Sari la conținut

16-17 iunie tura de 1200 km


Bibi40k
 Share

Postări Recomandate

Salve,

pt. we acesta propun o dura cam lunga de 1200 km si daca ma puteti ajuta cu sfaturi legate de starea drumului m-as bucura enorm sa stiu sa le ocoloesc :)

 

Traseul ar fi: http://goo.gl/maps/40zL

etapa 1: Bucuresti - Targoviste - Campulung (aici chiar nu stiu cum e soseaua dar prefer sa ocoloesc A1 daca nu sunt gropi)

etapa 2: Campulung - Rucar - Brasov (am inteles ca a fost refacut)

etapa 3: Brasov - Tg Mures (asta e perfect)

etapa 4: Tg Mures - Bistrita - Vatra Dornei (banuiesc ca e ok :) )

etapa 5a: Vatra Dornei - Gura Humorului - Falticeni - Piatra Neamt - Bicaz (sau 5b)

etapa 5b: Vatra Dornei - Crucea - Borca - Lacul Izvorul Muntelui - Bicaz (am gasit intr-un post din 2009 ca ar fii cam praf drumul dar astept informatii de la cei din zona)

etapa 6: Bicaz - Gheorgheni - Miercurea Ciuc - Tusnad - Lacul Sf Ana - Targul Secuiesc - Intorsura Buzaului - Buzau - Bucuresti (o mare parte stiu ca e perfecta dar n-am informatii despre Bicaz - Gheorgheni)

 

Cam 600km / zi cu o medie de 80km/h ar veni 7,5 ore de condus.

 

Merci anticipat si astept cateva sfaturi legate de drum si eventual o cazare prin zona Gura Humorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu fac drumul Bucuresti - Targoviste la fiecare 2 sapt. Pana la Targoviste drumul e bun (aproape jumatate din el cu 2 benzi pe sens). O sa ai ceva probleme la intrarea in Tgv si apoi pe centura spre Campulung. Apoi urmeaza drumul Tgv - Malu cu Flori (am fost acum vreo luna jumatate) si iti zic sigur ca e bun (la fel ca cel de la buc la tgv). Dupa Malu cu Flori si pana la Clung (prin iarna) drumul era praf. S-a miscat pamantul si asfaltu ba s-a ridicat ori au aparut gropi ... mai departe nu stiu cum e ca n am ajung decat pana la Clung anul asta. drum bun sa ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff, vad ca nu e nimic alternativ ... sa o iau pe Piatra Neamt - Bacau - Onesti - Tg Secuiesc ?

o sa te dezintegrezi pe bicaz - gheorgheni :) e drum valurit si cu gropi, pe mine si cu varadero m-a enervat, nu vreau sa stiu cum o fi cu cbr-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte frumos ceea ce vrei sa faci

DAR

foarte CHINUITOR....mai ales pe modelul tau de moto

 

nu te vei bucura de nici un peisaj pe unde vrei trece

 

unde e drumul prost stai cu ochii in sosea sa nu rupi mobra

unde e drumul bun stai tot cu ochii in sosea sa poti sa o arzi

 

eu am facut ceva similar pana sus in sighet

dar o alta mobra ........

 

media de 80/km in romania este ireala..decat daca mergi peste 50% din drum pe autostrada

daca reusesti 60 sa te bucuri

iar 600 in 10 ore ar fi fara masa fara alimentari fara sa iti tragi sufeltul pe unde o sa ti placa

 

bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms, din Malu cu Flori vad ca sunt 2 variante (723 iar apoi 73D sau 72A in continuare) le-ai incercat pe ambele ?

eu fac drumul Bucuresti - Targoviste la fiecare 2 sapt. Pana la Targoviste drumul e bun (aproape jumatate din el cu 2 benzi pe sens). O sa ai ceva probleme la intrarea in Tgv si apoi pe centura spre Campulung. Apoi urmeaza drumul Tgv - Malu cu Flori (am fost acum vreo luna jumatate) si iti zic sigur ca e bun (la fel ca cel de la buc la tgv). Dupa Malu cu Flori si pana la Clung (prin iarna) drumul era praf. S-a miscat pamantul si asfaltu ba s-a ridicat ori au aparut gropi ... mai departe nu stiu cum e ca n am ajung decat pana la Clung anul asta. drum bun sa ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

600 km pe zi e enorm.

Eu am facut Cluj- Reghin- Totplita - Gheorghieni- L Rosu- Bicaz- Piatra Neamt- Bicaz - Lacul Izvorul Muntelui - Vatra Dornei- Tihuta - Lacul Colibita- Bistrita - Cluj in 2 zile pe zi maxim a fost 380 km cu transalpul si mi sa parut mult.

Dupa mine ideal ar fi pe drumurile astea care nu sunt europene si sunt mai proaste 300 km.

