Sari la conținut

ODESA 23-25.08.2013


MIHAI VARADERO
 Share

Postări Recomandate

Adam:da,acesta e traseul.Rezervarea o facem prin booking la inceputul saptamanii viitoare.Suntem patru cu sanse de 100%.Dupa rezervare o sa postez hotelul pentru cei care se hotarasc mai greu.

 

Incepatori cumva?

 

 

Pentru Ucraina trebuie viza sau nu? Intreb asta pentru ca de mai multa vreme as vrea sa merg acolo.

 

Cetăţenii români nu au nevoie de viză de intrare în Ucraina pentru călătorii de scurtă şedere, până la 90 de zile, într-un interval de 6 luni de la data primei intrări. Cetăţenii români pot intra pe teritoriul Ucrainei cu un paşaport valabil. Serviciul de frontieră poate verifica în mod selectiv dacă cetăţenii străini şi persoanele apatride care vor să intre pe teritoriul Ucrainei deţin resurse financiare necesare pentru şederea pe teritoriul acestui stat. Informaţii suplimentare privind condiţiile particulare de intrare şi şedere se pot obţine la: Ambasada Ucrainei la Bucureşti http://www.mfa.gov.ua/romania

 

http://www.mae.ro/travel-conditions/3755#842

 

galati Odessa nu e un drum tocmai bun. gropi gropi gropi...

 

Cat de rupt e? Gen Transfagarasan primavara (maxim 20-30km/h si mers in zigzag)? Alternative?

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt incepatori.Daca se merge pe drumul european(cel aratat de Adam)nu sunt probleme deosebite mai ales pentru enduro-turing.Daca o iei pe directia Izmail,Valcovo,asa este,drumul este varza.

Ai estimat un buget ?

Plecarea pe 23 ?

cine-s aia 4 ?,...din gasca veche ?

 

Sa traiesti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt din gasca veche numarul 2 pe care o stii tu (si 1 si 2 sunt deja istorie).Lucrez acum la numarul 3.Despre costuri stii si tu,100 euro pe zi.Sunt cam 1100km cu un consum de 6.5% rezulta aprox. 100euro.Doua nopti de cazare maxim 80euro,mincare trei zile 120euro,deci un total de 300euro.Mentionez ca benzina in Ucraina este la fel ca la noi,practic alimentam la ei doar o singura data.Cazarea s-ar putea sa fie un pic mai mult din cauza ca acum este sezon turistic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt incepatori.Daca se merge pe drumul european(cel aratat de Adam)nu sunt probleme deosebite mai ales pentru enduro-turing.Daca o iei pe directia Izmail,Valcovo,asa este,drumul este varza.

corect. in moldova cateva sute de metri intri. tranzitul & destinatia necesita pasaport.

facut in mai multi cu shadow, vtx, intruder, hd rocker. nu e cazul de enduro-touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vik55:esti binevenit dar cu o conditie.Sa nu mai folosesti expresii de genul"m-as baga si eu dar....".Te sfatuiesc ca mai inainte, sa vorbesti cu "seful cel rau" pentru ziua de vineri 23.08.2013.Asta ca sa nu se repete povestea cu participarea ta la alta excursie cand "cel rau" nu te-a invoit.Locuri sunt si cu confirmarea plecarii nu am prea inteles ce vrei sa spui.Deja suntem patru motoare cu procent de 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda miercuri este sedinta cu parintii cred ca ne vor exiplica pe intelesul nostru conditiile precum si sfaturile pt plecarea in tabara / excursie , vom vedea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vik,chiar as dori sa participi.Dar mie imi plac lucrurile clare si limpezi.Este doar o amarata excursie de trei zile la o aruncatura de bat de casa.Eu as fi dorit un Kiev dar se pare ca povestile cu racheti au facut din aceasta destinatie doar un vis.Hai,nu te mai gandi atata si spune-mi un da hotarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da omule mai stai o zi doua sa-mi fac si eu bugetul doar ieri am inghitit aproape 800 km Balcic / Dalboka si doua castroane de midii cu niscaiva kamenitza ............... apropo de castelul reginei Maria de la Balcic ,,,,frate PELESUL este sters rau de tot pe langa ce este acolo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vik55 ... cred ca glumesti. Castelul de la Balcic mie mi s-a parut de fapt o vilisoara pe langa Peles. Nu are decat cateva incaperi ... nu stiu ce ti s-a parut asa grozav la el. Eu unul am regretat cei inca 20 de leva dati in plus (10 pentru mine si 10 pentru sotie) pentru a vedea asa zisul "castel" care de fapt e o vila cu cateva incaperi.

post-45393-0-31986800-1376664387_thumb.jpg

LE gradina botanica si restul merita vizitat ... dar "castelul" lasa de dorit!

Scuze de off topic.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate asta este mie mi-a placut mai mult , corect este mai mult un fel de resedinta princiara dar gradina botanica facea parte din resedinta iar combinatia munte / gradina / constructile coborate pana la malul marii si toate acele combinati de gradina si izvoare mie mi-au placut .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da omule mai stai o zi doua sa-mi fac si eu bugetul doar ieri am inghitit aproape 800 km Balcic / Dalboka si doua castroane de midii cu niscaiva kamenitza ............... apropo de castelul reginei Maria de la Balcic ,,,,frate PELESUL este sters rau de tot pe langa ce este acolo .

Offtopic,îmi cer scuze. Vik,cum scoti 800 km pt dalboka?! Am făcut eu azi 620 cu intoarecere prin SIlistra-Ruse. Întreb sa știu,as baga tot 800 dacă e o ruta buna de văzut .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca o lungim la nesfarsit acum , am zis in jur de 800 ,am mai fost si prin Mamaia chiar nu ma bucur ca se aduna km asa de repede si cu asta eu am inchis discutia ,,,seara buna .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...