Sari la conținut

vama veche 2 februarie


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bani de vama facem noi cumva, macar de 2-3 ori pe an, cred ca la o bere pe plaja ne-am intelege mult mai bine.

 

@ Adrian B1, este foarte posibil sa ai dreptate in ceeace priveste mostenirea cardului de credit .... mai ales daca esti si avocat, eu ce am spus apropo de card este ce am auzit prin departamentele de recuperari - nu aveau aia nici un stres cu ele.

 

In ceeace priveste creditele de nevoi personale fara garantii pe care le ai la bancile mentionate mai sus, sa fi tu sanatos, ca ai asigurare de viata la toate - nu ma crede, verifica cu o intrebare la prima rata care o platesti. Asa ca istoric al asigurarii, la inceput se platea separat de credit si ca atare simteai ca pierzi o suma bunicica si nu-ti spunea nimeni ca daca rambursai creditul mai repede, puteai sa ceri partea din suma platita si neutilizata inapoi. Mai tirziu, i-au dat cu busuiocul se zicea ca-i gratuita, dar a aparut la rata un comision in plus "de risc", apoi "de administrare" dar care adunate faceau mai mult decit asigurarea de la inceput.

 

Legat de creditele fara asigurare iti spun ca au existat pana prin 2009.

Pentru un credit de 10.000 Euro, daca aveai un venit corespunzator pt a primi aceasta suma, nu plateai nicio asigurare.

Din 2009, odata cu schimbarea normelor BNR de acordare a creditelor si a plafunului de acordare la 50%, au inceput sa se introduca asiguararile la creditele negarantate(nevoi personale). Creditele obtinute inainte de 2009 au atasata si o asigurare sau comision de risc doar daca baneficiarul creditului a facut o esalonare sau restructurare, banca considerand ca reprezinta un risc din moment ce apeleaza la aceste servicii.

Referitor la recuperarea creditelor majoritatea bancilor apeleaza la vanzarea creditelor neperformante catre societati de recuperare.

Societatile de recuperare pot recupera de la rau platnic doar suma ramase neplatita la care se adauga cheltuieli de executare, nu si dobanda pana la recuperarea integrala a sumei. Ele isi recupereaza banii, dupa executare, fie prin poprire pe salariu, in cazul angajatilor, care nu poate depasi 1/3 din venitul net daca exista o singura executare, si 1/2 din venitul net in cazul mai multor executari, fie pe bunurile rau platnicului(casa, masina, moto, pamant etc). Daca imprumutatul a avut giranti aceleasi reguli li se aplica si lor.

In cazul decesului mostenirea se accepta/ nu se acepta si cu active si cu pasive.

 

Scuze pt offtopic dar poate sunt altii in situatii neplacute cu bancile si ar trebui sa stie realitatea.

Editat de a_diaconu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de creditele fara asigurare iti spun ca au existat pana prin 2009.

Pentru un credit de 10.000 Euro, daca aveai un venit corespunzator pt a primi aceasta suma, nu plateai nicio asigurare.

Din 2009, odata cu schimbarea normelor BNR de acordare a creditelor si a plafunului de acordare la 50%, au inceput sa se introduca asiguararile la creditele negarantate(nevoi personale). Creditele obtinute inainte de 2009 au atasata si o asigurare sau comision de risc doar daca baneficiarul creditului a facut o esalonare sau restructurare, banca considerand ca reprezinta un risc din moment ce apeleaza la aceste servicii.

Referitor la recuperarea creditelor majoritatea bancilor apeleaza la vanzarea creditelor neperformante catre societati de recuperare.

Societatile de recuperare pot recupera de la rau platnic doar suma ramase neplatita la care se adauga cheltuieli de executare, nu si dobanda pana la recuperarea integrala a sumei. Ele isi recupereaza banii, dupa executare, fie prin poprire pe salariu, in cazul angajatilor, care nu poate depasi 1/3 din venitul net daca exista o singura executare, si 1/2 din venitul net in cazul mai multor executari, fie pe bunurile rau platnicului(casa, masina, moto, pamant etc). Daca imprumutatul a avut giranti aceleasi reguli li se aplica si lor.

In cazul decesului mostenirea se accepta/ nu se acepta si cu active si cu pasive.

 

Scuze pt offtopic dar poate sunt altii in situatii neplacute cu bancile si ar trebui sa stie realitatea.

O fi cum zici tu, eu iti spun doar ca am avut credit la BRD, BCR, RIB, RAIF si inca 2 prin 2006 - la toate am avut asigurare de viata, si slava domnului ca aveam salariu cit sa trec 3 banci cu suma maxima de creditare. La una din ele s-a introdus ca si obligatorie din 2005, de cind devenisem ofiter de credite. Apropo de firmele de recuperari, cind noi mergeam din usa in usa rugind clientii sa mai returneze la credit, si ei ne goneau ca pe hoti, dupa ce am vindut creditele neperformente ..... sa vezi cum se rugau de noi sa-i luam inapoi la banca, ca sa scape de recuperatori ..... cum or fi tratat aia problema, numai ei stiu.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firmele de recuperari nu inseamna "baieti cu ceafa lata". Ele au fost infiintate datorita faptului ca multe banci prefera sa vanda creditele neperformante decat sa-si bata capul cu angajarea unor executori, instante etc. Mai nou bancile apeleaza si la serviciile unor astfel de firme si pt sevicii de notificare, telefoane, sms-uri. Au observat, odata cu venirea crizei si prin cresterea rau platnicilor, ca e mai ieftin pt ei sa incheie un contract cu o firma sa dea telefoane in locul lor, sa trimita notificari decat sa faca ei acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firmele de recuperari nu inseamna "baieti cu ceafa lata". Ele au fost infiintate datorita faptului ca multe banci prefera sa vanda creditele neperformante decat sa-si bata capul cu angajarea unor executori, instante etc. Mai nou bancile apeleaza si la serviciile unor astfel de firme si pt sevicii de notificare, telefoane, sms-uri. Au observat, odata cu venirea crizei si prin cresterea rau platnicilor, ca e mai ieftin pt ei sa incheie un contract cu o firma sa dea telefoane in locul lor, sa trimita notificari decat sa faca ei acest lucru.

Mai, asa credeam si eu, dar aveau clientii aia niste fete speriate de SMS-urile alea .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...