Sari la conținut

Caut Pinioane De A 5a De Pus In Locul Marsarierului


cristi80
 Share

Postări Recomandate

adica tu te vezi cu motorul turat pe la 80-90 aplecindu-te sa cauti a cincea prin cutia foarte fiabila si precisa de nipru?( asta dupa ce ai reusit sa o aduci in zero fara sa faci vreo 'minune'....)

este singurul lucru care iti mai lipseste ca motorul tau sa fie perfect? :lol:

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica tu te vezi cu motorul turat pe la 80-90 aplecindu-te sa cauti a cincea prin cutia foarte fiabila si precisa de nipru?( asta dupa ce ai reusit sa o aduci in zero fara sa faci vreo 'minune'....)

este singurul lucru care iti mai lipseste ca motorul tau sa fie perfect? ;)

da. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

bravo :lol: inca nu te doare capu' de la atatea modificari?! are gaspar pinioane de a 4'a cu raport de 1,19 , fata de cat este de fapt a 4'a la un nipru original( 1,3) da nu stiu daca merita sa desfaci jegu ala de cutie ... si sa mai nimeresti sa o pui la un loc +sa mai si functioneze corect...

treaba ta :banana:

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo :D inca nu te doare capu' de la atatea modificari?! are gaspar pinioane de a 4'a cu raport de 1,19 , fata de cat este de fapt a 4'a la un nipru original( 1,3) da nu stiu daca merita sa desfaci jegu ala de cutie ... si sa mai nimeresti sa o pui la un loc +sa mai si functioneze corect...

treaba ta :yikes:

:D

nu ma doare capul si ''jegul'' de cutie mi se pare foarte fiabila si in cazul meu destul de exacta,am desfacuto si am si ''nimerit'' :burnout: sa o montez si culmea a si functionat corect.problema lor ar fi rapoartele de demultiplicare.si ideea mea ar fi sa fac un ''suicide shift''ceva gen marsarierul de la ural retro solo,asa s-ar schimba usor a 5 a iar de scos pe liberul dintre 4 si 3 mi se pare o joaca de copii.

eu am cerut pinioane nu replici cu iz ironic.nu vreau sa incep o polemica ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adik vrei a 5-a la maneta de marsarier.nu?

dc aflii ceva, sa imi spui si mie, ca oricum trebuie sa repar a 2-a, si poate fac ca tine.

nici eu nu inteleg ce vi se pare asa greu sa o scoti pe liber din mers....

nipru este un motor f fiabil si bun, comparativ cu pretul....

daca v-ati lua japo si ati da un nipru pe nu's ce piesa de motor?

Editat de madcox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma doare capul si ''jegul'' de cutie mi se pare foarte fiabila si in cazul meu destul de exacta,am desfacuto si am si ''nimerit'' ;) sa o montez si culmea a si functionat corect.problema lor ar fi rapoartele de demultiplicare.si ideea mea ar fi sa fac un ''suicide shift''ceva gen marsarierul de la ural retro solo,asa s-ar schimba usor a 5 a iar de scos pe liberul dintre 4 si 3 mi se pare o joaca de copii.

eu am cerut pinioane nu replici cu iz ironic.nu vreau sa incep o polemica :D

 

 

adik vrei a 5-a la maneta de marsarier.nu?

dc aflii ceva, sa imi spui si mie, ca oricum trebuie sa repar a 2-a, si poate fac ca tine.

nici eu nu inteleg ce vi se pare asa greu sa o scoti pe liber din mers....

nipru este un motor f fiabil si bun, comparativ cu pretul....

daca v-ati lua japo si ati da un nipru pe nu's ce piesa de motor?

 

vedetzi ca nu shtitzi ce spunetzi?

 

ca sa potzi baga in "marsh arriere" (cred ca sha se scrie) la nepra trebuie sa aduci cutia pe punctul mort dintre a 1a shi a 2a....deci cum spunea cineva mai sus vedeate-ash eu cum la 80 la ora dai din a 4a in a 3a, din a 3a in a 2a, iar apoi pe liber (fara sa rupi cutia) shi cum bajbai dupa maneta de bagat in a 5a.

