Sari la conținut

Accident Bd Basarabia


Grimstone
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

fie intre noi aici ... ce cautai pe linia de tramvai ? bun... te grabeai... dar de ce nu pleci de acasa inainte cu ceva timp daca stii ca trebuie sa ajungi undeva ? mai bine sa mergi incet si fara grija sa ajungi intreg la destinatie... si inapoi acasa evident... daca era vreun politist in zona erai pieton cu mobra-n curte .... si mergeai cu tramvaiul ala pe liniile caruia ai luat-o ... data viitoare poate nu mai esti asa de norocos... ia aminte patania .... data viitoare pleaca mai devreme de acasa ... nu stii de ce prost dai pe traseu ... sper ca nu te superi pe mine ca te-am mustruluit putin ... dar daca o iei ca la carte ... doar daca nu aveai loc pe una din cele 2 benzi puteai sa folosesti banda pe care era linia tramvaiului daca nu exista refugiul prin care ai mers.... asta in ideea in care nu stanjeneai deplasarea tramvaiului.... si cum zicea o mamica zilele trecute unui copil ... sa nu mai faci asa ca iti dau nana =))))

Foarte adevarat. Mustruluiala acceptata. Asta e dar moshu daca se uita nu ii mai distrugeam masina si nici mie dureri pe la genunchi. Prostia mea si a lui . Mai mare a mea ca motociclist.... Ce sa ii mai fac acu ... nu am ce. Omu isi repara masina pe asigurarea mea si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plin de lupi moralisti pe aici, nu mai ai loc de ei

trebuie luat aminte ce i s-a intamplat colegului nostru si bagat la cap ca : asa nu ! ... nu sunt moralist ... ce se intampla daca era mai rau ? citeai numai R.I.P in loc sa citesti comentariile lupului moralist... dar se vede ca te doare undeva... poate pentru unii de aici omul reprezinta ceva... prieten etc.... este un lucru urat sa vezi ca mai dispare cate unu in fiecare zi ... te face sa te gandesti daca se mai merita sa iti iei mobra...

 

Foarte adevarat. Mustruluiala acceptata. Asta e dar moshu daca se uita nu ii mai distrugeam masina si nici mie dureri pe la genunchi. Prostia mea si a lui . Mai mare a mea ca motociclist.... Ce sa ii mai fac acu ... nu am ce. Omu isi repara masina pe asigurarea mea si gata.

era mai rau pentru tine daca moshu avea probleme cu inima si in momentul ala i se intampla ceva... mai sunt si batrani care merg cu masinile si nu au mai vazut un cabinet medical de 10 ani ... poate doar sa isi ia o reteta compensata... mobra din ce am vazut nu are urmari grave... tu decat la picior ? insanatosire grabnica ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehhh, stiti si voi vorba aia: "fa ce zice popa, nu ce face popa". Pana la urma, chiar daca toti gresim, important e ca baiatul (care pare destul de destept) sa stie ce sa ia din ce citeste aici.

Si sa nu mai faca...

Ca vorba lu' CostiX, altfel iei nana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu aveai ce sa cauti pe linia de tramvai in statia tramvaiului .

2. ca ce chestie sa te dai jos sa-l bati ??? Asta e cea mai mare imbecilitate ! Tu gresesti si tot tu esti ala cu gura mare ?

3. daca in acea intersectie sau in aproprierea ei , respectivul are voie sa intoarca , nu are obligatia sa acorde prioritate decat tramvaiului si nu oricarui grabit care nu are ce cauta acolo . Un motociclist NU ai cum sa-l vezi de pe a doua banda si vrei sa intorci daca esti in masina , ca motociclistul trece prin statia de tramvai , cat timp in statie sunt oameni !!! Ceri ceva de la el , ce este fizic imposibil ! Soferul nu te vede pe tine pe linia de tramvai decat cand el este deja perpendicular pe linie . In realitate esti SINGURUL vinovat de accident si ala a fost fraier ca a acceptat , el avand obligatia sa acorde prioritate NUMAI tramvaiului sau eventual salvarii sau a altor urgente prevazute in codul rutier !

 

E greu cu statul la coadă mai ales când ajunge motorul la 100 de grade.... decât să rămân fără motor sau să ia dracu foc... mai bine casc ochii să nu fie poliţie şi merg pe unde se poate... trotual dacă e liber, tramvai, etc... dar cu atenţie mereu fiindcă sunt manevre nespecifice şi oricând se pot întâmpla lucruri rele asemeni celor descrise în acest topic.

