Sari la conținut

Kawasaky kx250f 2011


tuning
 Share

Postări Recomandate

salutare!

sunt proaspat posesor de kawa kx250 f din 2011 cu 80 de ore de functionare si am luat-o cu o problema la ambreiaj.In viteza ,oricare ar fi ea,daca strang maneta de ambreiaj nu debreiaza in totalitate,sa zic ca doar70 %.

NU este problema din cablu sau din reglajul lui...am incercat cu el slab si cu el foarte strans si problema este aceeasi: strang maneta si ambreiajul nu decupleaza.

Am desfacut aseara placile,le-am masurat si sunt mai mult decat ok ,situandu-se in cota foarte buna (toate cotele le am din manualul de reparatii).Am observat anumite santuri in butuc si in oala de ambreiaj,pun doua fotografii sa vedeti care este problema pe care o cred eu.

deci,ambeiajul nu patineaza,cablul excelent,reglajul la cablu facut corect si chiar am exagerat la strans ca sa observ mai bine debraierea ,placile de otel ok,ferodourile super..deci ultima varianta este uzura butucului si a oalei,alta explicatie nu am.

post-21176-0-57770300-1351233664_thumb.jpg

post-21176-0-77851200-1351233666_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu par uzate.

Mai conteaza si uleiul: vascozitate, temperatura

Ai dreptate si cu uleiul,dar nu cred ca este de la ulei..e prea evidenta problema ca ambreiajul sa ramana agatat in halul ala.

Trebuie sa mai verific tija impingatoare sa vad care este "jocul" ei si parca as rectifica putin acele semne de uzura facute de dintii placilor de fier si cele ale cu ferodou.

 

Am rezlvat totul..foarte simplu si eficient prin rectificarea acelor urme pe oala .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

A dat la pila, dar e o solutie de moment. La un moment dat va trebui sa schimbi piesele cu uzura. Doar lungesti agonia :) De multe ori mai rau faci pentru ca se mareste jocul dintre oala si placa. in fine.. daca ai rezolvat e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut eu mobra. Tot agata si cu rectificarea mai sus mentionata. Pe langa asta lua greu vitezele in mers si asta nu prea are legatura cu ambreiajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...