.JPG

 

DSCF4408.JPG

 

Doi lei de mare la odihna:

 

DSCF4409.JPG

 

DSCF4411.JPG

 

DSCF4414.JPG

 

DSCF4416.JPG

 

S-or cam caacaat pescarusii:

 

DSCF4422.JPG

 

Erau 3 orci prin zona dar n-am reusit sa le vedem. S-o bagat la fund si n-o mai iesit degraba.

 

Mai e un set de la Sand Dunes dar nu intra aici.

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Epava navei The Peter Iredale, scufundata in 1906 e foarte usor accesibila.

 

DSCF4356.JPG

 

DSCF4355.JPG

 

DSCF4345.JPG

 

DSCF4351.JPG

 

DSCF4353.JPG

 

DSCF4341.JPG

 

Sand Dunes National Park, n-am prea facut poze din pacate:

 

DSCF4426.JPG

 

DSCF4432.JPG

 

DSCF4433.JPG

 

La vreo 80km de Mt St Helen Volcano.

Din cauza vremii, n-am mai ajuns la vulcan. Loc pt data viitoare, pe soare.

 

DSCF4444.JPG

 

DSCF4446.JPG

 

DSCF4450.JPG

 

DSCF4453.JPG

 

DSCF4457.JPG

 

DSCF4463.JPG

 

DSCF4465.JPG

 

Partea 01 din video:

 

http://youtu.be/w8Ccx7e2Bsg?hd=1

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tofino a fost recent, cu o saptamana inainte de Oregon. Super tare. Am filmat doar, n-am oprit la poze.

 

pentru mine insula e cel mai misto loc de pe pamant. in plus fata de lower mainland are mai putini chinezi, :laugh:

mai lispeste vremea... dar e okay si asa.

bisiul insa e construit pentru motociclete. cand traiam acolo era o feerie, in ontario sunt doar 2 sosele si alea pline de rcmp-sti...

succes.

sper sa va trimit si eu filme din drumul buc-minsk-nordkapp-berlin-buc, dar nu prea curand. imediat dupa expeditie am avion in canada, poate la inceputul lui sept. sa am timp.

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine insula e cel mai misto loc de pe pamant. in plus fata de lower mainland are mai putini chinezi, :laugh:

mai lispeste vremea... dar e okay si asa.

bisiul insa e construit pentru motociclete. cand traiam acolo era o feerie, in ontario sunt doar 2 sosele si alea pline de rcmp-sti...

succes.

sper sa va trimit si eu filme din drumul buc-minsk-nordkapp-berlin-buc, dar nu prea curand. imediat dupa expeditie am avion in canada, poate la inceputul lui sept. sa am timp.

 

partea a 2-a de fapt e asta, nuj ce are youtube-ul... nu merge embed...

 

http://youtu.be/su23S_7JG4s

 

Retur placut in Canada si sa nu uiti sa postezi Norkapp (visul meu) :)

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase locuri :) Am stat 3 luni in Florence, Oregon in 2004...grozave amintiri...din pacate pe atunci fara motocicleta. Oricum Highway 101 pe 2 roti a ramas pt mine un ''must''.

 

Salutari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...