Sari la conținut

Prieteneasca de atase si clasice 2014


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Covasna-Comandau e cum a fost tura de Leaota, prin padure si criblura.



Covasna-Zagon asfalt apoi e prin padure pana la Barcani/Intorsura, tot criblura, si serpentine de criblura. Daca vreti mai hard de atat, sigur se gaseste. Mai e un drum forestier amenajat, incepe de la Spitalul cardio unde e mocanita, si merge inapoi pe langa sina apoi urca pe deal deasupra orasului. Nu am fost pana in capat, doar un pic, parea frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am fost eu pe drumul care incepe la spitalul de cardio, sunt trasee foarte faine, poti ajunge la Siriu , sau Intorsura Buzaului de acolo depinde pe unde o iei din varf. toate drumurile din zona merita vazute.. pe alocuri daca a plouat .... bun un endurache.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Vreau si eu o camera. Ca anu asta poate reusesc sa si dorm.. la cort nu prea merge =))

 

O să vedem în ce măsură facem un traseu lung, unii dintre cei care s-au anunţat mi-au spus că vor şi un mic rally raid prin pădurile din apropiere.



97, 453729% da, a rămas data asta. Dacă vrei cameră, trebuie să-mi spui dinainte, atfel sunt şanse 48,93475933% sau 96,94774% (nu-mi dau seama exact, am calculat cu o eroare de +-100%) să păţim ca anul trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurica sau cu prietenu' Florin?



Bah, vii cu mine (poate reuseste si Cios sa vina) in februarie daca nu ai ce face acasa, sa vedem ceva terenuri/pensiuni/conditii in zona?

Motorina o dau eu, se stie. Dau si-o ciorba in paine. Unguroaicele le dai tu.



Daca mai vrea cineva sa vina (in principiu, pe 15 Feb ma misc incolo), sa ma anunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu pe drumul care incepe la spitalul de cardio, sunt trasee foarte faine, poti ajunge la Siriu , sau Intorsura Buzaului de acolo depinde pe unde o iei din varf. toate drumurile din zona merita vazute.. pe alocuri daca a plouat .... bun un endurache.

 

La Intorsura Buzaului da, la Siriu ba.

 

Nu ai cum sa ajungi la Siriu pe drumul ala decat cu un GS ca al tau sau orice alta "capra" de enduro. Daca a mai si plouat inainte........nici cu "capre" de cross nu mai ajungi la Siriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Cum am mai scris/zis in februarie va ajut sa "descoperim" cateva locatii ... sa gasim si pensiuni, casute ,cativa metri patrati ptr. cort si asa mai departe

Drum ptr. off-road cu motocicletele exista din belsug ,acum depinde cat de lung si cat de tare sa fie ..... traseul .... marimea nu conteaza :rusinica:

Off-road cu unguroaice ... hmmm fiecare la fata locului live .... nu prea ai cum sa rezervi on-line :nono:

Sanatosi sa fim, restul se rezolva :peace:

 

 

Singurica sau cu prietenu' Florin?



Bah, vii cu mine (poate reuseste si Cios sa vina) in februarie daca nu ai ce face acasa, sa vedem ceva terenuri/pensiuni/conditii in zona?

Motorina o dau eu, se stie. Dau si-o ciorba in paine. Unguroaicele le dai tu.



Daca mai vrea cineva sa vina (in principiu, pe 15 Feb ma misc incolo), sa ma anunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Eu probabil vin singur, florin daca vrea il arunc si pe el in atas, dar anu trecut s-a tras pe poponeata cu cateva zile inainte de plecare :)

 

Cat despre partea cu enduro, vezi ca nu toti venim cu nepra, stoye-u meu nu prea se preteaza la teren accidentat. Tre sa ne vedem sa vb un pic, daca e cu asfalt & friends cum a fost la Sambata, e ok, daca nu, vin cu ceva solo (un ktm adventure - clasic :)) )



OMG, eu scriu ceva si forumul inlocuieste cu poponeata =))

Pai asa se face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cu 500le vin, pana atunci termin si SS-u :))

Nu stiu daca pot sa vin sapt viitoare ca eu inca nu m-am intors in tara si o sa fie lumea gramada pe mine cand vin, asa ca nu promit nimic. Dar ne auzim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar daca au fara alcool.

