Sari la conținut

evacuare 2T


Postări Recomandate

salut ! am o honda nsr 50 si am gasit la un prieten o toba de ducati de 600. Ma gandeam sa plec de la galerie cu o teava mai groasa decat cea care este acum pana in toba de 600 astfel elimin prima toba si a 2 a ,,,cele stock in ideea ca s-ar auzi mai bine. am intrebat un baiat care avea tot la fel si mia spus ca se aude mult mai gros si mai frumos decat cea stock...intrebarea este o sa mai traga la fel de bine? am inteles ca la 2T toba este importanta ...cine poate sa ma ajute cu un sfat :grinbandit: multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunetul de motor in 2T tot de 2T ramane, orice i-ai face. Sistemul de evacuare la 2T este FOARTE IMPORTANT! Cu ajutorul rezonatorului (partea aia umflata), isi creeaza o anumita presiune care ii da putere motorului, si iti recomand sa nu umblii la el. Sunt facute si ele dupa calcule precise, nu la voia intamplarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sa pui decat o toba "racing" / performance part calculata special pentru motorul tau. Orice altceva va strica performantele si buna functionare, exact cum explica si in linkul postat de @alex_dr.

Pana la urma e un motor de 50cc. Ce atata "sunet gros" sa scoata saracul? Cu o toba de 4T va scoate un sunet urat, va consuma aiurea si va merge naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunetul de motor in 2T tot de 2T ramane, orice i-ai face. Sistemul de evacuare la 2T este FOARTE IMPORTANT! Cu ajutorul rezonatorului (partea aia umflata), isi creeaza o anumita presiune care ii da putere motorului, si iti recomand sa nu umblii la el. Sunt facute si ele dupa calcule precise, nu la voia intamplarii.

am inteles atunci o sa renunt la idee...dar macar toba finala sa o inlocuiec cu una ceva mai mare macar ca aspect sa fie ....asta se poate? :grinbandit:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...