Dar masinile de ce sa mai stea la semafor ? Alea nu se incing , alea nu consuma ? Unii nici nu au A/C ... Asta iar e o aberatie . De ce oare nu tragi tu pe dreapta la umbra , bei o bere FA , lasi motorul sa se raceasca si apoi pleci la drum iar . SI daca nu se mai raceste motorul , ia RATB-ul , rezolvi problemele si cu prima ocazie , scapi de jaf , ca nu-i de tine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu aveai ce sa cauti pe linia de tramvai in statia tramvaiului .

2. ca ce chestie sa te dai jos sa-l bati ??? Asta e cea mai mare imbecilitate ! Tu gresesti si tot tu esti ala cu gura mare ?

3. daca in acea intersectie sau in aproprierea ei , respectivul are voie sa intoarca , nu are obligatia sa acorde prioritate decat tramvaiului si nu oricarui grabit care nu are ce cauta acolo . Un motociclist NU ai cum sa-l vezi de pe a doua banda si vrei sa intorci daca esti in masina , ca motociclistul trece prin statia de tramvai , cat timp in statie sunt oameni !!! Ceri ceva de la el , ce este fizic imposibil ! Soferul nu te vede pe tine pe linia de tramvai decat cand el este deja perpendicular pe linie . In realitate esti SINGURUL vinovat de accident si ala a fost fraier ca a acceptat , el avand obligatia sa acorde prioritate NUMAI tramvaiului sau eventual salvarii sau a altor urgente prevazute in codul rutier !

 

Dar masinile de ce sa mai stea la semafor ? Alea nu se incing , alea nu consuma ? Unii nici nu au A/C ... Asta iar e o aberatie . De ce oare nu tragi tu pe dreapta la umbra , bei o bere FA , lasi motorul sa se raceasca si apoi pleci la drum iar . SI daca nu se mai raceste motorul , ia RATB-ul , rezolvi problemele si cu prima ocazie , scapi de jaf , ca nu-i de tine !

ai fost prea dur cu el... a recunoscut ca a gresit ... asta este ... ii va fii invatare de minte... nu va mai face altadata... intradevar cedarea trecerii se acorda numai tramvaiului in toate cazurile exceptand cazul in care tramvaiul facea la stanga (acolo cedeaza el).... faptul este consumat... Grimstone :) promite solemn ca nu o sa mai faci ... poate cu ocazia asta o sa faci lumea mai buna ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am raspuns la amandoi si sincer nu inteleg de ce nu s-au gasit mai multi sa-i trezeasca putin la realitate . Oare nu aveti si voi masini ? Eu si cand sunt la volan , asta nu inseamna ca nu inteleg si motociclistii (scuteristii mai putin), biciclistii si pietonii . Poate cand mi-oi lua si C+D+E voi intelege si RATB-istii si TIR-istii , dar pana atunci nu prea .

De o saptamana prin tot Bucurestiul se plimba Loganuri neinscriptionate , cu radare si camere video + motoliclisti politisti ... deci vitejilor aveti grija !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa recunoastem ca bucurestiul nostru mare si "frumos" este aglomerat din cale afara... aici vin in completare cu ... romanul este amarat ... numai in primul trimestrul al anului s-au achizitionat masini de lux ... de peste 100.000 euro bucata... romanul cat de amarat ar fii ... si dator vandut pana nu este paduchios pana la capat nu mai este deloc... zi de zi pe strazile din bucuresti se plimba baieti de baieti si fete de fete cu seria 3, 5,mercedes ultima fitza si tot asa mai departe... dintre care marea parte a lor stau numai cu telefonul la ureche.. se rujeaza, isi fac ochii la semafor.... intr-o dimineata stateam la tv... un reportaj matinal in inima bucurestiului... intrebarea era urmatoarea... de ce a-ti plecat de acasa in aceasta dimineata?? sunt luate interviuri catorva oameni de rand care au raspuns ceva de genul : am plecat de acasa de nevoie... bun... am inteles... opreste o proasta cu un seria 3 ultima creatie... o intreaba acelasi lucru... ce raspuns a dat ???? am plecat de acasa de plictiseala =)))))) clipa urmatoare am mutat programul... ma dezgusta astfel de oameni ipocriti si idioti care dupa ce ca mai sunt si prosti din cale afara mai sunt si plini de ei aroganti si dobitoci.... sa revenim la oile noastre... data viitoare nu se va mai grabii... si va lua in calcul si sfaturile noastre... poate ca el nu este grabit de fel ... s-a intamplat sa fie ... cand este sa se intample ceva stai linistit ca se va intampla... fie ca vrei fie ca nu vrei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie luat aminte ce i s-a intamplat colegului nostru si bagat la cap ca : asa nu ! ... nu sunt moralist ... ce se intampla daca era mai rau ? citeai numai R.I.P in loc sa citesti comentariile lupului moralist... dar se vede ca te doare undeva... poate pentru unii de aici omul reprezinta ceva... prieten etc.... este un lucru urat sa vezi ca mai dispare cate unu in fiecare zi ... te face sa te gandesti daca se mai merita sa iti iei mobra...

