Sari la conținut

Aprilia Rs50 scoate fum.


Rezerto
 Share

Postări Recomandate

Salutari.Am si eu un aprilia rs 50 cu kit de 80 si vreau sa va pun si eu 2 intrebari.1)evacuarea este completa de la gianeli si nu stiu de ce scoate ulei pe toba. este normal sa scoata ulei pe toba, adica daca o accelerez si tin mana paralel cu evacuarea sufla ulei, se poate vedea si pe teava ca este plina de ulei.

2)este nromal sa scoata fum in continuu, adica atat timp cat merg cu ea motoru-l scoate gum alb, mult fum si vreau sa va intreb daca este normal.Cu stima si respect Viorel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ca posesor de fratior mai mare ( rs 125) stiu despre ce vorbesti. E normal sa scoata fum alb incontinuu, e 2t, amestec benzina-ulei. Acum depinde si ce ulei ai bagat in ea. Ii faci tu amestecul sau ii bagi in rezervorul de ulei de sub sa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema ...

 

Motoreta mea ... are o scurgere ...

 

Acum pun benzina ... acum dispare ... e normal ?

 

Frate .. e 2t ... e perfect normal ce se intampla.

 

Pune Motul 710 ... si stai linistit.

 

Incearca cu 2 prieteni ... pe loc .. sa o ridici pe roata spate ...

 

Sa vezi ca strangi ceva ulei ..

 

E perfect normal.



A .. si motocicleta ta se numeste RS 50 ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o honda de 80 2t asa am patit si eu pana nu am schimbat semeringurile de la carter si cutie nu am rezolvat nimic acum scoate putin fum zici ca este 4t si fara picatura de ulei pe esapament

Ai stricat tot farmecul motorului 2T. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zilele trecute mi`am pus la punct si eu rs-ul (set, ambielaj, pompa ulei, ulei si carburator) si m`am confruntat cu aceeasi prblema...fum la greu...trebuie sa umblii la pompa de ulei sa verifici cat ulei iti trage din rezervor (de sub sa) si apoi la carburator sa ii faci reglajul amestecului

in mod normal, uleiul il trage doar cand accelerezi...cand sta pe liber nu trebuie sa suga :)

iti recomand inlocuirea furtunelor cu unele transparente ca sa poti observa debitul

spor la treaba, si nu iti baga nasul daca nu te pricepi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o honda de 80 2t asa am patit si eu pana nu am schimbat semeringurile de la carter si cutie nu am rezolvat nimic acum scoate putin fum zici ca este 4t si fara picatura de ulei pe esapament

Las .. ca se umple plamantulesapamentului iar cuulei .. si il da afara ...

 

Cat de simeringuri ... nu peste mult timp ...

 

O sa lucreze la cotele standard ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Am o intrebare.am probleme cu un Aprilia rs 50.cand l-am cumparat am observat ca nu avea ulei suficient in cutia de viteze si ambreiaj,am scurs uleiul ce era in el.Am pus circa 750 ml de ulei in cutie,iar de atunci am probleme cu el incontinuu,adica:scoate fum gri foarte mult si imi scuipa inconrtinuu ulei pe toba in cantitati destul de mari.L-am dus la un asa zis 'mecanic" iar acesta mi-a spus ca e de vina simeringul de la ambreiaj.Ok.L-am inlocuit cu altul,cel putin asa mi-a spus el.iar acum aceeasi situatie....va rog ma poate ajuta cineva cu ceva raspunsuri care poate fii cauza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...