Sari la conținut

Putin ajutor va rog?


jnxx
 Share

Postări Recomandate

fratilor, ajutati-ma si pe mine cu o problema va rog... am facut ieri un drum pana in Sinaia...totul bine si frumos... doar ca la intoarcere, eram pe autostrada noua Bucuresti-Ploiesti... si am tras pe dreapta la un moment dat..


in momentul acela motocicleta scotea niste zgomote foarte urate..venite din zona rotii spate... ca de metal pe metal..ca si cum ar freca ceva...am crezut ca mi s-a blocat frana spate..m-am uitat...nu am observat nimic..doar ca in mom cand incepea iar roata sa se invarta...iar acel zgomot.. am facut cateva ture asa usor inainte-inapoi pe banda de urgenta.. si pana la urma nu a mai facut.. doar ca in mers... simt cum roata spate..parca nu ar mai fi centrata..parca ar face opt-uri ..nu stiu cum sa explic.. si motocicleta parca tremura asa..


aveti idee ce s-a putut intampla? o sa incerc sa ajung zilele astea la un mecanic..cand se mai imbuneaza un pic vremea.. doar ca vroiam sa stiu daca este ceva grav..


ce ziceti? sa merg pe ea pana la mecanic? sau cu platforma etc..


orice parere e de folos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

fratilor, ajutati-ma si pe mine cu o problema va rog... am facut ieri un drum pana in Sinaia...totul bine si frumos... doar ca la intoarcere, eram pe autostrada noua Bucuresti-Ploiesti... si am tras pe dreapta la un moment dat..

in momentul acela motocicleta scotea niste zgomote foarte urate..venite din zona rotii spate... ca de metal pe metal..ca si cum ar freca ceva...am crezut ca mi s-a blocat frana spate..m-am uitat...nu am observat nimic..doar ca in mom cand incepea iar roata sa se invarta...iar acel zgomot.. am facut cateva ture asa usor inainte-inapoi pe banda de urgenta.. si pana la urma nu a mai facut.. doar ca in mers... simt cum roata spate..parca nu ar mai fi centrata..parca ar face opt-uri ..nu stiu cum sa explic.. si motocicleta parca tremura asa..

aveti idee ce s-a putut intampla? o sa incerc sa ajung zilele astea la un mecanic..cand se mai imbuneaza un pic vremea.. doar ca vroiam sa stiu daca este ceva grav..

ce ziceti? sa merg pe ea pana la mecanic? sau cu platforma etc..

orice parere e de folos

rulmentii roata spate!

in special ala care"tine" foaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este vorba de lant..pentru ca este schimbat recent.. deci ramane varianta cu rulmentii..banuiesc ca trebuie sa ma astept la o factura maricica...pentru ca banuiesc ca trebuie data roata jos.. plus rulmentii in sine.. daca or fi si bucsele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia si verifica in ordinea simplitatii. 1 lantul, cu tot cupinioane. Cand se uzeaza foarte tare motorul merge in hopuri... ca si cum ai merge pe o sosea valurita. 2 poti da singur roata jossa vezi ce nu arata bine acolo. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roata descentrata - verifica sa fie reglata egal de la cele doua suruburi stanga dreapta.

Piulita ax spate ne-stransa.

Disc spate descentrat (cam greu sa se intample in mers dar verifica-l).

Surub pinion de atac nestrans.

Placute frana spate - verifica daca nu ai ramas fara material de frictiune pe una dintre ele.

Patina de bascula - se poate rupe si lantul freaca pe bascula - metal pe metal. Ridica de lant, deasupra basculei si verifica-i starea.

Rulmenti de bascula.

Ax de bascula nestrans (daca zici ca oscileaza motocicleta, verifica-l)

Distantieri roata spate - verifica sa-i ai acolo, daca ai demontat de curand roata spate.

Rulmenti - roata + foaie spate.

"Tampoane" din cauciuc de la hub-ul rotii spate in care intra sprocket carrierul. Se taseaza si trebuiesc schimbati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai nevoie de rulmenti cauta-ti rulmenti la un magazin specializat cu rulmenti, nu magazine cu profil moto. Iti spun din propria experienta ca pe acelasi rulment poti da 10 RON sau 150 RON...depinde de unde il iei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roata descentrata - verifica sa fie reglata egal de la cele doua suruburi stanga dreapta.

Piulita ax spate ne-stransa.

Disc spate descentrat (cam greu sa se intample in mers dar verifica-l).

Surub pinion de atac nestrans.

Placute frana spate - verifica daca nu ai ramas fara material de frictiune pe una dintre ele.

Patina de bascula - se poate rupe si lantul freaca pe bascula - metal pe metal. Ridica de lant, deasupra basculei si verifica-i starea.

Rulmenti de bascula.

Ax de bascula nestrans (daca zici ca oscileaza motocicleta, verifica-l)

Distantieri roata spate - verifica sa-i ai acolo, daca ai demontat de curand roata spate.

Rulmenti - roata + foaie spate.

"Tampoane" din cauciuc de la hub-ul rotii spate in care intra sprocket carrierul. Se taseaza si trebuiesc schimbati.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat-o..erau rulmentii..din 3 cati erau pe spate..2 erau praf..cel care tinea foaia e intact.. am reparat-o la Florin-V de aici de pe forum, plus inca multe alte chestii pentru "pregatirea de sezon".. recomand!! un tip exceptional!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...