Cand aterizezi, sa treci direct pe la noi, sa vezi ultima minune intrata in colectie.

Si daca nu te fac bine medicii aia, iti gasim vreo gagica aici care sa te puna pe picioare.

Editat de m72ihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No ... bine ca am gasit si io topicul asta. Multam fain Festina pt indrumare.

 

Io banui ca-s inscris din oficiu. Si m-am mai antrenat la Rock'n roll, anul asta te invart prin aer draga Mihai. Numa sa bem suficient ...

Una bucata camera vreau si io categoric.

Betele de pescuit sa le aduc? Avem ce face cu ele pe acolo? Sau poate prindem niste "unguroaice" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silviu, te-am trecut pe lista.

Ar fi bine sa iti faci Nipra pana atunci sau sa rupi pisica in doua si sa-ti iei Uralul ala odata, altfel, daca vii cu japo, o sa platesti in palinca, pita sau pistari.

Adu si betele, are omul un lac. Cat drespre unguroaice, tu zici pas, ca vine Ani si te incinge. Ungureste :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai auzit cumva de ce-s asa cautate unguroaicele? Pentru ca-s U.De.Me.Re-u !!!

:crack: :crack:

 

pe asta n-am mai auzit, dar e super tare :10:

Editat de Leo80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, azi am dat tura de recunoastere. Le multumesc lui Cios, Evei si lui Levi @leo80 pentru ajutor. Petrica, inca o data scuze pentru ca nu am putut sa te mai iau.

 

Anul asta mergem la Pensiunea Csipkes (click pentru detalii turisto-virtuale), intr-o zona mai putin comerciala fata de anul trecut. Plusuri in liniste (sa zicem), minusuri in aprovizionare.

 

Locul desfasurarii: comuna Zabala, aflata in apropierea orasului Covasna, judetul Covasna. Ca distanta, fata de Bucuresti, e la fel ca si anul trecut. Distante mai mici pentru cei din Moldova, pentru Cluj undeva egale, posibil un pic mai mari, dar nu de speriat pentru Silviu si nea Radu.
Perioada:04-06 iulie 2014. Daca sunt persoane care vor sa vina de joi (03.07), rog sa ma anunte dinainte, ca sa-i pot comunica proprietarului din timp. Eu clar o sa fiu acolo de pe data de 03 iulie si sper sa nu mai beau toata palinca lui Silviu de joi seara - ma gandesc sa-mi iau camera la parter, cu toate ca acum sunt mai putine scari. Cine stie, cunoaste.
Conditii:Terenul pensiunii pus la dispozitie integral, fara posibilitatea de campare a altor persoane. Avem foisor cu lumina, gratar (posibil si ceaun) precum si cuptor de paine (daca e vreun Master Chef printre noi). De la asfalt pana la pensiune este un drum de pamant tasat cu pietris in lungime de aprox. 800 m. Foarte practicabil, daca nu alergati pe el, se poate intra fara probleme cu orice fel de motocicleta, fara sa-i dauneze. Daca ploua, e posibil sa fie un pic de stropeala.
Munte: la poale de codru des.

