Sari la conținut

amestec ulei benzina


Postări Recomandate

Daca scria pe undeva pe minimotoreta aia nu ne mai intreba omul aici pe forum...

Piaggio este minimotoreta?

 

In lipsa indicatiilor producatorului eu mentin ce am spsu mai sus. Mai bine fum decat foc!

Bun, atunci de ce nu-i raspunzi ca ar trebui sa se uite in manual?

Zi-mi si mie ce mobra in doi timpi ai avut tu si i-ai bagat 5%. Da' nu ca ai avut-o o luna si pe urma ai scapat de ea. Minim un an. Hai sa te vad, maestrule!

Vezi ca internetu nu da intotdeauna raspunsuri corecte, mecanicule care esti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

incredibil cum se joaca unii cu sfaturile, cand omul a pus o intrebare pertinenta si de la o vorba proasta, gen 2%, isi strica omul motoreta!

 

cantitatea de ulei pentru 2 T este de cca*** 25 ml la litrul de benzina, asa cum s-a mai spus si de catre alti colegi (eu am avut MiniMobra, am IJ, asa pun uleiul la ele). nu uita sa folosesti pe cat posibil un ulei de amestec bun, niciodata ulei uzat de masina, ori alt fel de ulei decat cel pentru motoarele in 2T.

 

***zic "cca" pentru ca niciodata nu vei putea doza exact, dar nu e necaz mare. doar sa nu depasesti 30 ml/litru si nici mai putin de 20 ml sa nu pui..

 

este firesc ca moto sa scoata un fum albicios, mai ales cand motorul e rece ori la plecarea de pe loc, este specific pentru moto in 2T.

 

eu folosesc uleiul de amestec pentru 2T de la benzinariile MOL, dar poti folosi uleiuri mai performante daca te tine punga. evita uleiurile minerale, chiar daca sunt mai ieftine pentru ca acestea creeaza calamina mai multa si au capacitate mai slaba de ungere. bafta!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, atunci de ce nu-i raspunzi ca ar trebui sa se uite in manual?

Zi-mi si mie ce mobra in doi timpi ai avut tu si i-ai bagat 5%. Da' nu ca ai avut-o o luna si pe urma ai scapat de ea. Minim un an. Hai sa te vad, maestrule!

Vezi ca internetu nu da intotdeauna raspunsuri corecte, mecanicule care esti!

 

la ij, in rodaj. in mod normal 4%. dar repet, la ij, nu la trocariciul asta care-i facut altfel...

 

incredibil cum se joaca unii cu sfaturile, cand omul a pus o intrebare pertinenta si de la o vorba proasta, gen 2%, isi strica omul motoreta!

 

cantitatea de ulei pentru 2 T este de cca*** 25 ml la litrul de benzina, asa cum s-a mai spus si de catre alti colegi (eu am avut MiniMobra, am IJ, asa pun uleiul la ele). nu uita sa folosesti pe cat posibil un ulei de amestec bun, niciodata ulei uzat de masina, ori alt fel de ulei decat cel pentru motoarele in 2T.

 

***zic "cca" pentru ca niciodata nu vei putea doza exact, dar nu e necaz mare. doar sa nu depasesti 30 ml/litru si nici mai putin de 20 ml sa nu pui..

 

este firesc ca moto sa scoata un fum albicios, mai ales cand motorul e rece ori la plecarea de pe loc, este specific pentru moto in 2T.

 

eu folosesc uleiul de amestec pentru 2T de la benzinariile MOL, dar poti folosi uleiuri mai performante daca te tine punga. evita uleiurile minerale, chiar daca sunt mai ieftine pentru ca acestea creeaza calamina mai multa si au capacitate mai slaba de ungere. bafta!

 

nu te mai lua dupa ce scrie pe sticlele de ulei, ungerea la un motor 2t mai ales cu amestec in benzina e calculata avand in vedere mai multi factori, printre care si marimea jigloarelor, fluxul gazelor in carter si cilindru si materialele folosite. la ij in manual scrie 1:20 in rodaj si 1:25 dupa. adica 40 si 50 ml/litru. la trocariciul asta cum am mai spus nu. apropo, 2% ala inseamna exact 20 ml/litru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incredibil cum se joaca unii cu sfaturile, cand omul a pus o intrebare pertinenta si de la o vorba proasta, gen 2%, isi strica omul motoreta!

 

cantitatea de ulei pentru 2 T este de cca*** 25 ml la litrul de benzina, asa cum s-a mai spus si de catre alti colegi (eu am avut MiniMobra, am IJ, asa pun uleiul la ele). nu uita sa folosesti pe cat posibil un ulei de amestec bun, niciodata ulei uzat de masina, ori alt fel de ulei decat cel pentru motoarele in 2T.

 

***zic "cca" pentru ca niciodata nu vei putea doza exact, dar nu e necaz mare. doar sa nu depasesti 30 ml/litru si nici mai putin de 20 ml sa nu pui..

 

este firesc ca moto sa scoata un fum albicios, mai ales cand motorul e rece ori la plecarea de pe loc, este specific pentru moto in 2T.

 

eu folosesc uleiul de amestec pentru 2T de la benzinariile MOL, dar poti folosi uleiuri mai performante daca te tine punga. evita uleiurile minerale, chiar daca sunt mai ieftine pentru ca acestea creeaza calamina mai multa si au capacitate mai slaba de ungere. bafta!

Ai facut liceul la uman? 2%=20 ml la 1 l. Tu zici 25 ml. Deci care-i vorba proasta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15-20 ml/litru de benzina in conditii de utilizare normala (ulei ful sintetic)

20-30 ml/litru de benzina in conditii de cursa/forja (ulei de curse, n-are nici o legatura cu uleiul sintetic )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...

20 ml la litru. Adica 100ml daca bagi 5l, 200 ml daca bagi 10l (desi iti incap numai 9,5 in rezervor).

Atentie, numai ulei bun, full sintetic, peste 60-70 lei/l (motorez cross-power, motul 800 2T , din astea, daca vrei sa te tina pistonul 150 ore).

Nu e musai sa bagi la fix, eu ma iau dupa gradatiile de pe bidonul de 1 litru , si e un pic la ochi, dar nu e bai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut.Am un scuter Piageo Vespa et250 motor de 49 în 2t.Am avut probleme la carburator și la schimbat cu unul nou original.Dupa ce lam schimbat iam facut relațiile și stătea foarte bine.Dar când ma urc pe el sa dau o tura merge înecat,nu trage la deal,în schimb dacă la vale am prins o turație mai buna el trage ajung epana la 50 km la ora.Ce defect ar putea avea,exces de ulei?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...