Sari la conținut

rasina pentru alternator


Bob
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Mi s-a stricat alternatorul la dr650se. L-am scos din motor si-am gasit cablul topit la legatura dintre cablul bobinat si cablul care iese din motor (sunt defapt 2 perechi, cele din dreapta). Erau incastrate in rasina. Le-am curatat si micsorat cativa cm si pot sa le sudez la loc dar nu stiu in ce fel de rasina sa le izolez. Stiti vreun produs bun pentru asa ceva care se gaseste usor la noi? Sa fie rezistent la ulei si temperatura. Multzam.

post-74-0-21137200-1350149581_thumb.jpg

post-74-0-95041700-1350149588_thumb.jpg

Editat de Bob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Mi s-a stricat alternatorul la dr650se. L-am scos din motor si-am gasit cablul topit la legatura dintre cablul bobinat si cablul care iese din motor (sunt defapt 2 perechi, cele din dreapta). Erau incastrate in rasina. Le-am curatat si micsorat cativa cm si pot sa le sudez la loc dar nu stiu in ce fel de rasina sa le izolez. Stiti vreun produs bun pentru asa ceva care se gaseste usor la noi? Sa fie rezistent la ulei si temperatura. Multzam.

du alternatorul la un atelier de rebobinari(mai greu e gasit dar nu imposibil) si vb ce vrei sa ti faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vesti bune. Multumesc pentru informatii.

 

Cand am asamblat motorul am folosit disulfat de molibden mai peste tot care acum este amestecat cu uleiul din motor. Fiind metal ma gandesc ca poate ridica conductivitatea electrica. La celalalt ansamblu de pe bobina unde sunt sudate alte 3 cabluri am gasit varfurile de sudura descoperite. Probabil s-a macinat lacul de pe ele si sunt expuse in ulei. Poate fi motivul defectiunii initiale. Am turat destul de mult motorul in cele 2 zile de probe. Habar nu am daca este valabila teoria mea deoarece nu cunosc proprietatile molibdenului in ulei dpdv electric dar ... e o teorie. Prefer sa acopar tot cu lac/rasina. O sa reusesc sa curat tot molibdenul dupa 2-3 schimburi de ulei.

post-74-0-01965900-1350213110_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...