 

era mai rau pentru tine daca moshu avea probleme cu inima si in momentul ala i se intampla ceva... mai sunt si batrani care merg cu masinile si nu au mai vazut un cabinet medical de 10 ani ... poate doar sa isi ia o reteta compensata... mobra din ce am vazut nu are urmari grave... tu decat la picior ? insanatosire grabnica ...

Eu sunt ok cu piciorul. Azi nu am fost cu mobra dar maine ma duc din nou. Ma misc mult mai bine , am luat antiinflamatorii puternice + analgezice

 

1. nu aveai ce sa cauti pe linia de tramvai in statia tramvaiului .

2. ca ce chestie sa te dai jos sa-l bati ??? Asta e cea mai mare imbecilitate ! Tu gresesti si tot tu esti ala cu gura mare ?

3. daca in acea intersectie sau in aproprierea ei , respectivul are voie sa intoarca , nu are obligatia sa acorde prioritate decat tramvaiului si nu oricarui grabit care nu are ce cauta acolo . Un motociclist NU ai cum sa-l vezi de pe a doua banda si vrei sa intorci daca esti in masina , ca motociclistul trece prin statia de tramvai , cat timp in statie sunt oameni !!! Ceri ceva de la el , ce este fizic imposibil ! Soferul nu te vede pe tine pe linia de tramvai decat cand el este deja perpendicular pe linie . In realitate esti SINGURUL vinovat de accident si ala a fost fraier ca a acceptat , el avand obligatia sa acorde prioritate NUMAI tramvaiului sau eventual salvarii sau a altor urgente prevazute in codul rutier !

 

Dar masinile de ce sa mai stea la semafor ? Alea nu se incing , alea nu consuma ? Unii nici nu au A/C ... Asta iar e o aberatie . De ce oare nu tragi tu pe dreapta la umbra , bei o bere FA , lasi motorul sa se raceasca si apoi pleci la drum iar . SI daca nu se mai raceste motorul , ia RATB-ul , rezolvi problemele si cu prima ocazie , scapi de jaf , ca nu-i de tine !

1. stiu si e prostia mea

2. eram plin de adrenalina si asta ne e o chestie controlabilia. Sper sa nu afli.

3. daca depasesc coloana in miscare pe linia de tramvai savarsesc o infractiune minora, linia de tramvai fiind consideratra banda, daca dupa refugiu imediat ne se afla semafor am incalcat doar regula de ocoleste prin dreapta deci ala trebuia sa acorde prioritate conform legii. Moral trebuia in plm sa se uite in oglinda. Cand am completat amialbilul am completat eiu si pentru el ca nu avea ochelarii de vedere la el si la asigurator a venit cu 2 perechi, de departare si de apropiere. Ce iti zice asta? Ii era imposibil sa observe profilul unei motociclete fiind chior. Am vb cu un avocatul meu si in cazul asta eu imi luam 5 pct de penalizarecf legii si daca declaram ca ma doare piciorul + chemat salvarea ala era cu dosar penal de vatamare din culpa + permis suspendat + amenda. Daca la mine era spitalizare mai mult de 3 zile , tata e medic apropo si se rezolva, imi mai platea si alte alea in cazul unui proces. Luati aminte ca legea e curva mare.

 

Una peste alta repet:

Eu sunt principalul prost si vinovat din pct meu de vedere. De moshu ala cu masina chiar imi pare rau ca i-am distrus masina cu care vroia omu sa plece in concediu si a zis ca oricum pleaca , numai sa isi puna geam la port spate de la dezmembrari. Nu stiu cum o sa mearga masina aia cu stalp + prag indoit, dar e alegerea lui.... Sincer imi doresc sa nu fi luat decizia de a trece prin statia de tramvai, ca nu se intampla, dar nu mai am ce face. Mi-am luat-o, am tras concluzii, am invatat sper, si nu o sa mai fac sper... Zic sper pt ca nu stii cum reactioneaza mana drepata cand e pe gaz :) Si de mult imi doresc o busa si se cam intampla ce imi dorecsc , mai devreme sau mai tarziu , si ma sperii, dar ..... ramane de vazut.

