Sari la conținut

distributie cbr f2


C devil
 Share

Postări Recomandate

pentru ca moartea cbr urilor nu a vrut sa ma ocoleasca DISTRIBUTIA trebuie inlocuita

am gasit sa-mi cumpar de aici lantul http://www.westernhonda.com/fiche_section_detail.asp?section=2548843&category=Motorcycles&make=Honda&year=1994&fveh=132622 dar nu stiu pe care sa-l iau sunt vreo 4 in functie de uzura, puteti sa ma ajutati sa iau lantul care trebuie, ce si cum trebuie masurat motocicleta este un cbr 600 f 2 din `94 si are 55000 mutam!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da se pare ca ai ceva probleme.

Sunt mai multe coduri pentru acelasi produs,dintre care unele sunt pana la anumita serie de sasiu altele dupa,unele sunt de un producator, altele de la altul.

Greu de decis..



Deci ar fi asa:

Lantul asta merge la:

 

This Honda 14401-MV9-931 CHAIN, CAM is used on these models and components:

 

Lantul asta merge la:

This Honda 14401-MAL-602 CHAIN, CAM is used on these models and components:

 

Si asta la:

This Honda 14401-MAL-601 CHAIN, CAM (116L) is used on these models and components:

 

Deci dupa cum vezi sunt 3 tipuri mari de lant cele scrise cu rosu deoarece sunt cele mai noi.

Fiecare tip merge la la anumite moto altele doar la un nr limitat.

Decizia iti apartine .


Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de mers merg toate dar problema e ca nu stiu cum sa masor si sa incadrez in functie de uzura sa nu schimb si pinioanele, am patito cu rulmenntul cu ace de la ambreaj am inlocuit cu rulment oem part si nu am avut nici o schimbare, trancane la fel pana se incalzeste, probabil nu era cota potrivita sau e ovalizata oala , cum incadrez mall 601- mall602 , cum si ce trebuie masurat ca nu imi permit sa iau mai multe lanturi , ma gandesc ca ar trebui sa fie in functie de uzura pinioanelor si a intinzatorului....patinele oricum trebuie schimbate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este in funcie de uzura!

Nivelul de uzura dintre bolturi respectiv lungimea lui iti spune CAND trebuie schimbat.(service limit)

Nici un lant de distributie nu are aceasta caracteristica la cumparare.El este de o anumita dimensiune bine stabilita.Nu este mai scurt sau mai lung in functie de uzura pinioanelor sau a intinzatorului.

 

Legat de zgomotul de la ambreiaj..nu rulmentul a fost de vina,oala este cea care face zgomot,pe aceea ar fi trebuit s-o schimbi.stiu este scumpa dar daca te deranjeaza acel sunet comun la mai multe moto...asta este.

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Codurile respective nu reprezinta uzura ci faptul ca piesa respectiva a fost revizuita.

Codul corect este 14401-MEE-003 - vi-o pot aduce 60 euro, in 2 saptamani.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca orice lant si lantul de distributie uzeaza pinioanele pe care circula. Lungimea lui insa este standard si nu e in functie de uzura pinioanelor. Pinionul trebuie schimbat cand prezinta urme de uzura caracteristice pinioanelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...