Sari la conținut

Modificare unghi pedala schimbator enduro


belogerer
 Share

Postări Recomandate

Am urmatoarea problema

 

Pedala de la schimbator atinge capacul de la ambreiaj si in timp a lasat urme destul de adanci si evident inestetice.Are si un pic de joc in axul unde se prinde pe motor dar ma gandesc ca daca i-as putea modifica un pic unghiul nu ar mai atinge. Este posibil si daca da cum fac asta? Exista riscul sa o rup daca o pun in menghina si trag la rece de ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu din ce material e petala aia dar am strambatt-o si eu odata dupa o cazatura, am prins-o in menghina si am indreptat-o fara nici o problema.

Corect. Eu am indreptat-o la locul faptei, pe campu' pe care culcasem mobra.

Asadar vezi sa nu fie stramba pedala in sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine o fost stramba pedala de frana,si am indreptat-o la loc cu o teava destul de larga incat sa incapa pedala in ea,si foarte foarte usor am tras de ea pana ce a revenit pe pozitie.aluminiu fiind,fara sa o dau jos,fara sa o incalzesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... sase cai frumosi....

 

scoate pedala, prinde-o in menghina, incalzeste-o si apoi reseteaza-o manual cu ciocanelu'

pentru a evita deteriorarea capacului exista protectii de carbon-chevlar ce se aplica peste acesta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e din aluminiu si "incerci"la rece o sa cam fie finalul pedalei aleia. Daca toti iti zic sa o incalzesti, de ce nu pui putin brenerul pe ea in zona unde vrei sa se destinda? Nu inteleg... parca unii le cauta frate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt eu mai "capos" de fel :D

 

am rezolvat sper problema la cald evident. am incalzit bine pedala si am tras usor de ea la menghina pana cred eu ca si-a revenit la unghiul de fabrica. momentan capra e dezmembrata si o sa vad daca e bine unghiul dupa ce o asamblez.

Editat de belogerer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...