 

Bafta multa, ochii roata si asfalt cum o fi numai de prosti sa nu dati ca asfaltul ud e mic copil.

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am raspuns la amandoi si sincer nu inteleg de ce nu s-au gasit mai multi sa-i trezeasca putin la realitate . Oare nu aveti si voi masini ? Eu si cand sunt la volan , asta nu inseamna ca nu inteleg si motociclistii (scuteristii mai putin), biciclistii si pietonii . Poate cand mi-oi lua si C+D+E voi intelege si RATB-istii si TIR-istii , dar pana atunci nu prea .

De o saptamana prin tot Bucurestiul se plimba Loganuri neinscriptionate , cu radare si camere video + motoliclisti politisti ... deci vitejilor aveti grija !

trebuia facuta treaba asta in fiecare zii .. si nu numai in oras... si in cartierele marginase... la mine in cartier sunt copii de 16-17 cu masini pe bulgaria care se plimba nestingheriti... foarte bine ar fii daca nu s-ar mai sta la panda cu radarele puse si s-ar face curatenie gen masini fara acte in regula, ... este plin bucurestiul de masini care nu mai corespund din punct de vedere tehnic... da nu mai zic din punct de vedere estetic... zilele trecute mergeam in spatele unui tip cu numere de constanta... pune frana de vreo 2 ori... vedeam ca ma apropii de el prea repede... nu avea stop pe frana... ma dau jos si ii spun... raspunsul : sunt de vreo saptamana asa dar mi-a fost lene sa ma duc sa imi iau becuri... deci daca i-a fost lene sa le cumpere... va da-ti seama cata lene mai are sa le puna .... si era un audi .... nu vreo dacie lesinata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zilele trecute mergeam in spatele unui tip cu numere de constanta... pune frana de vreo 2 ori... vedeam ca ma apropii de el prea repede... nu avea stop pe frana... ma dau jos si ii spun... raspunsul : sunt de vreo saptamana asa dar mi-a fost lene sa ma duc sa imi iau becuri... deci daca i-a fost lene sa le cumpere... va da-ti seama cata lene mai are sa le puna .... si era un audi .... nu vreo dacie lesinata....

Ala cu Dacia lesinata, e speriat de amenzi si, in majoritatea cazurilor, e in regula.... problema e cu ignorantii care, de ex, nu semnalizeaza pt ca au telefonul la ureche sau pt simplul fapt ca le e lene...

 

dar sunt off, imi cer scuze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt ok cu piciorul. Azi nu am fost cu mobra dar maine ma duc din nou. Ma misc mult mai bine , am luat antiinflamatorii puternice + analgezice

 

1. stiu si e prostia mea

2. eram plin de adrenalina si asta ne e o chestie controlabilia. Sper sa nu afli.

3. daca depasesc coloana in miscare pe linia de tramvai savarsesc o infractiune minora, linia de tramvai fiind consideratra banda, daca dupa refugiu imediat ne se afla semafor am incalcat doar regula de ocoleste prin dreapta deci ala trebuia sa acorde prioritate conform legii. Moral trebuia in plm sa se uite in oglinda. Cand am completat amialbilul am completat eiu si pentru el ca nu avea ochelarii de vedere la el si la asigurator a venit cu 2 perechi, de departare si de apropiere. Ce iti zice asta? Ii era imposibil sa observe profilul unei motociclete fiind chior. Am vb cu un avocatul meu si in cazul asta eu imi luam 5 pct de penalizarecf legii si daca declaram ca ma doare piciorul + chemat salvarea ala era cu dosar penal de vatamare din culpa + permis suspendat + amenda. Daca la mine era spitalizare mai mult de 3 zile , tata e medic apropo si se rezolva, imi mai platea si alte alea in cazul unui proces. Luati aminte ca legea e curva mare.

