Sari la conținut

Vacanta in Grecia 5 Mai 2014


alex4ice
 Share

Postări Recomandate

Salut ! Dupa cum spune si titlul as dori sa imi fac o vacanta de o saptamana sau chiar mai mult pe meleagurile grecesti.

Daca sunt doritori care aleg acest traseu , haide-ti sa ne strangem sa mergem cu totii .

Mentionez ca nu e neaparat data fixa , am timp de pe 1 mai pana pe 29 .

Astept propuneri din partea voastra .

Nu am mai fost niciodata in Grecia si anul asta mi-am propus sa ajung .

O zi buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu incerc un thassos, cu oprire prin burgas/nessebar (nessebar chiar mi-a placut - am stat la the mill hotel). Am mai fost in salonic (pieton), insa nu mi s-a parut chiar cine stie ce. Totusi thassos ar trebui sa fie mai ok. Data nu am fixat-o exact, in ar fi un aprilie, maxim sfarsit de mai. Pregatesc mobra acum, doar ce am terminat sa ne luam echipamente, cutii, etc.

 

Rutele le-am cam stabilit in mare, incerc sa evit europenele si autostrazile.

 

Eu as vrea niste info sigure legat de hotel si poate si vreun site de rezervari, chiar la asta ma uitam acum: http://www.booking.com/ si http://www.centraleuropetravel.com, dar nu am mai facut rezervari asa niciodata, deci... orice hint e bun.

 

Ma gandeam sa nu stam 2 zile in acelasi loc.


Traseul ceva in genul: (nu stiu cat de inspirat e ales, ma mai interesez)

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Dupa cum spune si titlul as dori sa imi fac o vacanta de o saptamana sau chiar mai mult pe meleagurile grecesti.

Daca sunt doritori care aleg acest traseu , haide-ti sa ne strangem sa mergem cu totii .

Mentionez ca nu e neaparat data fixa , am timp de pe 1 mai pana pe 29 .

Astept propuneri din partea voastra .

Nu am mai fost niciodata in Grecia si anul asta mi-am propus sa ajung .

O zi buna !

o sa te bucuri de o vacanta frumosa caci GRECIA e superba

insa

la inceput de mai apa pe zona de nord nu prea e buna de baie, cel putin anii trecuti

la cate zile de vacanta vrei sa ti iei merita sa cobori cat mai in sud

nu e inca deschis peste tot

ia bani cash la tine ca o sa gasesti mai greu sa platesti cu card

 

in functie de cat vrei sa mergi pe zi poti face un traseu frumos sau poate doar vrei sa zaci si sa manaci

 

da mi pm daca vrei mai multe info

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc un thassos, cu oprire prin burgas/nessebar (nessebar chiar mi-a placut - am stat la the mill hotel). Am mai fost in salonic (pieton), insa nu mi s-a parut chiar cine stie ce. Totusi thassos ar trebui sa fie mai ok. Data nu am fixat-o exact, in ar fi un aprilie, maxim sfarsit de mai. Pregatesc mobra acum, doar ce am terminat sa ne luam echipamente, cutii, etc.

 

Rutele le-am cam stabilit in mare, incerc sa evit europenele si autostrazile.

 

Eu as vrea niste info sigure legat de hotel si poate si vreun site de rezervari, chiar la asta ma uitam acum: http://www.booking.com/ si http://www.centraleuropetravel.com, dar nu am mai facut rezervari asa niciodata, deci... orice hint e bun.

 

Ma gandeam sa nu stam 2 zile in acelasi loc.

 

Traseul ceva in genul: (nu stiu cat de inspirat e ales, ma mai interesez)

uite ca am cu cine :P mobra mea o fac atunci cand ajung in tara (1 mai) .adica reviziile . bujii , cauciucuri ,ulei , placute frana , antigel , lichid de frana si ce mai este necesar.

Vad ca esti foarte bine informat ... poate poti pastra excursia pentru luna mai ca sa putem merge impreuna .

Ce motor ai ? ai pasagera ?!

O seara buna !