Apa: parau a la bot du cheval, langa corturi. Apa e curata, proprietarul a laudat-o in sensul asta, astfel ca se poate spala o rosie.
Cazare: pensiune, pretul unei camere 100lei. Cort pe terenul pensiunii. Pensiunea are 10 camere. In cazul in care vor fi toate ocupate (as zice ca deja mai sunt doar 2 sau 3 libere), mai e un mic fanar de 2 locuri :) cu fan proaspat, langa cuptorul de paine. La aproxmativ 300 de m de pensiune, asezate vis-a-vis, mai sunt doua maxicamere (sa le denumim asa), oferite spre inchiriere de prietenul lui Leo80. La parter este un spatiu liber si o baie, la etaj este o camera mare cu probabil 2 paturi duble sau 4 solo percutie, camerele sunt inca in curs de amenajare. Cand o sa-l aflu, o sa postez si pretul de inchiriere al acestora. Nu am mai facut poze, ca eram preocupat sa ma joc cu mioriticul gazdei. Levi, cand ai timp, fa cateva fotografii sa le postam. Sau o alta varianta ar mai fi Cabana Vlad din Zabala, am inteles ca este undeva la 400-500 de m langa pensiune, dar nu am mai fost la ea.

Mancare: pensiunea nu este la fel de bine dotata cum a fost anul trecut Casa Zmeilor. Am stabilit cu proprietarul sa ne trimita cateva oferte de mic dejun, 2-3 feluri de ciorbe si 2-3 feluri de felul 2 (gen tocanica, gulas, mai putin friptura sau mici), in principal specifice locului. Acum nu stiu cat va fac voua pofta, dar oamenii ne-au povestit de supa de chimen, ciorba de oua, ciorba de visine, nush ce dracie de dovleac, miel fistichiu si alte mancari locale. Se vede ca mergem in secuime, oamenii au invatat sa gateasca din toate draciile care cresc pe pamant. De asemenea, i-am spus dlui Laszlo, proprietarul, sa ne stabileasca si 3-4 randuri de bere (am optat pentru Ciucas in principal, astept ofertele complete). Preturile o sa le afisez din timp pe site. Cine nu vrea sa manance la pensiune, isi poate cumpara de la Penny din orasul Covasna mancare si de gatit s-o descurca, plus ca-si poate cumpara paine cu cartofi facuta in casa (nu cumparata de la vreo brutarie) din comunele de pe drum (Ozun, Reci, etc.). O paine e 10 lei, noi am luat si e foarte buna. Si MARE. Doamna care administreaza pensiunea (cred ca si bucatareasa totodata) ne-a spus mandra ca are un Voshod functional cu care o sa vina la intalnire.
Semnal telefon: da.
Curent: da

Lemne de foc: destule pentru foc de tabara, foc de ceata, foc de haita, foc de bisericuta, foc de ceaun, foc de barbat suparat pe muiere.

Umbra: da, doar suntem langa padure.

Soare: daca nu stam la umbra in padure.
Toalete: de la pensiune, sunt curate si intretinute corespunzator. Pentru haiducii moderni, padurea e langa noi, dar sper sa faceti plimbari romantice mai lungi in cautare de zen.

Muzica: formatia HDD featuring MP3 or MP4, in functie de suma alocata.

Anul asta, in afara plimbarilor tematice, o sa vedem daca organizam si ceva concursuri scurte si haioase, bineinteles dotate cu premii consistente, constand in bujii uzate, ambielaje descentrate, pistoane sparte si 2 kile de calamina.

O sa revin cu harta dupa ce discut ultimele amanunte si ramane batut in cuie locul de intalnire.


Ii rog pe cei care intentioneaza sa participe la prieteneasca sa ma anunte in perioada imediat urmatoare (pe mine sau pe Cios, la alegere). Puteti sa o faceti aici sau aveti la dispozitie PM-ul, mailul sau tel. 0723565973. Trebuie sa-mi fac o idee despre numarul de participanti ca se ne putem organiza bine, sa gandim doua trasee zonale (unul de vizitare a muzeelor locale si a altor puncte de interes) si unul off, pentru cine are chef de atas in padure.

Corturile vor fi asezate in partea stanga a terenului pensiunii, astfel incat locul de langa foisor/gratar sa ramana liber, pentru mese/discutii aprinse si cu bere stinse/concursuri de lupta dreapta in bete strambe si altele.

 

Incercati pe cat posibil sa participati cu motociclete in tema, indiferent cum ajungeti cu ele la prieteneasca (in carca, pe remorca sau tractati). Daca se anunta prea multe japoneze, trecem la taxare pentru constituirea unui fond benzinaresc.