 

Una peste alta repet:

Eu sunt principalul prost si vinovat din pct meu de vedere. De moshu ala cu masina chiar imi pare rau ca i-am distrus masina cu care vroia omu sa plece in concediu si a zis ca oricum pleaca , numai sa isi puna geam la port spate de la dezmembrari. Nu stiu cum o sa mearga masina aia cu stalp + prag indoit, dar e alegerea lui.... Sincer imi doresc sa nu fi luat decizia de a trece prin statia de tramvai ca nu se intampla dar nu mai am ce face. Mi-am luat-o, am tras concluzii, am invatat sper, si nu o sa mai fac sper... Zic sper pt ca nu stii cum reactioneaza mana drepata cand e pe gaz :)

aici te contrazic putin... este considerata banda de circulatie doar cand nu exista refugiu de tramvai... daca pe un bulevard... sunt 2 benzi ... mai este si linia de tramvai... ai sa vezi ca lumea civilizata sta la rand ... iar nebunii o iau pe linia de tramvai... cap de creta sta la panda... si ii arde pe smecherasi... tu ai fost un smecheras mai pagubos as putea spune... si la chestia cu 2 perechi de ochelari... tocmai ce spuneam mai devreme... multi nu mai stiu cum arata un cabinet medical... se duc atunci cand trebuie sa isi ia vreo reteta compensata... daca ar merge la un control oftalmologic crede-ma ca nu mai este apt nici cu ochelari... sa nu mai zic de examen psihologic... la timpii de reactie ... iti dai seama ca e la pamant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si peste mine a dat un taximetrist si eram cu bicla , ligamente afectate , asa ca 1 sapt cu atela , 3 sapt cu orteza si nici acum nu pot sa fac genoflexiuni , dupa 2 luni si ceva . Respectivul nu mi-a acordat prioritate , luat cu SMURD-ul de acolo , bicla afectata ... nu am vrut sa-i fac rau omului si nu am depus plangere , ca a fost de acord sa-mi dea bani sa-mi repar bicla ... ce naiba sa mai cer de la el , ca oameni suntem , omul era la 55 de ani ...

Revenind la problema ta , iti repet ca nu ai cum sa te asiguri din auto ca pe linia de tramvai din statie nu vine un motor , nu este unghiul corect si nu poti sa vezi decat tramvaiul la cativa metri pe deasupra oamenilor din statie si cam atat . Cand te uiti direct pe geamul soferului , esti deja perpendiculat pe linia de tramvai si este prea tarziu pentru motor !

Referitor la ce spui cu soferul ala ... iti trebuia martori ca nu purta ochelari , restul fiind vorbe in vant ! Daca tu esti vinovat pentru ca te aflai acolo , pe el nu il ia pentru neasigurare pentru ca nu avea sa se asigure decat de tramvai , iar tu nu erai vatmanul , iar in realitate din ce am inteles eu , TU ai intrat in el si nu el in tine !!! Daca el te acrosa in timp ce treceai pe langa el , era alta treaba !

Ma rog , ce a fost a fost , e bine ca te faci bine , poate amandoi ati invatat ceva din asta , eu doar ti-am spus parerea mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici te contrazic putin... este considerata banda de circulatie doar cand nu exista refugiu de tramvai... daca pe un bulevard... sunt 2 benzi ... mai este si linia de tramvai... ai sa vezi ca lumea civilizata sta la rand ... iar nebunii o iau pe linia de tramvai... cap de creta sta la panda... si ii arde pe smecherasi... tu ai fost un smecheras mai pagubos as putea spune... si la chestia cu 2 perechi de ochelari... tocmai ce spuneam mai devreme... multi nu mai stiu cum arata un cabinet medical... se duc atunci cand trebuie sa isi ia vreo reteta compensata... daca ar merge la un control oftalmologic crede-ma ca nu mai este apt nici cu ochelari... sa nu mai zic de examen psihologic... la timpii de reactie ... iti dai seama ca e la pamant...

Da , din momentul cad am intrat in statia de tramvai sunt de acord nu mai e banda mea, am redus din frana de motor ca sa nu imi sare pieton in staie in fata + ca m-ama asigurat ca am contact vizual cu cei 5 pieton ce asteptau si m-ama asigurat ca m-au vazut si nu sar de pe refugiu, dar eu veneam pe linia de tramvai de cel putin 500 m inainte , avea timp sa ma vada, cum m-au vazut si altii care au intrat dupa mine pe linia de tramvai, cat era in coloana.