 

o sa te bucuri de o vacanta frumosa caci GRECIA e superba

insa

la inceput de mai apa pe zona de nord nu prea e buna de baie, cel putin anii trecuti

la cate zile de vacanta vrei sa ti iei merita sa cobori cat mai in sud

nu e inca deschis peste tot

ia bani cash la tine ca o sa gasesti mai greu sa platesti cu card

 

in functie de cat vrei sa mergi pe zi poti face un traseu frumos sau poate doar vrei sa zaci si sa manaci

 

da mi pm daca vrei mai multe info

multumesc mult pentru implicare , dar poate mergi si tu cu noi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand cu incredere thassos, am fost anul trecut in statiunea potos si a fost foarte frumos

cateva mici avantaje

- este aproape ( 14 h cu autocarul )

- preturi excelente ( nu stiu dc dar pe insula este mai ieftin fata de continent )

- oameni super prietenosi ( uiti ca esti roman si ca te uraste toate europa )

- insula este superba ( mare + munte pe o insulita de 100 km )

- povesti cat cuprinde ( fiecare grec are propria lui poveste despre un loc anume )

 

Va invidiez daca plecati pe 2 roti pana acolo, eu sunt incepator si ma gandesc ca este cam mult pt mine un drum ca asta.

 

anyway ... va urez de pe acum CONCEDIU PLACUT !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand cu incredere thassos, am fost anul trecut in statiunea potos si a fost foarte frumos

cateva mici avantaje

- este aproape ( 14 h cu autocarul )

- preturi excelente ( nu stiu dc dar pe insula este mai ieftin fata de continent )

- oameni super prietenosi ( uiti ca esti roman si ca te uraste toate europa )

- insula este superba ( mare + munte pe o insulita de 100 km )

- povesti cat cuprinde ( fiecare grec are propria lui poveste despre un loc anume )

 

Va invidiez daca plecati pe 2 roti pana acolo, eu sunt incepator si ma gandesc ca este cam mult pt mine un drum ca asta.

 

anyway ... va urez de pe acum CONCEDIU PLACUT !

stai linistit , eu sunt sofer profesionist , (toate categoriile) insa cu motoreta nu am acumulat mai mult de 4000-5000 de km. oricum nu ma feresc de nimic. exista cate un inceput pentru toate .

Cel mai lung drum cu motoreta a fost de 340 de km. dar nu e nici o problema daca ma opresc la 150-200 km de mers . V-oi fi in concediu , o sa am tot timpul (cred) :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite ca am cu cine :P mobra mea o fac atunci cand ajung in tara (1 mai) .adica reviziile . bujii , cauciucuri ,ulei , placute frana , antigel , lichid de frana si ce mai este necesar.

Vad ca esti foarte bine informat ... poate poti pastra excursia pentru luna mai ca sa putem merge impreuna .

Ce motor ai ? ai pasagera ?!

 

Nu sunt chiar f bine informat, mai sunt detalii de pus la punct, dar ce am mai gasit pe net, ce am gasit pe aici prin amabilitatea lui Ianachim... Ar merge pe la jumatatea lui mai sa zicem.

 

Eu + pasagera; Mobra = TDM 850cc 77cp+cutii+topcase+tankbag+cort si saci (ma gandesc sa incerc o zi-doua si la camping), viteza planuiesc in jur de 90+, maxim un 110, pe unde e drept merge si mai mult, insa eu merg sa ma plimb nu sa ii dau forja, de asta prefer si judetenele nu nationalele si/sau autostrazi. Un factor negativ ar putea fi calitatea proasta a drumurilor daca mergem asa.

 

La mobra mai am destul de mult, cand a fost frumos am preferat sa ma plimb cu cealalta: e dat jos motorul de pe cadru, pe care trebuie sa il sablez si vopsesc; in rest ansamblare si schimb de consumabile si reglat carburile. cateva zile de caldura maxim.

 

Constanta-Burgas sunt vreo 300 si ceva km. Pana la nessebar si mai putin. Eu as fi vrut sa revad nessebarul sau chiar plovdiv-ul la bulgari, insa nu am chef sa strabat bulgaria pe acolo, asa ca raman la nessebar, e frumos. Dau niste ture pe jos pe acolo, seara la hotel, un restaurant, si o luam de la capat de dimineata cu noaptea in cap.De la nessebar pana la keramoti (unde as vrea sa opresc a 2-a seara) sunt vreo 500+. Am facut 450km in aceeasi zi, plecat la 4 dimineata, intors la 12-1 la pranz acasa, cu ala mic de 125cc cu pasager, si mai mult cu celelalte moto (dar singur si nu asa incarcate), dar nu imi fac probleme ca nu ne-am descurca. Ma mai gandesc sa vedem ce program ne facem. Si eu as prefera sa mai vin cu cineva, frate-miu zicea ca poate vine cu auto si am mai pune si la el din bagaje, dar nu e sigur deocamdata.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt chiar f bine informat, mai sunt detalii de pus la punct, dar ce am mai gasit pe net, ce am gasit pe aici prin amabilitatea lui Ianachim... Ar merge pe la jumatatea lui mai sa zicem.

