Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Buna propunerea lui "moscku"! :bigstar: trebuie sa fie cineva pe acest forum care sa aiba ceva informatii despre asa ceva si din judetul prahova.Chiar as propune sa ne strangem mai multi si sa cercetam impreuna.

 

Numai bine si respect ptr aceste discutii interesante! :grinbandit:

Editat de mixi_dixi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

este foarte interesant ce se petrece, mult mai interesant ar fi sa organizam o exepeditie si chiar sa mergem acolo sa vedem cu ochii nostrii ce se intampla, sa vedem ceea ce copii nostri vorcredea ca sunt doar povesti, pentru ca lucrurile acesate se acopera foarte repede si naturala dar mai mult de mana celor care nu vor sa se afle

Ce-mi puteti spune despre forturile din jud. Prahova si mai anume la Voila, Valea Larga, Doftana (fosta inchisoare) Muntii Baiului (Plesuva si Gurguiatu)

ma intereseaza foarte tare!!!!! :grinbandit:

up

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care-ati vazut "Second in Command" cu Van Damme? Scenele cu impuscaturile prin subteranele alea au fost filmate la fortul (antiaeriana) din Mogosoaia. Nu ma pricep la asa ceva, dar a fost interesant sa bantui pe-acolo. Si cei de-acolo vorbeau de tuneluri mari pe sub pamant si treburi d-astea "classified". In spatele acestui amplasament e o baza militara. M-am speriat cand am vazut cati oameni erau acolo: mai mult de 10 soldati amarati nu cred sa fi fost in total..... :-)) I-am intrebat daca se poate vizita "antiaeriana" aia asa, de placere. Si-mi zic aia: "Dai si tu o bere la cine-i de paza atunci si poti sa faci ce vrei!". Asa ca....aviz amatorilor: sa va duceti plini de bere ! :bigstar:

 

Iarasi 2 locuri ciudate pe care le-am vazut. Nu stiu cata legatura au cu subteranele bucurestilor, dar sper ca nu se supara nimeni ca amintesc de ele aici: 01) Temnita din localitatea Doftana (e spooky rau de tot!) si 02) O biserica in paragina, la o oarecare distanta de cimitirul Giulesti - Sarbi. Ce-o cauta biserica aia in mijlocu' campului......habar n-am. Tare ciudat... Vreti mai multe detalii despre ea? Don't hesitate to contact me!

 

A.....si inca un loc super-tare pe care l-am vazut, numai ca nu mai stiu acuma esxact unde era (va spun maine).....stiu doar c-am plecat cu trenu' din Gara de Nord si am mers destul de mult paralel cu Dunarea (Dunarea era pe stanga) si la un moment dat pe o insulita in mijlocu' apei ... un fort de toata frumusetea, mare rau de tot !

Cine-a-nvatat mai multa carte ca mine, stie de ce spun.

Cine nu, asteptati coordonatele ! :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Iarasi 2 locuri ciudate pe care le-am vazut. Nu stiu cata legatura au cu subteranele bucurestilor, dar sper ca nu se supara nimeni ca amintesc de ele aici: 01) Temnita din localitatea Doftana (e spooky rau de tot!) si 02) O biserica in paragina, la o oarecare distanta de cimitirul Giulesti - Sarbi. Ce-o cauta biserica aia in mijlocu' campului......habar n-am. Tare ciudat... Vreti mai multe detalii despre ea? Don't hesitate to contact me!

 

A Cine-a-nvatat mai multa carte ca mine, stie de ce spun.