 

Sunt 2 sau 3 colegi motociclisti care au trecut pe langa mine cand eram pe dreapta blvd-ului si pot confirma si pozitia ca nu era semafor. Unul chiar mi s-a parut ca a franat ceva mai brusc si a blocat o roata la semnul meu si imi pare rau ca i-am creat emotii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Revenind la problema ta , iti repet ca nu ai cum sa te asiguri din auto ca pe linia de tramvai din statie nu vine un motor , nu este unghiul corect si nu poti sa vezi decat tramvaiul la cativa metri pe deasupra oamenilor din statie si cam atat . Cand te uiti direct pe geamul soferului , esti deja perpendiculat pe linia de tramvai si este prea tarziu pentru motor !

...

Asta ar fi trebuit sa stie si soferul...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de ciudat pare , vad Dacii , de la 1300 la Loganuri care sunt mai ingrijite si mai ok decat multi bolizi strainezi , iar oamenii reactioneaza altfel decat cei cu ceafa lata din nemtesti neinmatricutate in RO care nu au nici centuri , vb continuu la mob. , injura peste tot , se baga peste tot si se comporta de parca toata strada le apartine .

 

klausu - omul chior sau nu , stia si de tramvai se asigurase , in rest el se uita la sensul celalalt cand putea sa intoarca ! Nu poti sta numai cu ochii in lateral ca poate vine vreunu pe linie , prin statie , cat timp tu stai pe loc si trebuie sa te bagi pe sensul celalalt .

Editat de marius_eugen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si peste mine a dat un taximetrist si eram cu bicla , ligamente afectate , asa ca 1 sapt cu atela , 3 sapt cu orteza si nici acum nu pot sa fac genoflexiuni , dupa 2 luni si ceva . Respectivul nu mi-a acordat prioritate , luat cu SMURD-ul de acolo , bicla afectata ... nu am vrut sa-i fac rau omului si nu am depus plangere , ca a fost de acord sa-mi dea bani sa-mi repar bicla ... ce naiba sa mai cer de la el , ca oameni suntem , omul era la 55 de ani ...

Revenind la problema ta , iti repet ca nu ai cum sa te asiguri din auto ca pe linia de tramvai din statie nu vine un motor , nu este unghiul corect si nu poti sa vezi decat tramvaiul la cativa metri pe deasupra oamenilor din statie si cam atat . Cand te uiti direct pe geamul soferului , esti deja perpendiculat pe linia de tramvai si este prea tarziu pentru motor !

Referitor la ce spui cu soferul ala ... iti trebuia martori ca nu purta ochelari , restul fiind vorbe in vant ! Daca tu esti vinovat pentru ca te aflai acolo , pe el nu il ia pentru neasigurare pentru ca nu avea sa se asigure decat de tramvai , iar tu nu erai vatmanul , iar in realitate din ce am inteles eu , TU ai intrat in el si nu el in tine !!! Daca el te acrosa in timp ce treceai pe langa el , era alta treaba !

Ma rog , ce a fost a fost , e bine ca te faci bine , poate amandoi ati invatat ceva din asta , eu doar ti-am spus parerea mea .

Exact asa am gandit si eu si nu m-am dus la politie sa nu imi creez proleme nici mie nici lui si am facut amiabil. A avut toto suportul me la asigurator, m-ama dus , am refacut scenariul, am pus mobra cu roata in masina sa o pozeze, etc.... Am pierdut jumate de zi prin caldura de 40 de grade pe motor cu piciorul drept care ma durea si nu apucasem sa scot pantalonii s avad ce am.

 

Oricat de ciudat pare , vad Dacii , de la 1300 la Loganuri care sunt mai ingrijite si mai ok decat multi bolizi strainezi , iar oamenii reactioneaza altfel decat cei cu ceafa lata din nemtesti neinmatricutate in RO care nu au nici centuri , vb continuu la mob. , injura peste tot , se baga peste tot si se comporta de parca toata strada le apartine .

Am si eu doua joarse de stea in "parcarea" de la bloc , un slk de prin 90 si un A6 de prin 2000 , prafuite si vai de mama lor, dar soferul are pretentia ca si-a rezervat loc pe trotuar si e un tiganete cu ceafa groasa care cred ca sta in chirie... ce vreti asta e fiecare are dreptul sa isi ia ce vehicul vrea... oare cand o sa vedem si noi harley cu numere de bulgaria ? :)

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu daca tot i-ai stricat concediul omului ,ia o casca in plus si fa o plimbare cu el ,pasager.

