Sari la conținut

sfat pentru curatare motor


Postări Recomandate

salutari

am si eu nevoie de un sfat.

cu ce as putea curata motorul la zr 7- ul meu? este negru din fabrica, dar au aparut niste "pete" pe el, un fel de oxid cred.

am incercat sa-l curat, dar nu am avut nici un rezultat.

exista vreo solutie speciala?

post-29240-0-89537300-1346304109_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Eu am folosit SONAX ptr jantele auto si a scos tot . A curatat bine , acum sunt ca noi , dar nu trebuie lasat decat 3 minute sa actioneze si dupa spalat bine . Produsele au instructiuni si sunt ptr. diferite obiecte de curatat in parte .

Presupun ca din toata gama lor , se gaseste si ceva ptr motorul tau .

Mai era un produs la fel de bun nemtesc NIGRIN .

Citeste despre ele pe forumurile lor .

Poate mai vin si alti colegi cu pareri date dupa folosirea solutiilor direct pe moto nu ca si mine pe jante auto .

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din experienta personala, orice degresant lasa urme pe sufrafetele negre lucioase. indiferent ca e solvent organic sau doar solutie bazica.

mai curind folosesti o perie inmuiata in motorina, lasi oleaca la dizolvat dupa care dai cu niscaiva sampon auto (adica nu baza tare) si speli foarte bine cu jet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sustin ce zice colegul CTRAD - la magazinele de piese auto cauta solutie pt curatare jante aluminiu! Pentru degresare eu folosesc motorina si o pensula - arata ca nou :D

 

 

 

 

tu pentru degresare folosesti motorina..?:)))ii bine atunci..mai dai si cu umpic de slanina si e ok...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Eu am niște benzina amestecata cu motorina( nevasta a făcut alimentare:( ) ar merge la curățate jante sunt foarte innegrite la fel si arcuri pline de rugina.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...