Cine nu, asteptati coordonatele ! :grinbandit:

 

io stai in giuleshti , biserica de care zici e cunoscuta k manastirea de la chiajna. nu e nimik interesant la ea decat daca faci alpinism. pt amatori e un traseu misto de catzarat pe manastire. legendele spun k ar fi bantuita si sub ea este un buncar de arme da nu a spart-o nimeni. io am arso noptzi intregi pe acolo m-am si catzarat pe ea ziua noapte nu conta si nu ma bantuit nimeni. niste prieteni de ai mei spun k au gasit oase de preot acolo cand erau mici , cum au ajuns ei la concluzia asta , langa oase era si o sutana de preot sau ceva de genu asta oricum din vesmintele unui preot . nu mai shtiu sigur daca manastirea a ajuns in starea asta din cauza razboiului sau nu a fost terminata , de aici si ideea k e blestemata pm .si nu potzi sa intri sub ea k e placa de beton am incercat . ps : cimitirul de langa ea e chiar dragutz de stat noaptea :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un amic psaionat de armata si tot ceea ce tine de ea (constructii, haine, masini, avioane etc...)

Cica toate bateriile astea de anti-aeriana din jurul Bucurestiului (sau forturi, whatever...) sunt conectate intre ele prin tuneluri.

Atat de mult sa fi sapat "cartitele" astea frate ? :grinbandit:

 

La anti-aeriana de la Mogosoaia oare o mai fi ceva interesant de explorat pe-acolo ??

 

A.....si inca ceva........

Acum vreo cativa ani am lucrat la un film......o buna parte filmata intr-un poligon (sau fost poligon) undeva pe drumul spre Giurgiu, pe langa localitatea Mihai Bravu.

Si-n "cheia marilor succese" (adica "pauzele lungi si dese":baldy:) cautam ca rama cartuse pe-acolo (si alte obiecte asemanatoare). Si-acum am in pod o punga plina de astfel de descoperiri.

Credeti c-ar fi utila o expeditie pana acolo? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biserica din Giulesti-Sarbi a fost inchisa din cauza ciumei. Eu nu m-as duce prea mult pe acolo ... virusul e foarte rezistent. Ea exista mult inaintea primului razboi mondial.

Pentru cine vrea sa se documenteze, link aici

Forturile nu au tunele intre ele ... 72km de tunel ar fi costat enorm. Si exista cam cu 30 de ani inainte de a se inventa notiunea de "avion" asa ca nu au nici o treaba cu artileria antiaeriana.

Poligoanele nu au nimic spectaculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biserica din Giulesti-Sarbi a fost inchisa din cauza ciumei. Eu nu m-as duce prea mult pe acolo ... virusul e foarte rezistent. Ea exista mult inaintea primului razboi mondial.

Pentru cine vrea sa se documenteze, link aici

Forturile nu au tunele intre ele ... 72km de tunel ar fi costat enorm. Si exista cam cu 30 de ani inainte de a se inventa notiunea de "avion" asa ca nu au nici o treaba cu artileria antiaeriana.

Poligoanele nu au nimic spectaculos.

 

foarte interesant articolul despre manastire...si eu care vroiam sa merg acolo :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte interesant articolul despre manastire...si eu care vroiam sa merg acolo :eek:

 

potzi sa mergi fara nici o probleme , io ma duc acolo foarte des, plus k acolo sa filmat si un videoclip cu trupa praf in ochi parca si nimeni nu a luat ciuma. io o sa ma duc in continoare. e tare de catzarat

"urme de cenusa" nu a inoptam nimeni , mai face, noi focul pe acolo :lol:da frumoasa , putzin trasa de par, intr-adevar sunt gunoaie si tot ce zice pe acolo , dar daca sunt caini lis e vad coastele :D io am gasit o data un arici :cheers: , faza cu carutza si tziganu chiar cred ke fictiune. pana in dreptul manastirii se poate ajunge si cu masina , incet da sigur , numai sa fi plouat inainte. io am fost si cu motoru . si e zona chiar misto .noapte e cel mai frumos, cum se vede in lumina lunii , si daca te uitzi prin interiori , spatele manastirii are forma de fatza din cauza zidurilor lipsa .