Nu cred ca se urca mai ales cu mine, casca am. O sa il sun maine sa ii zic , just for fun sa vad ca zice. :) Imi aduc aminte ca in drum spre asigurator eu m-am strecurat printre doua masini si l-am vazut in oglinda ca era disperat sa nu ma piarda si s-a bagat si el. Oricum nu l-am iertat si i-am dat ca la moto. Dar s-a tinut de mine moshu... :)

 

Cel mai mult la toata faza asta ma gandesc ca putea fi si mai rau si lasam un copil de 1 an si 1 luna al nimanui (numai cu mama ca ea nu e motociclista slava domnului). De asta ma ingrozesc cel mai mult....

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar masinile de ce sa mai stea la semafor ? Alea nu se incing , alea nu consuma ? Unii nici nu au A/C ... Asta iar e o aberatie . De ce oare nu tragi tu pe dreapta la umbra , bei o bere FA , lasi motorul sa se raceasca si apoi pleci la drum iar . SI daca nu se mai raceste motorul , ia RATB-ul , rezolvi problemele si cu prima ocazie , scapi de jaf , ca nu-i de tine !

 

Nenicule, ai ochelari de cal. Sa-ti spun de ce, fara suparare. Acu vreo 3-4 ani treceam pe o strada cu sens unic cautand un loc de parcare, nu am gasit pe sensul meu asa ca m-am intors, in timp ce la capatul strazii era pus rosu, deci nu trecea nimeni in spatele meu, strada era goala, eu m-am asigurat inainte si am mers vreo 100 m pe contrasens pana ce am gasit un loc de parcare. Cand am parcat hop si garcea pe care nu-l vazusem, ca am mers pe contrasens si mi-a dat amenda. Degeaba i-am explicat eu ca legea are o litera si un spirit, si ca poti inchide ochii la incalcarea ei atunci cand practic nu afectezi cu nimic pe nimeni. E ca si cum mi-ai cere sa semnalizez cand vreau sa fac dreapta sau stanga pe un drum pustiu, unde nu e nici dracu. Legea spune sa semnalizez, dar spiritul ei (adica bunul simt) imi spune ca as fi un imbecil daca as face-o asa aiurea doar de dragul ei. La fel e si cu trecerea motocicletelor pe linia de tramvai sau incalcarea altor reguli atunci cand nu afectezi pe nimeni. Daca nu deranjez si pot sa o fac, de ce sa nu o fac? Tu spui ca de ce sa nu stau cu masinile la semafor? Pai e foarte simplu: eu nu sunt cu masina! Eu sunt pe motor! Sunt multi politisti care inteleg asta, care m-au vazut de nu stiu cate ori ca trec pe linia de tramvai, ca ma bag un pic pe contrasens, ca la coada pe A2 spre punctul de taxare intru pe banda de urgenta si ma duc in fata, toti au inchis ochii si mi-au facut semn sa trec. Pentru ca e normal sa nu ma prajesc la soare sau sa intepenesc pe motor la rand cu aia care stau in masina la racoare sau la caldurica, in functie de anotimp, in timp ce eu ma coc de cald sau tremur de frig. Sunt curios, tu chiar asa faci cand e aglomeratie prin oras si nu te poti strecura legal: tragi pe dreapta si bei o bere? Eu sunt de parere ca poti incalca legea atunci cand nu afectezi pe cineva, atunci cand ii respecti spiritul, nu neaparat litera. Suntem oameni, nu roboti, intai gandim si actionam in consecinta, nu mecanic, respectand niste reguli indiferent de context. Daca pot sa ma bag si nu deranjez pe nimeni, ma bag. In cazul accidentului de fata ce spun eu nu se aplica, omul a mers prea tare si in plus era datoria lui sa se asigure ca nu ii iese nimeni in fata, pentru ca era in afara legii si orice s-ar fi intamplat era vina lui. De fapt si-a recunoscut singur greseala. Ce nu suport eu la occidentul asta de care tot vrem sa ne apropiem este respectarea legii in mod fanatic, ca in teatrul absurdului. Am vazut oameni stand la semafor pt ca era rosu in timp ce stanga-dreapta la distanta de un kilometru nu se vedea nicio masina. Imbecilitate mai mare decat sa respecti legea asa de-mpluea doar de dragul ei eu nu cunosc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grimstone - daca respectivul cu masinile nu are asigurare valabila , poti scapa de el cu Primaria ! Dai telefon , spui adresa , verifica daca are asigurare valabila ( ca asta se verifica online acum) si le ridica . Daca sta in chirie nu are dreptul legal decat la UN SINGUR loc de parcare si asta daca are mutatie facuta pe buletin , altfel ciuciu loc ! Abuzurile se rezolva numai subtil cu politia si primaria care or sa-l toace marunt de bani si cu invitatii pe la ei .

