Sari la conținut

Scurgere ?


Postări Recomandate

Salut, astazi am observat o scurgere la motoreta mea si nu stiu ce este ulei sau antigelul. In poze se vede o gaurica mica, dar nu stiu daca a fost vreun surub acolo si probabil de la vibratii s-a desfacut, habar n-am ce sa zic. Atasez 2 poze sa va dumeriti si poate stiti ceva voi.

post-65173-0-70692700-1368987847_thumb.jpg

post-65173-0-53401500-1368987888_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acea gaurica este drenajul pompei de apa.

Daca curge ulei trebuie schimbat semeringul.

Daca curge apa trebuie schimbata presetupa.

 

Asta daca se gaseste separat,daca nu toata pompa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu 2 minute am fost si am facut cam 200 m si nu a curs nimic, ciudat. Probabil cand e incins bine motoru incepe sa curga sau suprasolicitat...???

Editat de ivan123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica mobra are gaura aia data din fabrica? si nu curge in mod normal?

Toate pompele de apa au gaura de drenaj.

Este o masura de siguranta in cazul in care se distruge etansarea cu apa sa nu ajunga in motor,cat si un martor de uzura a presetupei(sistemul de etansare)

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tng, dar acum am fost si am facut o tura cu el si nu s-a scurs nimic... dar si cand vad ca se scurge cum imi pot da seama daca e ulei sau apa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu poti face diferenta intre ulei si apa...sfatul meu este sa te duci la mecanic,sa nu te apuci tu de demontat pompa.

Este posibil sa curga in anumite conditii..teperatura mare sau rece..turatie,rezonanta,vibratie..

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este apa, cu siguranta, si asculta ceea ce ti-a repetat TNG mai devreme...este gaura tehnologica.Problema este clar presetupa de apa.Fenomenul este mai des intalnit la Suzuki , la anumite modele.Odata schimbata presetupa, nu vei mai avea probleme cel putin 30k. Stiu asta din experienta cu 2 TLS si un TLR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa fie ulei, la mine curge lafel cateva picaturi de ulei dupa ce merg cu ea, daca o las in parcare nu curge nimica, deci doar cand este presiune da pe afara putin ulei. E clar semeringul dus, dar nu te panica eu merg cu el de ceva timp asa si nu mi-a scazut nivelul de ulei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...