Vretzi sa facetzi ceva deshtept??

ia uitatzi-va ce a facut rusu asta din nepra lui shi invatzatzi:

http://alexeyz2.nm.ru/gearbox/gearbox.html

 

shi daca vretzi sa vedetzi toate modificarile aici:

http://alexeyz2.nm.ru/

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vedetzi ca nu shtitzi ce spunetzi?

 

ca sa potzi baga in "marsh arriere" (cred ca sha se scrie) la nepra trebuie sa aduci cutia pe punctul mort dintre a 1a shi a 2a....deci cum spunea cineva mai sus vedeate-ash eu cum la 80 la ora dai din a 4a in a 3a, din a 3a in a 2a, iar apoi pe liber (fara sa rupi cutia) shi cum bajbai dupa maneta de bagat in a 5a.

Vretzi sa facetzi ceva deshtept??

ia uitatzi-va ce a facut rusu asta din nepra lui shi invatzatzi:

http://alexeyz2.nm.ru/gearbox/gearbox.html

 

shi daca vretzi sa vedetzi toate modificarile aici:

http://alexeyz2.nm.ru/

:burnout:

de ce in punctul mort intre 1 si 2 si nu in cel dintre 4si 3?

de ce sa bajbai?va fi o maneta langa partea dreapta a rezervorului.

intradevar ceva destept ce a facut rusul din dnepra lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce in punctul mort intre 1 si 2 si nu in cel dintre 4si 3?

de ce sa bajbai?va fi o maneta langa partea dreapta a rezervorului.

intradevar ceva destept ce a facut rusul din dnepra lui

pentru ca daca te vei uita atent la discul "cautator" (cel care comanda pozitzia furcilor baladoare) vei constata ca exista pe el o degajare in dreptul punctului mort dintre 4 shi 3 care permite mishcarea furcii baladoare pt "marce arriere"

daca vrei sa o faci sa intre intre a 3 shi 4 atunci fie modifici furca pt mers inapoi, fie modifici discul cautator oricum, va trebui sa modifici shi diametrul interior al pinioanelor de a 5a in asha fel incat sa se potriveasca pe arborii cutiei shi nu in ultimul rand vor mai trebui modificatzi shi arborii ca sa primeasca noile pinioane, cam ce a facut rusul pe care vi l-am aratat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu am somn macar un lucru sa fac si eu...

daca mai sunteti interesati continui,daca nu aici moare!(traducerea...)

am folosit un programel pentru traducere,de aici e mai simplu decat in rusa....da mai bine ia vedeti singuri daca intelegeti ceva...as putea sa traduc tot site-ul dar mi-e lene si bere nu da nimeni... :burnout:

ma duc la un tutun si un vin... ;)

p.s. pagina fiind facuta acu in word,nu o sa mearga nici un link,am pus desenul in acad si doar pe el deoarece link-urile spre celelalte nu merg!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D al dracu server rusesc...

DISKMT2VER3.DWG

__1050___1086___1088___1086___1073___1082___1072__5_speed1.htm

Editat de lucyfire_legion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Eu sint nou pe aici asa ca daca fac vreo gafa nu trebuie sa va suparati. Raspund la subiectul asta pentru ca eu am facut modificarea asta si a mers acceptabil. Raportul era 1:1 si mergea bine pe drum drept. Am facut doua pinioane pe care le am montat in locul celor de mers inapoi (cu ceva dificultati). Intentia a fost ca modificarea sa fie temporara si m am apucat sa proiectez o cutie noua (lucram la o fabrica de roti dintate pe atunci). Intre timp am plecat de acolo si mi am vindut si motocicleta dar mai am pe undeva pe acasa proiectul. Am sa il caut si daca intereseaza pe cineva o sa va dau mai multe detalii. Insa va rog sa mi scrieti pe adresa de mail (andrei_u2000@yahoo.com) pentru ca am internet temporar.

Salutare si noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu banii pe care o sa ii cheltuiesti pentru asa ceva iti mai cumperi inca una si in plus in loc sa te plimbi cu ea o tii pe drapta . In locul tau o lasam asa si o foloseam pana ii sareau pistoanele asa . In plus nu cred ca timpul nu e important pentru tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...