 

Cateva fotografii din zona:

12547029423_d5232094f1_z.jpg

 

Terenul pensiunii:

- intrarea

 

12547024563_e1f479c64a_z.jpg

- lacul cu crapi si caras. In partea dreapta, langa cuptorul cu lemne, este si micul fanar.

12547372714_62640fce61_z.jpg

- zona foisorului si a gratarului. Camparea nu o facem in zona asta, terenul va ramane liber pentru diverse activitati. Prin spatele foisorului curge paraul (de fapt pe toata latimea terenului), zona catre padure nu este ingradita. Mai coboara ursul, baietii atentie la ursoaice unguroaice.

12547007873_3e4293fd8a_z.jpg

12547353454_1d1aae481f_z.jpg

12546975873_d91b1096da_z.jpg

12546834415_498c2c8e90_z.jpg

- stiu ca vroiati s-o ardeti fotbalistic, dar pe terenul de mini fotbal vor fi corturile (de la cosul de baschet, pe toata latura stanga a terenului, este loc destul). Mesele de pe terasa o sa le coboram seara, sa tragem ringul de dans si skanderberg - Dan Vandam, iti arunc manusa si fug sa nu ma prinzi :)

12546857945_3aea448642_z.jpg

12547361974_4854d40ece_z.jpg

- camerele -10 buc. Trei la parter, sapte la etaj. Doua au iesire direct pe terasa. Camerele au cate 2 paturi single, configurate aleatoriu. Baie in fiecare camera. Cea mai frumoasa, camera 11, mi-o opresc mie. Mobilierul rustic, facut din lemne din padurea Zabalei.

12547449044_241ea9aed4_z.jpg

12547083503_9dcd80c050_z.jpg

12546934725_798538b8c8_z.jpg

 

- locul interior de luat masa si de discutii nocturne/jucat remy, in caz ca nu aveti chef de stat afara la foc.Plus o bucatarie generoasa pe care nu am mai pozat-o. Cam 30 de locuri.

12546837535_8477469535_z.jpg

12546840165_afcabed7ea_z.jpg

- vedere din spatele pensiunii, de pe malul paraului.

12546921825_12dae063ee_z.jpg

12547070713_b461dff934_z.jpg

- loc de mini joaca pentru piticii atasisti.

12547424034_249ee6363e_z.jpg

- spatiul din fata cabanei este la fel de mare, o sa-l umplem cu atase, sunt sigur de asta :)

12547406664_bd0fe7ef8a_z.jpg

Daca am uitat ceva sau sunt nelamuriri, rog trageti-ma de mana si incerc sa raspund prompt.

Pana atunci, fara sa fiu agasant, va rog sa ma anuntati de intentia de participare si eventual numarul celor pe care il prognozati sa va insoteasca.

Sa ne vedem cu bine!

Editat de m72ihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai imi place ca te-ai miscat repede cu informatiile. Ai uitat sa precizezi ca desi initial proprietarul zicea ceva de o taxa de campare, spre sfarsitul intrevederii s-a inmuiat asa ca statul la cort e gratis.

Pai am zis ca informatia nu mai are relevanta si de aceea nu am mai postat-o.

 

Apropo de faneata se poate inchiria pe toata perioada intalnirii sau doar cu ora dacas mai multi interesati :love:

Este neinchiriabila. O foloseste cine are nevoie. Imi spui cand trebuie sa iti tin piticii ocupati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tocmai ti-ai rezervat ultima (sau penultima) camera disponibila.

Cat despre rosu sec, Cios recomanda Feteasca Neagra de Tohani. Mie imi place aia de Stefanesti de Arges, dar e demidulce. Superb vinul, are o aroma florala deosebita, nu-l poti refuza.

La demisec, alb, trecem tot pe ala de Tohani. Merge cu Borsec de te doare mintea si nu te doare capul.

Editat de m72ihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...