Sari la conținut

easy clutch


dan13
 Share

Postări Recomandate

Am avut la fosta Husqvarna, care avea un ambreiaj foarte tare, de aveam dureri constante in tendoanele de la mana de a atata tras de el.

E OK, practic o miscare de 2 cm a manetei ti-o prelungeste si o face cat toata cursa manetei de ambreiaj. Deci, daca in acest moment ai mai mult de 2 cm intre debraiat total si cuplat total, acest easy-clutch nu isi va face treaba, ori vei trage maneta la maxim si nu va fi indeajuns pentru a debraia, ori vei lasa maneta libera si ambreiajul tot va patina. un pic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns dar... am cateva nelamuriri. Din cate am inteles eu, acest dispozitiv reduce efortul de strangere a manetei de ambreiaj cu aproximativ 30%, adica exact ceea ce as vrea eu, sa pot actiona maneta cu 1-2 degete.M-ai pus putin pe ganduri cu acei 2 cm intre debraiat si cuplat. Din pacate am motorul demontat si nu pot verifica acum ce cursa are maneta de ambreiaj.Tu spui ca, practic, easy clutch micsoreaza cursa manetei. Pe mine m-ar interesa daca reduce efortul la actionarea manetei. Cum ti s-a parut din punctul asta de vedere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca reduce mult forta pe care trebuie sa o aplici.

Chestia cu 2 cm e o aproximare, nu am stat niciodata sa masor. Adica, daca la un ambreiaj absolut normal, cand apesi maneta, ea actioneaza doar undeva pe la mijloc pe o distanta de 2-3 cm, la easy clutch eu a trebuit sa setez ambreiajul astfel incat mi-a disparut si acel joc normal in maneta cand e lasata libera, de 1cm. Daca lasam acel joc, nu mai puteam debraia. Si actioneaza cam pe toata distanta pe care o parcurge maneta.

 

Oricum, m-a ajutat mult. Inainte, dupa fiecare iesire, veneam cu dureri de tendoane la mana stanga. Imediat ce l-am montat, au disparut.

 

Din cate imi amintesc, easy clutch are 2 pozitii, iar eu am folosit-o pe cea mai mare. Deci poti sa alegi, in functie de cat de de mult vrei sa micsorezi efortul si sa lungesti distanta de actionare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXC cu ambreiaj pe cablu? Probabil e destul de vechi.

Acest Easy-Cluch nu e pentru un anumit model de motocicleta, e universal pentru cele cu ambreiaj pe cablu, se comporta ca o prelungire a cablului cu 10 cm. Eu l-am luat de la mymoto.ro. Gaseste sucursala cea mai apropiata de tine si cere-le sa-ti aduca unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am vazut acum cateva luni intr-un catalog AUNER. Acolo e specificat ca se poate folosi la toate motocicletele cross si enduro (evident cu ambreiaj pe cablu). In principiu, pe comanda, il poti lua de la cei ce comercializeaza piese si accesorii cross si enduro.Ex.: moto-gear ro ,offroadparts ro, allmotowear ro, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pret bun!! Foto? (nu l-am gasit pe site)

 

 

Daca ai ambreiaj pe cablu,merge.Easy clutch e un dispozitiv, relativ mic, care se intercaleaza pe traseul cablului de ambreiaj(dupa maneta).Daca fm-moto ro posteaza foto, vei vedea cum arata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu gasesc easy clutch pe situl vostru unde e ? si nu pot sa iti trimit pm alfred . sunt interesat pentru yamaha yz426f

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesc easy clutch pe situl vostru unde e ? si nu pot sa iti trimit pm alfred . sunt interesat pentru yamaha yz426f

Salut,

de maine incepem activitatea din nou, suna-ma: 0742265487, il avem in stoc si il putem trimite maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...