 

Eu + pasagera; Mobra = TDM 850cc 77cp+cutii+topcase+tankbag+cort si saci (ma gandesc sa incerc o zi-doua si la camping), viteza planuiesc in jur de 90+, maxim un 110, pe unde e drept merge si mai mult, insa eu merg sa ma plimb nu sa ii dau forja, de asta prefer si judetenele nu nationalele si/sau autostrazi. Un factor negativ ar putea fi calitatea proasta a drumurilor daca mergem asa.

 

La mobra mai am destul de mult, cand a fost frumos am preferat sa ma plimb cu cealalta: e dat jos motorul de pe cadru, pe care trebuie sa il sablez si vopsesc; in rest ansamblare si schimb de consumabile si reglat carburile. cateva zile de caldura maxim.

E bine ! Eu nu merg cu 180 ca sa raman cu amintirea unui asfalt + ca am si pasagera si imi da la coaste :)) o am ca limitator de viteza .

ca bagaj nu am decat in rucsac si in si in geanta de rezervor . In rest bani la buzunar si sanatate maxima .

Merg pe mana ta cu traseul , esti cu 80 la suta mai informat ca mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mai sau septembrie aveam si eu planificata o iesiere in Grecia. Daca va hotarati sa mergeti in mai poate merg si eu. O sa urmaresc topicul..

 

La mine este sigura data , pentru ca atunci mi-am programat concediul :) Hai cu noi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu anul asta incerc sa imi iau 2 concedii, ca anul trecut deabia am avut o saptamana si pe aia am 'papat-o' printre fiare si ingrijind cainele :-L Acum e mare se descurca singur...

 

Eu o sa imi iau si scule la mine, sigur le car degeaba, cum am facut de fiecare data si cand am nevoie de o cheie de 27, tocmai pe aia am lasat-o la garaj, cum s-a intamplat cu pana la honda :alcy: Imi iau o trusa de reparat pana, un spray, vad eu ce mai am nevoie, trebuie sa imi fac o lista de pe acum. Dar daca ai vreo cheie speciala fata de cele uzuale, sa imi zici si o luam la mine.

 

Mai punem la punct si alte detalii pe parcurs, pe la sfarsitul lui martie cel tarziu ar trebui sa am mobra gata cu toate accesoriile montate, ITP, asigurare etc. Daca nu, cred ca fac ca tine si vin cu honda :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va recomand , www.mediterraneanhotels.gr -- la princess, am lucrat 3 ani acolo si o sal gasiti pe fratemiu ospatar,zona e linistita fiind situat intre 2 statiuni care is la 10 min de mers una la N si cealalta la S au plaja proprie, detalii pe net si e ok pt scaldat in mai, as fi venit si eu da nu miam luat motor inca pt ca plec in feb si ma intorc in toamna cand voi avea onearea achizitionarii probabil, Asfalt uscat !! apropo de drum e ok.. lam facut de la bacau direct la hotel de 3 ori prin bulgaria, si faceam cam 17 ore cu 4 roti fara oprire, doar sa zic 5 min la 5 ore.., n'r trebui sa va ia prea mult,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va recomand , www.mediterraneanhotels.gr -- la princess, am lucrat 3 ani acolo si o sal gasiti pe fratemiu ospatar,zona e linistita fiind situat intre 2 statiuni care is la 10 min de mers una la N si cealalta la S au plaja proprie, detalii pe net si e ok pt scaldat in mai, as fi venit si eu da nu miam luat motor inca pt ca plec in feb si ma intorc in toamna cand voi avea onearea achizitionarii probabil, Asfalt uscat !! apropo de drum e ok.. lam facut de la bacau direct la hotel de 3 ori prin bulgaria, si faceam cam 17 ore cu 4 roti fara oprire, doar sa zic 5 min la 5 ore.., n'r trebui sa va ia prea mult,

daca esti fun' MAMAIA merita PARALIA..... plaje drepte si fara pic de personalitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai la dispozitie peste 7 zile e pacat sa le petreci pe toate pe thassos

thasos este ok si pentru 3-4 zile

iti recomand SIDONIA pentru vacanta de mai

ianachime..nu fi rau, odata ce ai ajuns in "ionice", thassosul e pentru manelisti..

