Sari la conținut

Ce imi recomandati ?


Diabolic_Nightwing
 Share

Postări Recomandate

:D ba vreau .....

Hai sa iti spun Andrei si de ce :

Cat timp am lucrat pentru Sabin Dumneseu sa`l odihneasca , am tot fost pe colo, colo cu el .Bun . Am plecat cateva zile cu el pe la Buzau cu cross`urile : un Ktm (pocnitoare) un VOR 530 cmc (tanc,putere) ,si un crf 450 (care intre timp l`a facut sm si a mers cu el pe circuit ) .

Acum la cat de bine stiam eu sa merg pe asfalt , atat de praf eram pe coclauri :)) , si am spus ca nu mai vreau . Dupa ce am terminat impreuna cu el sa facem crf`ul pt sm , m`am dat si eu cu el pe circuit , mi`a palcut maxim . .

Acum cateva zile am luat o pocnitoare , si anume un Aprilia RX 50 , pocnitoare:)) , si mi`am dat seama ca vreau sa merg pe cross si nu pe vitezana.

Acum ceva timp, un amic si`a cumparat din italia un CR125 ....RACHETA ....si am mers cu el ceva ...mi`a palcut .

Deci cu siguranta o sa ma apuc de cross .....

..Mai astept pareri si sfaturi :D

Editat de Diabolic_Nightwing
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu zic ca nu vrei. Ai 25 de ani. Trebuia sa ai deja cateva titluri de campion la varsta asta. Deci, pt motocross e cam tarziu. Apuca-te de enduro, totusi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e niciodata prea tarziu . Dar ai si tu dreptatea ta . Dar totusi hai sa revenim la subiect.

Ce cross-enduro crezi ca e mai ok pentru un om care vrea sa se distreze prin noroaie , paduri , dealuri , etc(doar distractie) ?

 

KTM EXC, Yamaha WR.

Tine-te departe de SX, YZ, CRF, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are treaba a fi fanul unei marci cu faptul ca tu vrei endureala... Din ce ai zis tu ca vrei urcari , paduri, dealuri, noroaie, asta inseamna enduro... daca vrei viteza si sarituri de 10m in sus ala este cross... De asta toata lumea te indreapta inspre motocicletele dedicate enduro si nu cross... de asta si eu iti recomand wr250, crf 250x, exc 125-250, husky wr 125 TE 250, gasgas ec 125 - 250, etc...

Editat de Alex_450EXC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa ma tin departe ?

 

Pt ca acestea sunt de cross iar tu esti prea batran sa te mai apuci de cross. (moto)cross-ul este un sport, nu doar o simpla activitate sportiva. E ca si cum ai spune ca vrei sa te apuci de atletism si sa alergi pe pista de atletism. Ai depasit varsta. Dar te poti apuca cu succes de jogging si maraton la clasa hobby. De aceea spun ca te poti apuca de enduro si, pt asta, iti trebuie mobra de enduro, nu de cross. Pe scurt, ia-ti mobra cu far.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca acestea sunt de cross iar tu esti prea batran sa te mai apuci de cross. (moto)cross-ul este un sport, nu doar o simpla activitate sportiva. E ca si cum ai spune ca vrei sa te apuci de atletism si sa alergi pe pista de atletism. Ai depasit varsta. Dar te poti apuca cu succes de jogging si maraton la clasa hobby. De aceea spun ca te poti apuca de enduro si, pt asta, iti trebuie mobra de enduro, nu de cross. Pe scurt, ia-ti mobra cu far.

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ia-ti frate ce vrea inima ta.

Aia cu esti prea batran pentru cross e vrajeala.Daca esti bine pregatit fizic si ai ceva sange in veioza nu ai probleme.Diferenta intre un endurist si un crosist este ca la primii le e frica de sarituri si nu stiu sa sara.,in rest e la fel si la unii sa la altii.Eu am avut ceva crosuri(ktm 125,2 buc yz 250 si un cr 250) iar acum am trecut la ceva cu far(xr650 r) ca sa pot sa ies un pic si pe asfalt.Pot sa zic ca asta in 4 timpi e o vaca grea pa langa un armasar in 2 timpi.

La crosuri e greu cu transportul esti legat de remorca.

Eu personal prefer 30 de minute pe cross la maxim decat o zi de endureala lejera(scuze pentru iubitorii de peisaje).

Fa-ti ordine in ganduri,vezi unde o sa te dai cu ia si ia-ti ce ti se potriveste.Daca iei cross si te duci cu ea pe enduro nu rezolvi nimic,si invers iei un enduro si o chinui pe traseu de cross o termini imediat.

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lae, iti urez sa gasesti un grup ce sa te duca pe trasee de enduro mai putin "light" , sunt sanse mari sa iti schimbi parerea. E frumos si motocross ul, insa multe din afirmatiile tale nu prea au fundament real ;) Diferentele intre "ramuri" nu sunt doar ca unii pot sari si altii nu :D

nu stiu cat te-ai dat la motocross si pe ce trasee, simpla posesie a unei mobre de cross nu ne transforma automat in motocrosisti

 

ontopic.....yz sau cr 125, te poti distra bine cu ele, dar e preferabil ceva de enduro

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca, cu un cross, esti limitat la pista de motocross. Chiar daca devii expert motocrossist, cand intrii pe trasee enduro nu te apuci sa sari la fiecare rampa intalnita. Un traseu enduro nu este pista de motocross si, de cele mai multe ori, nu stii ce e dincolo de rampa. Iar sa-ti urci cross-ul pe remorca, sa mergi pana la pista de cross, sa platesti taxa de acces si sa te invarti singur pe pista parca nu mai e nici o distractie. Motocrossul e un sport bine definit, care presupune antrenamente si competitii si de aceea spun ca Diabolic e cam batran la 25 de ani pt asta. In schimb, enduro inca se poate face in Romania aproape peste tot si la toate varstele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, aveti dreptate.

P.s.Era sa uit.Asta toamna unu de il cheama Raduta i-a tavalit pe Graham Jarvis si pe Gyennes(Manu) langa Brasov.

Gata.

 

on topic ia-ti japoneza....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-o fi tavalit pe pista de cross. Si Jarvis si Gyenes au mult de recuperat daca vor sa fie competitivi la motocross. Iar asta cu japonezele o fi valabila la mobre de mers pe drum. In zona competitionala, pe unde se invart mobrele de enduro, cross, SM, si chiar si cele de circuit viteza, principiul ca japoneza inseamna bun/fiabil isi cam pierde valabilittea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, aveti dreptate.

P.s.Era sa uit.Asta toamna unu de il cheama Raduta i-a tavalit pe Graham Jarvis si pe Gyennes(Manu) langa Brasov.

Gata.

 

on topic ia-ti japoneza....

eu ched ca Sena era mai rapid decat toti trei. La un loc. Dar tot chuck norris e mai bun....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm,Raduta a castigat la Cheile Gradistei ptr ca era traseu mai mult de motocross decat de enduro,iar in al doilea rand jarvis a venit de distractie acolo..nu avea nici un stres si nici vreun mare interes ptr concursul respectiv.

doar nu vrei sa spui ca raduta e mai bun ca jarvis ca ma pufneste si rasul...Raduta e bun pe treaba lui,adica la motocross..la enduro stim cu totii cine face legea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...