Sari la conținut

Piatra Arsa


Vizitator Adrian
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

Dupa ce-am vazut cateva poze si o filmare pe youtube, postate de cativa membri de pe forum, m-am decis sa fac o plimbare si la Piatra Arsa, cat am fost la Rasnov.

 

A meritat din plin. Drumul (din Rasnov) mi s-a parut superb, insa foarte aglomerat in zona Predeal/Sinaia/Azuga.

 

Intentionam sa merg si pe Transfagarasan,dar am renuntat. Mi s-a parut foarte frumos pe Piatra Arsa si am renuntat la ideea de a cheltui bani pe benzina + mancare pt Trans, pe care l-am vazut acu 2 ani (cu masina). Mai ales ca era weekend si eram sigur ca o sa ma lovesc de trafic infernal si de idioti.

 

Din Sinaia, am facut dreapta , urmand un indicator ce arata spre "Targoviste". Drumul ok.


Trebuie sa fii f atent la drum pt ca drumul spre Piatra Arsa e intr-o curba la stanga, si nu prea e semnalizat. Am trecut de el fara sa-i dau importanta. Noroc ca am ajuns la 2-3 sute de metri mai sus la o bifurcatie unde m-a indrumat un nene sa ma intorc.

 

Mi-a placut foarte mult ca de la indicatorul cu Targoviste (din Sinaia), pana sus la Piatra Arsa, am intalnit foarte putine masini, foarte putin trafic.

 

 

 

 

post-77849-0-77695600-1378671745_thumb.jpg

post-77849-0-73566700-1378671747_thumb.jpg

post-77849-0-09735800-1378671749_thumb.jpg

post-77849-0-58572700-1378671750_thumb.jpg

post-77849-0-59114500-1378671755_thumb.jpg

post-77849-0-17535100-1378671757_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine pozele. Am fost si eu sambata, plecat pe DN1 si intors pe Targoviste. Mare greseala, DN1 era plin. Nici in sus nu mi s-a parut prea liber, poate duminca s-au mai potolit. Ideea era sa merg pe Trans-Bucegi. Frumos drumul, asfalt ok dar puteau si ei sa faca o treaba completa si sa puna parapeti... daca ratai un viraj erai kaput.

 

Hai sa fac si aici "reclama", am gasit o pereche de manusi Alpinestars, poate citeste proprietarul si le revendica, m-am intalnit cu el in Moroieni, venea pe sensul dinspre Targoviste:

 

/index.php?/topic/702330-ridere-ti-ai-pierdut-manusile-alpinestars/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

trebuie sa rezolv problema cu un lacas pt DSLR. M-am saturat sa-l car PESTE TOT,si sa-l scot din rucsac atat de rar :(.


Tampesc cand stiu ca tre sa opresc, sa ma dezechipez, sa dau jos manusi, casca, scoate aparatu din rucsac, etc etc. Daca fac asta la fiecare chestie pe care vreau s-o pozez, TAMPESC.

 

Tre sa ma gandesc la un tank-bag fara magneti (rezervor din policarbonat.......)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce-am vazut cateva poze si o filmare pe youtube, postate de cativa membri de pe forum, m-am decis sa fac o plimbare si la Piatra Arsa, cat am fost la Rasnov.

 

A meritat din plin. Drumul (din Rasnov) mi s-a parut superb, insa foarte aglomerat in zona Predeal/Sinaia/Azuga.

 

Intentionam sa merg si pe Transfagarasan,dar am renuntat. Mi s-a parut foarte frumos pe Piatra Arsa si am renuntat la ideea de a cheltui bani pe benzina + mancare pt Trans, pe care l-am vazut acu 2 ani (cu masina). Mai ales ca era weekend si eram sigur ca o sa ma lovesc de trafic infernal si de idioti.

 

Din Sinaia, am facut dreapta , urmand un indicator ce arata spre "Targoviste". Drumul ok.

 

Trebuie sa fii f atent la drum pt ca drumul spre Piatra Arsa e intr-o curba la stanga, si nu prea e semnalizat. Am trecut de el fara sa-i dau importanta. Noroc ca am ajuns la 2-3 sute de metri mai sus la o bifurcatie unde m-a indrumat un nene sa ma intorc.

 

Mi-a placut foarte mult ca de la indicatorul cu Targoviste (din Sinaia), pana sus la Piatra Arsa, am intalnit foarte putine masini, foarte putin trafic.

foarte frumoase pozele, eu am intalnit o gramada de magari pe Transalpina....nu aveau nicio greata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai zis-o dar repet: numai mie-mi pare ca peisajul seamana cu cel din IOM?

Ai dreptate, am fost acolo, nu-i rea asemanarea, lipsesc numai zidurile de pietre acoperite cu iarba si muschi de pe marginea drumului si desigur faptul ca nu aveai limitare de viteza in afara localitatilor.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca este un anunt cu geanta de DSLR Samsonite , poate reusesti sa o adaptezi la rezervorul tau.

trebuie sa rezolv problema cu un lacas pt DSLR. M-am saturat sa-l car PESTE TOT,si sa-l scot din rucsac atat de rar :(.


Tampesc cand stiu ca tre sa opresc, sa ma dezechipez, sa dau jos manusi, casca, scoate aparatu din rucsac, etc etc. Daca fac asta la fiecare chestie pe care vreau s-o pozez, TAMPESC.

 

Tre sa ma gandesc la un tank-bag fara magneti (rezervor din policarbonat.......)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...