 

uffff...clar, acolo zbor drona, curand

 

recomand cu incredere thassos, am fost anul trecut in statiunea potos si a fost foarte frumos

cateva mici avantaje

- este aproape ( 14 h cu autocarul )

- preturi excelente ( nu stiu dc dar pe insula este mai ieftin fata de continent )

- oameni super prietenosi ( uiti ca esti roman si ca te uraste toate europa )

- insula este superba ( mare + munte pe o insulita de 100 km )

- povesti cat cuprinde ( fiecare grec are propria lui poveste despre un loc anume )

 

Va invidiez daca plecati pe 2 roti pana acolo, eu sunt incepator si ma gandesc ca este cam mult pt mine un drum ca asta.

 

anyway ... va urez de pe acum CONCEDIU PLACUT !

drumul este FFF usor,. ( iau ex din Bucale) - pana in Vama Giurgiu 60 km buni , apoi pana in Veliko inca 110 km liberi daca nu pleci cu tirurile, apoi galop de sanatate pe 55 cu o parte super pustie ( si o zona cam de 20 km cu " valuri" dar ok ). ultima parte pana in svilegrad, sa rupi cauciucul , iar in Grecia...autoistrada pana in keramoti..

 

sincer, e drum de 8 ore relaxat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc un thassos, cu oprire prin burgas/nessebar (nessebar chiar mi-a placut - am stat la the mill hotel). Am mai fost in salonic (pieton), insa nu mi s-a parut chiar cine stie ce. Totusi thassos ar trebui sa fie mai ok. Data nu am fixat-o exact, in ar fi un aprilie, maxim sfarsit de mai. Pregatesc mobra acum, doar ce am terminat sa ne luam echipamente, cutii, etc.

 

Rutele le-am cam stabilit in mare, incerc sa evit europenele si autostrazile.

 

Eu as vrea niste info sigure legat de hotel si poate si vreun site de rezervari, chiar la asta ma uitam acum: http://www.booking.com/ si http://www.centraleuropetravel.com, dar nu am mai facut rezervari asa niciodata, deci... orice hint e bun.

 

Ma gandeam sa nu stam 2 zile in acelasi loc.

 

Traseul ceva in genul: (nu stiu cat de inspirat e ales, ma mai interesez)

 

 

Nu as recomanda pe motoreta traseul propus de tine...de cand incepe zona virajata inainte de granita cu grecia cat si dupa, sunt foarte multe ace de par...si dupa drumul pana acolo o sa fii destul de obosit tind sa cred...plus ca inainte sa treci granita treci printr-un sat de multe cu asfalt prost si multe gauri...parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ianachime..nu fi rau, odata ce ai ajuns in "ionice", thassosul e pentru manelisti..

 

uffff...clar, acolo zbor drona, curand

drumul este FFF usor,. ( iau ex din Bucale) - pana in Vama Giurgiu 60 km buni , apoi pana in Veliko inca 110 km liberi daca nu pleci cu tirurile, apoi galop de sanatate pe 55 cu o parte super pustie ( si o zona cam de 20 km cu " valuri" dar ok ). ultima parte pana in svilegrad, sa rupi cauciucul , iar in Grecia...autoistrada pana in keramoti..

 

sincer, e drum de 8 ore relaxat...

chiar daca e la prima tura in grecia faptul ca are mai mult de 7 zile 'vacanta e pacat sa le petreaca pe toate in THASSOS

 

insula datorita reliefului e una dintre cele mai reusite, mai ales ca e si foarte accesibila din romania insa nu merita sa ti pierzi o gramada de zile intr un singur loc

acum depinde si de oamnei cat de PLIMBARETI sunt.....

 

daca nu ai ploaie, MAI este una din lunile perfecte de moto pe grecia pentru ca nu mori de cald in echipament

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu consider ca merita mai bine ceva de pe coasta Ionicei pt perioada asa de mare.. Corfu, Lefkada si Zakynthos sunt la 1000-1200km de bucuresti dar merita. Puteti face o pauza de o noapte in Salonic, puteti sa va opriti in Serres sau la Meteora pe drum.

 

Daca e si bugetul in joc, iar vacanta mai scurta.. merge si un Thassos de minune.

Calatorie faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as recomanda pe motoreta traseul propus de tine...de cand incepe zona virajata inainte de granita cu grecia cat si dupa, sunt foarte multe ace de par...si dupa drumul pana acolo o sa fii destul de obosit tind sa cred...plus ca inainte sa treci granita treci printr-un sat de multe cu asfalt prost si multe gauri...parerea mea...