Ai in vedere ca drumul Vatra Dornei- Bicaz si Bicaz Gheorgieni e tot spart ieri se lucra la el erau numai sapaturi medie de 80 km la ora pe drumul asta e vis mai ales cu motorul tau, plus ca te mai opresti faci o poza peisajul e superb si e pacat sa nu te opresti

Cateva poze

http://imageshack.us/f/706/img0996jc.jpg/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vatra Dornei - Bicaz adica etapa 5b de mai sus ?

cum e Reghin- Totplita - Gheorghieni ?

ai zis poze ... nu stiu eu sau dau next sau e doar una in linkul tau ? Mai pune ca-s frumoase.

600 km pe zi e enorm.

Eu am facut Cluj- Reghin- Totplita - Gheorghieni- L Rosu- Bicaz- Piatra Neamt- Bicaz - Lacul Izvorul Muntelui - Vatra Dornei- Tihuta - Lacul Colibita- Bistrita - Cluj in 2 zile pe zi maxim a fost 380 km cu transalpul si mi sa parut mult.

Dupa mine ideal ar fi pe drumurile astea care nu sunt europene si sunt mai proaste 300 km.

Ai in vedere ca drumul Vatra Dornei- Bicaz si Bicaz Gheorgieni e tot spart ieri se lucra la el erau numai sapaturi medie de 80 km la ora pe drumul asta e vis mai ales cu motorul tau, plus ca te mai opresti faci o poza peisajul e superb si e pacat sa nu te opresti

Cateva poze

http://imageshack.us.../img0996jc.jpg/

Editat de Bibi40k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vatra Dornei - Bicaz adica etapa 5b de mai sus ?

ai zis poze ... nu stiu eu sau dau next sau e doar una in linkul tau ? Mai pune ca-s frumoase.

 

In dreapta sus e Next

Da varianta 5b mie mi-a placut foarte mult sunt peisaje superbe dar drumul e cam rau e tot spart.

Cu toate astea a meritat

Editat de psycho25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bicaz -> vatra dornei am mers acum 2-3 ani cu masina si era NISIPOS! Sper sa nu ai norocul asta .. :)

 

Zona reghin->gheorghieni era cam rupta (din auzite de la motociclisti care au mers pe ea anul trecut).

 

Piatra Neamt - Bacau - Onesti - Tg Secuiesc am mers de 2 ori in 2 saptamani, e relativ ok, mai sari din cand in cand de la anumite portiuni valurite...

Nu am vazut dar daca cumva de la TgSecuiesc mergi sper Brasov, MARE GRIJA ca bucata turnata cu bitum acum 2 ani are portiuni sarite si sint gropi nasoale. Tine banda 2 cat mai aproape de ax si ochii in 10!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve,

pt. we acesta propun o dura cam lunga de 1200 km si daca ma puteti ajuta cu sfaturi legate de starea drumului m-as bucura enorm sa stiu sa le ocoloesc :)

 

Traseul ar fi: http://goo.gl/maps/40zL

etapa 1: Bucuresti - Targoviste - Campulung (aici chiar nu stiu cum e soseaua dar prefer sa ocoloesc A1 daca nu sunt gropi)

etapa 2: Campulung - Rucar - Brasov (am inteles ca a fost refacut)

etapa 3: Brasov - Tg Mures (asta e perfect)

etapa 4: Tg Mures - Bistrita - Vatra Dornei (banuiesc ca e ok :) )

etapa 5a: Vatra Dornei - Gura Humorului - Falticeni - Piatra Neamt - Bicaz (sau 5b)

etapa 5b: Vatra Dornei - Crucea - Borca - Lacul Izvorul Muntelui - Bicaz (am gasit intr-un post din 2009 ca ar fii cam praf drumul dar astept informatii de la cei din zona)

etapa 6: Bicaz - Gheorgheni - Miercurea Ciuc - Tusnad - Lacul Sf Ana - Targul Secuiesc - Intorsura Buzaului - Buzau - Bucuresti (o mare parte stiu ca e perfecta dar n-am informatii despre Bicaz - Gheorgheni)

 

Cam 600km / zi cu o medie de 80km/h ar veni 7,5 ore de condus.

 

Merci anticipat si astept cateva sfaturi legate de drum si eventual o cazare prin zona Gura Humorului.