Editat de H3llriderr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si azi la manastire pe ziua , daca nu erau gunoaie era chiar misto . imaginea e frumoasa . am stat io sa ma gandesc si unde ziceam k e turnat beton inauntru , de fapt cred k e turla care sa prabusit si se duce draq toata legenda cu b uncarul de arme de sub ea :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut. Ma numesc Mihai , sunt nou pe forum si as vrea sa ma alatur voua in cautarea catacombelor , tunelurilor etc[am citit tot threadu asta]. Ar putea sa imi dea cineva mai multe informatii despre buncaru german de sub statia de metrou titan ?? stau in zona si as putea cauta ceva indicii.. id meu mihai_slim.. poate influentza varsta , am doar 17 ani :bounce:

Editat de slim4r5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor !

 

Ma numesc Silviu, si asemenea voua, sunt pasionat de tunele si vechituri in general.

 

M-ar interesa sa vin cu voi la ceva "expeditii" :bounce: , dar asemenea celui care a postat inaintea mea, am doar 17 ani.

 

Daca credeti ca pot intra si eu in grupul vostru, lasati un id de yahoo (pe privat eventual) sa mai vorbim.

 

Chiar astazi am fost cu intentii mari la tunelul de la Lujerului.

Pentru cei care nu stiu, acest tunel a fost folosit in '79 pentru introducerea vagoanelor de metrou in subteran, dar acum nu mai este folosit, pentru ca vagoanele sunt aduse pe la IMGB.

 

Cert este ca tunelul este "locuit". Adica la 20 de metri de intrare era lumina de bec, si stand la intrarea in tunel vreo 15 secunde, vedem la un moment dat cum in lumina apare o umbra de om care iese dupa colt.

 

Am facut cale intoarsa pentru ca nu puteam sti cati sunt acolo, dar data viitoare o sa mergem in numar mai mare...

 

Poate mergem chiar impreuna.

 

In continuare, atasez si cateva poze.

post-16427-1173035201_thumb.jpgpost-16427-1173035220_thumb.jpgpost-16427-1173035228_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caldura inca nu a venit si inca va mai trece destula vreme pina sa se evapore apa din subsoluri. Rabdare si tutun cui fumeaza.

nu s-au mai daramat tunelele astea? :wave: poate intram, sa vedem dupa viitura :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caldura inca nu a venit si inca va mai trece destula vreme pina sa se evapore apa din subsoluri. Rabdare si tutun cui fumeaza.
bateria 3-4 a ramas inundata de vreo doi ani. pana acum apa se scurgea fara discutii in fiecare primavara.

 

de ce oare?? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bateria 3-4 a ramas inundata de vreo doi ani. pana acum apa se scurgea fara discutii in fiecare primavara.

 

de ce oare?? :crack:

"ceausescu n-a murit" stii tu!ada milea :wave:

 

cine stie? :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Loomee a venit caldurile ar fii ceva interseanta sa vizitam foste cladirii care sunt dezafectate prin BUcuresti contact satan_picollo2001@yahoo.com email sau mess sa vb daca e de vro cobrotaia-la pe undeva!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sal, super tare faza cu tunele, despre cluj stie cineva??? daca este interesat cineva, su cel putin sunt f f f interesat de subiectul asta, lat me know

p.s. pentru cei din cluj, din cate am auzit eu, este un tunel de la biserica Calvaria pana pe feleac...cam atat stiu si eu, astept noi amanunte si idei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

haidetzi ma mai mereti undeva?stiu si eu ceva..cum ca intre parcul moghiorosh,si piata moghiorosh..chiar sub patinuar ar fii un depozit mare de tot prin care te plimbi cu raba...multe rafturi la care se ajunge cu platforma ..deastea,poate gasim intrarea,care cica este pe la ghencea prin spate..credibil pt ca pe locul ala nu e construit nimik...oare de ce un loc gol in buricul dr taberei?uitati-va pe ggle earth

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri am trecut pe la opera , si am vazut intrarea .. era cat de cat uscat [asta vedeam de afara] , nu am intrat ca era ft multa lume si nu aveam cizme si lanterne.. dak e sa merem pe undeva : mihai_slim id meu si merg si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...