Asta am citit si in alte review-uri legate de trasee prin zonele alea. Nu prea as fi vrut autostrada, dar parca nici sosele cu 1000 de curbe (poate daca eram singur si pe vaca aialalta ca e mai fun, ar fi mers). De gandit problema oricum.

 

chiar daca e la prima tura in grecia faptul ca are mai mult de 7 zile 'vacanta e pacat sa le petreaca pe toate in THASSOS

 

insula datorita reliefului e una dintre cele mai reusite, mai ales ca e si foarte accesibila din romania insa nu merita sa ti pierzi o gramada de zile intr un singur loc

acum depinde si de oamnei cat de PLIMBARETI sunt.....

 

daca nu ai ploaie, MAI este una din lunile perfecte de moto pe grecia pentru ca nu mori de cald in echipament

Pai nu pot sa zic ca am neaparat target de "thassos". Am tot auzit, zic ca incerc 1 zi la cort sub cerul liber, 1 la hotel, dupa care o tai spre 'mainland' iar. Nu imi place sa pierd prea mult timp intr-un singur loc. Acu vreo 2 ani am fost in grecia, in salonic cu munca. Si chiar daca timpul nu a fost asa mult, tot ajunsesem sa ma plimb destul de mult si sa stiu cam tot pe acolo, la cat am luat-o de nebun pe toate stradutele. Target ar fi un loc mai de vacanta, sa nu fie sufocat de turisti si sa nu aud autobuzele cum merg pana la 1 juma si o iau de la capat la 5, cum era in salonic. Imi place civilizatia, dar ce e prea mult strica :)

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, suntem 5 sibieni care mergem in Thassos 100% in intervalul 29.Mai - 01.Iunie. Am si facut rezervari acolo la www.nikoletaluxuryvilla.gr pentru 3 nopti.

Cam scurt dar asta e...... in iulie ne asteapta 8 zile de Alpi si concediile sunt atent dramuite.

O seara buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, suntem 5 sibieni care mergem in Thassos 100% in intervalul 29.Mai - 01.Iunie. Am si facut rezervari acolo la www.nikoletaluxuryvilla.gr pentru 3 nopti.

Cam scurt dar asta e...... in iulie ne asteapta 8 zile de Alpi si concediile sunt atent dramuite.

O seara buna.

salutari , la alea 8 Zile de alpi vreau sa ma alatur si eu , mergeti numai voi sau ati deschis un topic ...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, suntem 5 sibieni care mergem in Thassos 100% in intervalul 29.Mai - 01.Iunie. Am si facut rezervari acolo la www.nikoletaluxuryvilla.gr pentru 3 nopti.

Cam scurt dar asta e...... in iulie ne asteapta 8 zile de Alpi si concediile sunt atent dramuite.

O seara buna.

Cine merge din Sibiu? 10 de rosu sau Vrajitoru vin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari , la alea 8 Zile de alpi vreau sa ma alatur si eu , mergeti numai voi sau ati deschis un topic ...?

Plecam in 17 Iulie si ne intoarcem in 27 Iulie. Am facut deja rezervari in Austria.

 

Cine merge din Sibiu? 10 de rosu sau Vrajitoru vin?

Da, 10 de Rosu e printre noi atat in Thassos cat si in Austria. S-ar putea sa vina si Vraji dar nu e sigur.

 

Plecam in 17 Iulie si ne intoarcem in 27 Iulie. Am facut deja rezervari in Austria. Am rezervat aici :

 

 

Kaltbachstrasse 259 St. Michael im Lungau,5582 Austria

 

 

Da, 10 de Rosu e printre noi atat in Thassos cat si in Austria. S-ar putea sa vina si Vraji dar nu e sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecam in 17 Iulie si ne intoarcem in 27 Iulie. Am facut deja rezervari in Austria. Am rezervat aici :

 

 

Kaltbachstrasse 259 St. Michael im Lungau,5582 Austria

Sylpaulerhof

Sylpaulerhof
Kaltbachstraße 259
5582 Sankt Michael im Lungau
Austria

 

 

 

 

scuuuze ... nu stiu ce a iesit ,,,

am vrut sa scriu ca am gasit

Sylpaulerhof

Sylpaulerhof

Kaltbachstraße 259
5582 Sankt Michael im Lungau
Austria
si sa va intreb in ce perioada ati facut rezervarea 17-27 ?
scuze inca o dat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...