Sari la conținut

martor semnalizare zx6r 1997


Postări Recomandate

cand semnalizez dreapta , nu imi aprinde martorul din bord
cand semnalizez stanga , e ok

am semnalizari led in fata , si din acest motiv semnalizeaza mai repede ..si am crezut ca din acelasi motiv nu imi aprinde nici martorul , dar am pus ieri de proba semnalizari normale , si aceasi problema.

Am releu semnalizare pt leduri .
de unde ar putea fi problema ?

post-60554-0-75212000-1368094219_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand semnalizez dreapta , nu imi aprinde martorul din bord

cand semnalizez stanga , e ok

 

am semnalizari led in fata , si din acest motiv semnalizeaza mai repede ..si am crezut ca din acelasi motiv nu imi aprinde nici martorul , dar am pus ieri de proba semnalizari normale , si aceasi problema.

Am releu semnalizare pt leduri .

de unde ar putea fi problema ?

becul(led) din bord ars?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La tine firul de la semnalizarea din dreapta e intrerupt si nu mai ajunge curent la bec sau o dioda stricata ca din instalatia aia electrica pare ca merg 2 fire la bec si normal au nevoie si de 2 diode ca altfel ca semnalizezi stanga sau dreaota se aprindeau toate 4 deodata. Iei un multimetru il pui pe dioda (continuitate) si o borna o pui pe plusul de la firul de semnalizare din dreapta si pe firul de la becul din bord, ar trebui sa ai continuitate daca nu ai inversezi bornele intre ele si incerci dinou, daca tot nu merge incerci si pe partea stanga acolo trebe sa mearga dar sa fi tu convins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi poti marca pe schema cam pe ce tronson banuiesti a fi problema ?

 

m-am exprimat putin aiurea in prima postare

acum are instalat releul original , si clipesc mai repede

am crezut ca din cauza asta nu imi aprinde martorul din bord , si am pus , de proba , unul electronic , dar problema persista

il voi monta pe cel electronic dupa ce ii dau de cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am marcat cu patrate verzi firerel de care vorbesc

 



 

post-68612-0-80443800-1368185299_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Ai rezolvat problema ? spunene si noua ce a avut poate cineva are o problema asemanatoare si gaseste aici raspunsul :)

Editat de Coste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

azi m-a apucat cheful de treaba iar , am schimbat releul (l-am pus pe cel electronic) , am pus toate semnalizarile cu led (inainte erau pe fata led , pe spate clasice)

imi stau semi-aprinse ledurile de pe partea care semnalizez , atunci cand ar trebui sa fie stinse.

in bord abia se mai aprinde martorul pt stanga . Pt dreapta tot nu se aprinde .

 

vreo idee ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de controlat fire nu ai avut chief ?. Daca ai multimetru il pui pe dioda (suna cand atingi firele intre ele) si pui un fir la plusu de la becul din bord iar al doilea fir il pui pe rand la firele de la mufa releului de semnalizare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am mai verificat cu multimetru ca nu puteam scoate prea bine martorul de sub bord fara sa o desfac iar , si m-a cam descurajat

 

am rezolvat in schimb problema cu martorul

problema era ca avea bec LED in loc de bec clasic .

acum am urmatoarea configuratie - semnalizari fata led , martor bec clasic , semnalizari spate clasice , releu electronic .

acum totul functioneaza asa cum trebuie (inclusiv martorul sa se aprinda in ambele parti )

problema apare acum , cand montez si pe spate tot LED ..imi da peste cap tot .

Cred ca releul meu electronic este de o calitate cam slaba , si ar trebui sa il schimb . (cu toate ca a costat un pic cand l-am luat de pe ebay , din anglia ..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...