Sari la conținut

nedumerire GSXR 600 SRAD


adi_mot
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Azi am iesit la o plimbare cu moto din dotare (GSXR 600 SRAD din 1997).

Am fost pe DN pana la ploiesti, apoi m-am intors pe autostrada in bucuresti.

Pe autostrada s-a intamplat minunea, si anume nu vroia sa treaca de 140 km/h. Nu crestea nici turatia peste vreo 7-8000 nici viteza peste 140.

(Mentionez ca anul trecut mergea bine moto).

Apoi de nervi si spume, gandindu-ma ca poate am uitat eu sa conduc, am retrogradat in a 5-a, si am accelerat. Nu puternic, ci cursiv.

Dupa ceva timp (nu foarte lung), am simtit cum creste puterea brusc (nu brutal), si s-a dus pana in 180 unde m-am oprit eu.

Din momentul ala si pana cand am parcat motoreta nu s-a mai intamplat sa am blocaje de acceleratie.

Mentionez ca motocicleta este recent scoasa de la revizie, unde s-a schimbat uleiul, s-au curatat, reglat, sincronizat carburile si altele gen placute, cauciucuri & stuff.

Vreau si eu parerea voastra asupra acestei probleme...

Am mai auzit si alte pareri, gen ca a mers innecata pe dn, probabil de la subturare, ca vreun gunoi prin carburi, desi a fost revizuita dupa cum spuneam mai sus, ca nu stiu ce membrane pe la carburi...

Eu ma gandesc oare sa ii schimb si filtrul de benzina?

A si inca un detaliu, poate ajuta.. Moto peste iarna a stat cu vreo 5 litri in rezervor, apoi i-am facut eu plinul zilele trecute. Cand s-a facut revizia, s-au mai adaugat de catre mecanic vreo 2 litrii de benzina.

Hai ca am scris o intreaga poveste. Sper ca nu v-am plictisit.

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil ceva apa in benzina pentru acele momente cand nu a vrut sa mearga.

Cu cat turatia si incarcarea motorului este mai mare cu atat forta de aspirare a benzinei din carburi este mai mare si poate ridica si picaturile de apa din baza paharului. O data ce a consumat-o torul a revenit la normal.

Este una din ipoteze pentru problema ta.

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LE: la intrarea in buc am vazut ca imi crescuse si relanti-ul, undeva pe la 2000 ture. L-am dat eu mai mic 1300-1500 ture.



Multumesc mult TNG. Ca de obicei mi-ai dat sfaturi iar cu prima ocazie cand voi trece prin ciolpani parca? ma voi opri la tine ca sa iti dau nu o bere ci o naveta. Numai sa imi lasi pe PM cu ajung la tine...

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LE: la intrarea in buc am vazut ca imi crescuse si relanti-ul, undeva pe la 2000 ture. L-am dat eu mai mic 1300-1500 ture.

 

 

Multumesc mult TNG. Ca de obicei mi-ai dat sfaturi iar cu prima ocazie cand voi trece prin ciolpani parca? ma voi opri la tine ca sa iti dau nu o bere ci o naveta. Numai sa imi lasi pe PM cu ajung la tine...

Multumesc,

Sa fii sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...