 

Ar fi pacat ca Pasul Tihuta sa fie facut pe finalul zilei intai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e , dl. Ianachim. In plus mai trebuie sa faci si caca-pisu din cand in cand. laugh.gif

 

 

nu .....astea nu le mai luam in seama :rusinica:

 

ai ce vedea si in romania si ar fi pacat sa nu iti cunosti/vazut tara

nu este o pledoarie pentru FRUNZA insa peisajele sunt de nota 10 dar le pierzi din cauza INFRASTRUCTURII :finger:

 

jobul de.a lungul anilor m.a purtat prin toata tara, parintii au colindat.o cu masina pe vremea lui ceasca si am vazut multe

 

insa acum daca as avea 25 de ani as investi toti banii in excursii in lume :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as merge pe ploiesti-brasov sa castig timp, la intoarcere, as alege in fucntie de cat imi ramane si cat de obosit as fi.

e important sa "faci" cat mai mult dincolo de bucuresti. targoviste il faci intr-o pauza de masa.

 

eu vreau sa plec pe transalpina/transfagarasan, o zi, contra cronometru, singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ai grija la radare :)

eu as merge pe ploiesti-brasov sa castig timp, la intoarcere, as alege in fucntie de cat imi ramane si cat de obosit as fi.

e important sa "faci" cat mai mult dincolo de bucuresti. targoviste il faci intr-o pauza de masa.

 

eu vreau sa plec pe transalpina/transfagarasan, o zi, contra cronometru, singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as merge pe ploiesti-brasov sa castig timp, la intoarcere, as alege in fucntie de cat imi ramane si cat de obosit as fi.

e important sa "faci" cat mai mult dincolo de bucuresti. targoviste il faci intr-o pauza de masa.

 

eu vreau sa plec pe transalpina/transfagarasan, o zi, contra cronometru, singur

 

am facut nebunia asta

e tare fain

insa daca ai cum nu face nebunia asta

iti recomand sa nu te duci sambata sau duminica

 

o sa intelegi de ce.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te sfatuiesc sa alegi etapa 5a: Vatra Dornei - Gura Humorului - Falticeni si mai departe. Drumul de la Bistrita catre Vatra Dornei, prin Pasul Tihuta e demential curbe, peisaje, benzi late, semnalizari pe asfalt si in lateral), facut bine din 2009, iar intre Vatra Dornei si C-lung Mold mai ai de traversat Pasul Mestecanis, multe curbe, asfalt foarte bun si multe peisaje foarte frumoase, de la Humor la Falticeni drumul e ok, dar mai departe, catre Piatra nu mai am idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut nebunia asta

e tare fain

insa daca ai cum nu face nebunia asta

iti recomand sa nu te duci sambata sau duminica

 

o sa intelegi de ce.....

 

stiu.. mai ales ca vremea nu ma ajuta. o sa fie misto afara...

o sa plec dimineata devreme si sa reusesc pana-n 12 sa fiu in sibiu pe transalpina.

apoi, incropesc io ceva.

ma intereseaza sa ma testez la oboseala pe curbe multe si viteza mica, distanta lunga, cam asta e testul

 

stiu am mai trecut odata pe transfagarasan cu masina si am stat dracu la coada la tunel... e ca naiba...

in cel mai rau caz o iau pe fagaras rasnov si ma intorc pe sinaia - pucioasa...

 

mersi

 

ma rog sa testez si motorul, ca i-am schimbat uleiurile, i-am pus aparatori de stropire la picioare si de vant pentru genunchi.

vibratii, zgomote.. etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms, din Malu cu Flori vad ca sunt 2 variante (723 iar apoi 73D sau 72A in continuare) le-ai incercat pe ambele ?

 

 

 

Nu stiu exact care-i 73d dar pe net vad ca e drumul pitesti - campulung. Nu ajungi acolo .. Pe acolo o iei daca vrei sa treci prin Campulung spre Pitesti, Valcea, Curtea de Arges si altele.. Drumul asta stiu sigur ca i praf. Rupi masina, motor, caruta ... tot ... Din Tgv spre Campulung stiu ca-i un singur drum important si anume 72A. Daca vrei sa ajungi la Rucar inainte de oras (Campulung) cu vreo 2-3 km faci dreapta si urci spre Mateias. (e un sens giratoriu dupa fabrica de ciment Holcim cred). Daca vrei sa ocolesti drumul de la Malu cu Flori - Campulung- si o parte din 73d spre Pitesti exista o varianta sa o iei prin sate prin Valeni (e ultimul sat din judetul Db inainte sa intri in AG) si ajungi prin zona Mioveni. De acolo iesi in drumul principal Campulungi - Pitesti. Avantaje sunt ; scutesti vreo 20-30 km de drum foarte prost dar tot dai in in 73d cativa km pana intri in Pitesti. Dezavantaje treci prin sate si o parte din drum e neasfaltat. Sper ca m-am facut inteles...Am scris mult si dupa telefon deci posibil greseli...

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ciuda imi e ca nu am putut sa vin si eu. Sa aveti drum bun si asfalt uscat!

 

salve tuturor, am gasit aceasta harta si m-am gandit s-o impart cu toata lumea

 

B2FlM.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...