Sari la conținut

tubliss & mousse


blue_led
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sper...desi acum citeam niste review-uri la PRO MOTION LITE RIM LOCK si nu sunt foarte imbucuratoare...unii le lauda ..altii spun ca sunt de rahat,ca la strangere se sparg,etc..trebuie stranse cu cheie dinamometrica...13-14 nm..ca strapung camera(ele fiind din plastic)....etc

azi le-am montat,,sa vad cum se comporta..daca nu,TUBLISS scrie pe mine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei, lumea trece la tubliss din motive de aderenta, presiune reglabila in roate, etc. Nu pt ca ii dezamageste rim-lock-ul clasic.

 

PS. Din ce am observat, cele mai bune rimloace sunt cele originale KTM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si cu camera uhd ai presiune reglabila..eu de obicei merg cu 0,5...si tubliss-ul are review-uri bune dar si rele...multi se plang de pierdere de presiune..invelisul acele care imbraca camera se deterioreaza.....etc

imi pare rau ca nu am luat rim-loace originale ktm...dar vom trai si vom vedea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

 

De strutzo-camila asta nu zice nimeni ?Practic e un mousse cu o camera pe interior, care te ajuta sa ajustezi "presiunea" mousseului. La moto24 e 670 ron, asta fiind pretul redus :))Ca si avantaje: montare mai rapida, perimite reglarea presiunii, daca "imbatraneste", ii mai dai cateva pompe pana intinereste si mai tragi de el o vreme. Eu vroiam sa iau un tubliss dar cand am dat jos guma am observat ca am o fisura pe buza jentii si imi e frica ca o sa piarda aer.

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tublisul cred ca e cea ma buna alegere la ora actuala, cred ca nu exista om sa ia tublis si dupa aceea sa il inlocuiasca cu camera, + ca diferenta de aderenta si de grip este impresionanta, mergi pe pana fara nici cel mai mic voblaj .. . Camera rosie se uzeaza pentru ca este folosit pe pana, daca bagi un 0,3 pana in 0,5 care cred ca e destul de tare, nu are nici un fel de problema.. Ca sa poti scapa de pierderea de aer din cauciuc poti folosi un mousse taiat pe jumatate, atunci protejezi si camera rosi si nu o sa mai ai pana .. Care aveti posibilitati, tublisul merita fiecare leut..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

bah baieti,lasati-ma dracu cu tubliss-ul..am inebunit cu el,la husa asta pe care il am, l-am cumparat cu tubliss,cand ti-e lumea mai draga se dejanteaza,si baga tu 7 atm la pompa in padure.Nu mai departe decat ieri am venit 20 de km pe janta din cauza de "tubliss"..solutie clara ptr topic ca sa nu divagam:2 rim-lock-uri,mousse gaurit si rindeluit,gata,.pedala si da-i la deal...

De 2 ani ma tot intreb de ce era Stef asa suparat pe tubliss....si am gasit solutia :D.

Desi se spune ca nu prea conteaza calitatea rimm-ului, totusi nu e asa. La Husqvarna, am lasat roata cu tubliss si 6 luni fara sa-i bag o pompa. La Husaberg, pe care am luat-o cu niste indoituri de toata frumusetea pe rimm, desi am dus roata la indreptat, totusi nu-mi tine presiunea in cauciuc decat maxim 48 ore. Indiferent daca ma dau sau daca o las pe dreapta. Inainte de fiecare iesire, mai trebuie sa-i dau niste pompe.

» Post actualizat in 29 Mar 2016 06:42

Ca sa poti scapa de pierderea de aer din cauciuc poti folosi un mousse taiat pe jumatate, atunci protejezi si camera rosi si nu o sa mai ai pana .. Care aveti posibilitati, tublisul merita fiecare leut..

Stiu pe cineva care exact asta a facut, si injura de mama focului la Buzau, pe noroi. Combinatie proasta. Lasa tubliss-ul asa cum e, da-i 5 pompe inainte de iesire si aia e.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

pana la urma care e presiunea minima recomandata in asa fel incat sa nu deteriorezi janta sau camera rosie?

 

la ultima tura aveam un grip incredibil, parca era alta motocicleta. Am verificat si aveam 0.1, cauciuc Michelin Cross Competion, a pierdut presiune

 

Am bagat aer pana la 0.3 si nu mai e acelasi lucru

 

Acum vreau sa montez EF07 cu dunga verde

Editat de red
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa mai castigi un pic cu EF 07


» Post actualizat in 17 May 2016 18:43

in sfarsit mi s-a pus pata si mi-am luat tubliss !!! :)) si un mitas ef 07 nou..ca asa recomanda sistemul tubliss.

montajul nu a fost deloc complicat,ma asteptam sa fie mai greu..

si janta mea are cateva valuri de la viata usoara ce a avut-o,si ma intreb daca o sa tina presiunea .

maine o sa am raspuns si la intrebarea asta :)

abia astept sa vad diferenta fata de camera uhdpost-74074-0-04280900-1463510310_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...