Sari la conținut

Ktm Lc4


Postări Recomandate

Imi ard mereu pantalonii, in dreptul genunchiului drept, din cauza galeriei care nu are nici o protectie. Ma gandeam sa merg la vreun mesterica sa-mi sudeze niste piulite in care sa prind o protectie de la alta motocicleta. Totusi mi-e tarsa sa nu-mi gaureasca galeria cand sudeaza. Voi cum ati rezolvat problema asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi ard mereu pantalonii, in dreptul genunchiului drept, din cauza galeriei care nu are nici o protectie. Ma gandeam sa merg la vreun mesterica sa-mi sudeze niste piulite in care sa prind o protectie de la alta motocicleta. Totusi mi-e tarsa sa nu-mi gaureasca galeria cand sudeaza. Voi cum ati rezolvat problema asta?

 

Eu nu am atins niciodata galeria cu genuchiul, nu stiu cum reusesti lucru asta !

De sudat, trebuie sa ai mare grija! Galeria este facuta dintr-un aliaj (o spune culoare ei). O sudura autogen sau convertizor electric te scoate din rahat, cu o sudura clasica nu faci nimic.

 

Sa consulti un sudor profesionist, astia se pricep in general !

 

Bafta ! :burnout:

 

P.S. Daca reusesti, sa pui poze ........ sunt curios!

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu nu am atins niciodata galeria cu genuchiul, nu stiu cum reusesti lucru asta !

De sudat, trebuie sa ai mare grija! Galeria este facuta dintr-un aliaj (o spune culoare ei). O sudura autogen sau convertizor electric te scoate din rahat, cu o sudura clasica nu faci nimic.

 

Sa consulti un sudor profesionist, astia se pricep in general !

 

Bafta ! :burnout:

 

P.S. Daca reusesti, sa pui poze ........ sunt curios!

 

a mea are aparatoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau poti sa sudezi surubul pe un colier si sa prinzi colierul pe teava de esapament. cand te razgandesti doar demontezi colierul si gata, nu raman urme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau poti sa sudezi surubul pe un colier si sa prinzi colierul pe teava de esapament. cand te razgandesti doar demontezi colierul si gata, nu raman urme.

 

O idee buna ! Depinde cum fuzioneaza metalele, daca sunt diferite? Eu reusesc, cateodata, sa inrosesc galeria de evacuare .......... !!!

 

Dar, tot nu-mi explic cum sa ajungi cu genuchiul acolo ..... chiar am incercat aseara !

 

Bafta! :burnout:

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau poti sa sudezi surubul pe un colier si sa prinzi colierul pe teava de esapament. cand te razgandesti doar demontezi colierul si gata, nu raman urme.

 

O idee buna, ma gandisem si eu la asta ;) , dar mi-e ca din cauza vibratiilor, colierul clasic cu surub pe care-l gasim in comert, se va desface :burnout:

 

Dar, tot nu-mi explic cum sa ajungi cu genuchiul acolo ..... chiar am incercat aseara !

 

Nici eu n-am inteles, la inceput. Tinand cont de faptul ca la fiecare tura ma intorceam cu pantalonii arsi, mi-am stors putin mintea, si pana la urma am deslusit misterul. Daca tii piciorul drept pe pamant sau il lasi sa atarne pe langa motocicleta si lasi motocicleta spre stanga, vei observa ca atingi cu piciorul (in dreptul genunchiului) galeria (daca nu piciorul, pantalonul nefiind mulat va atinge). Daca nu, inseamna ca esti prea cracanat :D Am incercat sa ma controlez, sa fiu atent, sa nu mai ating. Nici o sansa. Cand sunt in teren, numai la asta nu ma gandesc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca varianta cu o protectie prinsa pe un colier este cea mai eleganta. nu te mai complici cu sudura. vibratiile nu cred ca ar afecta cumva, surubul nu se va desface.

Editat de gaxel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca varianta cu o protectie prinsa pe un colier este cea mai eleganta. nu te mai complici cu sudura. vibratiile nu cred ca ar afecta cumva, surubul nu se va desface.

 

Da, da ! Asta e' solutia ! Daca inainte de infiletare, mai si ungi filetul cu ,,Bizonite" sau ,,Poxipol" si il strangi bine, nu cred ca se mai desface. De fapt cred ca ..... nu se mai desface deloc ! ;)

 

Bafta! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca voi aplica reteta lui Tro 5 combinata cu condimentele lui Petrica. Adica voi suda piulitele pe coliere si pe suruburile colierelor voi pune o solutie pentru blocare.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Bafta :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca voi aplica reteta lui Tro 5 combinata cu condimentele lui Petrica. Adica voi suda piulitele pe coliere si pe suruburile colierelor voi pune o solutie pentru blocare.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Bafta :burnout:

 

Sa nu uiti sa bagi poze ! Sunt curios ! :D

 

Bafta! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, da ! Asta e' solutia ! Daca inainte de infiletare, mai si ungi filetul cu ,,Bizonite" sau ,,Poxipol" si il strangi bine, nu cred ca se mai desface. De fapt cred ca ..... nu se mai desface deloc ! ;)

 

Bafta! :burnout:

 

 

Nu tine nici un adeziv la o asa mare temperatura.

Uite ce am facut eu. Sper sa va ajute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

In carte scrie sa bag lichid de frana dot 5.1. Pe capacul vasului de lichid scrie sa bag dot 4. Eu ce bag? :bow: ......presupun ca dot 3.69 :bow:

 

 

5.1 SIGUR

Nu conteaza ce scrie pe capacul rezervorului de lichid de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit pe o sticla de dot 5.1 ca este compatibil cu dot 4 si dot 3,la mine scrie dot 4,dar am pus dot 5.1 si are aceeasi eficienta

:finger:

 

 

In cazuri de urgenta poti completa cu DOT 4( niciodata cu DOT 3) in loc de 5.1, insa cand ajungi acasa este musai sa schimbi tot lichidul cu DOT 5.1.

Niciodata sa nu amesteci DOT 5 cu DOT 5.1. Au formule chimice total diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...