Sari la conținut

izolatie fire curent ?


pytmarius
 Share

Postări Recomandate

Da, 35w becul + 7w (aproximativ) droserul (balastul). Dar tot pe calculul asta, de fapt consumul unui kit de 55w este de fapt de 62w. Bine, ca se incadreaza in toleranta instalatiei, cum ai spus si tu.

Nu cred ca e necesar releu, balastul joaca si rolul de releu, stabilizator de tensiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de balast, cele analogice sunt mai problematice. acum vreo 3 ani mi-am luat io un kit de xenon si l-am alimentat printr-un cablu clasic, cu releu in el, nu vroia sa mearga cum trebuie mizeria aia de xenon neam. palpaia, se stingea, se aprindea, mortii lui. as ca am desfacut "cutia magica" de pe cablu. canci releu. nu era nimic in el. cele doua fire de la baterie intrau in mufa, nu erau legate la nimic, cele doua de la far de unde luasem eu comanda de fapt il alimentau. l-am alimentat printr-o mizerie de releu de far de 20 de amperi parca si a mers. cu digitalele n-am avut vreodata probleme in schimb, alimentate din mufa farului. chiar am un prieten cu ij care are un 3200, te caci pe tine de ras daca-l vezi! n-are releu. :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mutumesc de sfaturi, mi-am cumparat un tub termocontractabil si l-am tras peste firul care vine de la baterie. Dar am alta problema, la instalatia de xeno am 2 fire care vin conectate la mufa originala de la bec la motor iar eu am 3 fire la acea mufa, pe care il anulez sau cum trebuie sa procedez?



http://www.okazii.ro/lumini-moto/xenon-scuter-moto-sau-atv-a66069276 asta este instalatia pe care o am cu schema atasata langa ea.



Astept o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad eu schema e destul de clara... "insert mufa here" :)) Trage + si - de la baterie, cum zice si schema, conecteaza becul la controller si la balast, infige mufa originala in cea din instalatie si fa-i o proba.

Te referi la "original socket" ca are 3 fire, iar legatura la xenon e cu 2, nu? Vezi in manualul motorului tau ce fac cele 3 fire si in cartea xenonului ce fac alea 2... si le identifici acolo. Posibil ca al 3lea fir, care iti da tie cu minus, sa fie pt faza lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad eu schema e destul de clara... "insert mufa here" :)) Trage + si - de la baterie, cum zice si schema, conecteaza becul la controller si la balast, infige mufa originala in cea din instalatie si fa-i o proba.

Te referi la "original socket" ca are 3 fire, iar legatura la xenon e cu 2, nu? Vezi in manualul motorului tau ce fac cele 3 fire si in cartea xenonului ce fac alea 2... si le identifici acolo. Posibil ca al 3lea fir, care iti da tie cu minus, sa fie pt faza lunga.

 

asa e! mufa h4 are un minus si doua plus! un plus scurta, celalalt lunga! xenonul are nevoie doar de o alimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e! mufa h4 are un minus si doua plus! un plus scurta, celalalt lunga! xenonul are nevoie doar de o alimentare.

Dap. Daca este h4, pe + de la faza scurta se monteaza xenonul iar pe + de la faza lunga se monteaza firul de schimbare de faza (electromagnetul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc de sfaturi. Am rezolvat, mufa de la bec are 3 fire galben, alb si negru am anulat cel negru si am legat firele de la xenon alb cu alb si albastru cu galben la mufa de la becu h4. Va salut si ASFALT USCAT ;)

Editat de pytmarius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...