Tare faza cu nepoata ... acum vrei sa se revanseze si in natura ? :)) Daca am putea sa ne scoatem toti parleala asa in trafic de la blondele de Bucuresti ... vai ce orgii ar iesi :crack: as iesi cu masina , tot asa , ca ma plictisesc in casa ( cum spunea o proasta intervievata mai sus)... as atarna la oglinda cateva duzini de "caciulite" si m-as plimba toata ziua :)) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenicule, ai ochelari de cal. Sa-ti spun de ce, fara suparare. Acu vreo 3-4 ani treceam pe o strada cu sens unic cautand un loc de parcare, nu am gasit pe sensul meu asa ca m-am intors, in timp ce la capatul strazii era pus rosu, deci nu trecea nimeni in spatele meu, strada era goala, eu m-am asigurat inainte si am mers vreo 100 m pe contrasens pana ce am gasit un loc de parcare. Cand am parcat hop si garcea pe care nu-l vazusem, ca am mers pe contrasens si mi-a dat amenda. Degeaba i-am explicat eu ca legea are o litera si un spirit, si ca poti inchide ochii la incalcarea ei atunci cand practic nu afectezi cu nimic pe nimeni. E ca si cum mi-ai cere sa semnalizez cand vreau sa fac dreapta sau stanga pe un drum pustiu, unde nu e nici dracu. Legea spune sa semnalizez, dar spiritul ei (adica bunul simt) imi spune ca as fi un imbecil daca as face-o asa aiurea doar de dragul ei. La fel e si cu trecerea motocicletelor pe linia de tramvai sau incalcarea altor reguli atunci cand nu afectezi pe nimeni. Daca nu deranjez si pot sa o fac, de ce sa nu o fac? Tu spui ca de ce sa nu stau cu masinile la semafor? Pai e foarte simplu: eu nu sunt cu masina! Eu sunt pe motor! Sunt multi politisti care inteleg asta, care m-au vazut de nu stiu cate ori ca trec pe linia de tramvai, ca ma bag un pic pe contrasens, ca la coada pe A2 spre punctul de taxare intru pe banda de urgenta si ma duc in fata, toti au inchis ochii si mi-au facut semn sa trec. Pentru ca e normal sa nu ma prajesc la soare sau sa intepenesc pe motor la rand cu aia care stau in masina la racoare sau la caldurica, in functie de anotimp, in timp ce eu ma coc de cald sau tremur de frig. Sunt curios, tu chiar asa faci cand e aglomeratie prin oras si nu te poti strecura legal: tragi pe dreapta si bei o bere? Eu sunt de parere ca poti incalca legea atunci cand nu afectezi pe cineva, atunci cand ii respecti spiritul, nu neaparat litera. Suntem oameni, nu roboti, intai gandim si actionam in consecinta, nu mecanic, respectand niste reguli indiferent de context. Daca pot sa ma bag si nu deranjez pe nimeni, ma bag. In cazul accidentului de fata ce spun eu nu se aplica, omul a mers prea tare si in plus era datoria lui sa se asigure ca nu ii iese nimeni in fata, pentru ca era in afara legii si orice s-ar fi intamplat era vina lui. De fapt si-a recunoscut singur greseala. Ce nu suport eu la occidentul asta de care tot vrem sa ne apropiem este respectarea legii in mod fanatic, ca in teatrul absurdului. Am vazut oameni stand la semafor pt ca era rosu in timp ce stanga-dreapta la distanta de un kilometru nu se vedea nicio masina. Imbecilitate mai mare decat sa respecti legea asa de-mpluea doar de dragul ei eu nu cunosc.

De acord si dac voi mai fi in situatii de astea la fel voi face , bineinteles cu mult mai multa bagare de seama si de frana :)

 

Tralala, tocmai ca a sosit coletul cu Kettenmax premium...... de acu voi avea un lant curat.... :) ) Off topic dar chiar sunt fericit din punctul asta de vedere

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum este tarziu pt Grimstone,dar sigur mosu n-are nici gineri, nici baieti.Daca avea ,sigur ii 'cunosteai'.Deci ori are fata nemaritata, ori n-are copii.Dar avand in vedere ca bigamia este pedepsita de lege ,tre sa fii fericit cu ce ai ce ai.Sanatate celui mic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...