Sari la conținut

dilema: am cazut inainte sa lovesc masina care mi-a taiat calea


imhotep
 Share

Postări Recomandate

Multumesc pt solidaritate

Sa nu faci amiabila, orice ar zice vinovatul. Si vezi ca te doare ceva de la cazatura..sigur sigur te doare ceva, chiar daca nu simti acum. Sa treceti pe procesul verbal toate daunele, inclusiv echipamentul care a avut de suferit (casca,pantaloni, ghete, manusi). Corect ar fi sa treci doar ce s-a stricat (adica daca aveai casca sau pantalonii deja "sifonati", sau ceva la moto deja lovit/indoit...no comment).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe viitor, fa un efort si ia-ti cauciuc moale pe fatza. Daca aveai asa ceva, 99% nu te pravaleai. AAA! Si dute intr-o parcare mare si exerseaza frinarea de urgentza, de sute de ori!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care a patit cam la fel . Mergea regulamentar si a iesit unul dintr-o curte fara sa se asigure. Prietenul meu a franat brusc, a cazut si a alunecat vreo 10 metri cred, si doar l-a atins pe ala putin in bara. Chiar daca a comentat ala cu masina, la politie a iesit vinovat de neacordare de prioritate si a platit.

Dpdv legal esti nevinovat, mult succes in lupta cu conservarul si cu asiguratorul.

acum 5 ani era s-o mierlesc la o luna dupa ce am luat motorul, de la conservar care a intrat pe rosu in intersectie. am blocat fata si am cazut, ala a tras de volan si a iesit pe contrasens ca sa nu ma faca carne tocata. nu a existat impact, totusi militia l-a scos vinovat si am facut-o pe RCA, nimeni n-a mentionat vreun text gen "nu a existat impact" sau mai stiu eu.

cred ca textul cu "nu exista autor moral in legislatia noastra" e un mit urban aparut in urma unor accidente la care constatarea a fost facuta de niste melteni obositi. la capitolul aberatii nu stau rau. ca fapt amuzant, unui prieten i-a fost pus etiltestul dupa ce si-a gasit portiera botita in parcare, cu toate ca autorul declarase accidentul la politie si recunoscuse vina cu 2 zile inainte. parerea mea e ca "melteanul a zis ca" nu e acelasi lucru cu "legea spune ca".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Looogic, daca o motocicleta alunecand culcata pe asfalt a reusit sa produca impact, nu e clar ca si pe roti se producea impactul?? E clar ca nu ti-a acordat prioritate, drept pentru care ai dat cu liftu'n pom.

Multa bafta!

merci sa fie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care a patit cam la fel . Mergea regulamentar si a iesit unul dintr-o curte fara sa se asigure. Prietenul meu a franat brusc, a cazut si a alunecat vreo 10 metri cred, si doar l-a atins pe ala putin in bara. Chiar daca a comentat ala cu masina, la politie a iesit vinovat de neacordare de prioritate si a platit.

Dpdv legal esti nevinovat, mult succes in lupta cu conservarul si cu asiguratorul.

merci mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum te-ai inteles cu cel din auto ? a ramas sa va vedeti a doua zi, sa faceti amiabila, sau cum v-ati inteles ?

nu am vb inca cu el despre asta el spune ca a declarat la politie ca am cazut di cauza unui canal alunecos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe viitor, fa un efort si ia-ti cauciuc moale pe fatza. Daca aveai asa ceva, 99% nu te pravaleai. AAA! Si dute intr-o parcare mare si exerseaza frinarea de urgentza, de sute de ori!!

am cauciuc semi-slic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cheama politia la orice accident moto, depinde totusi de dinamica, dar amiabiala e de cacao, oricat de Sf. Petru ar fi cel ce te-a accidentat. Nu stiu de ce va chinuiti atat, suni la 112, te vaiti de mana, de picior si gata. Politia stabileste tot, nu te mai certi nici cu aia de la asigurari ca-ti gasesc n motive sa nu iti dea banii, in schimb tu ce faci? Ajungi acasa si scrii pe forum, scuza-ma ca-s asa sadic, dar daca citeai forumul, era cel mai bun lucru pe care ar fi trebuit sa il faci.

Editat de Thunderlight
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...