Sari la conținut

Opinii Despre Chopere De Incepator


theBD
 Share

Postări Recomandate

care credeti ca e cel mai potrivit pentru un noob?

intre suzi marauder gz250 suzi intruder VL 250, yamaha xvs250 sau altceva de acest gen.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ai dreptate, observ ca tu ai un dragstar de 1100, l-ai luat nou?

 

tot ce este peste 250 e scumpicel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice pana in 500cc e destul pt inceput,si costa pana in 3000euro.

kawa en 500,yamaha virago250,suzuki marauder 250.....oricare.

dupa ce te inveti,iti iei mai mare......

succes!

 

 

 

Blackrider

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

parerea mea ... kawa 250 EL, chop, usurica, nu mananca mult, si daca ai 1000-1500e (vama e partea a 2-a, dar nu cred ca depaseste 500-700) iti iei una din '95-'97, pana in 15.000km, cam intre 24-33 caluti (daca imi aduc bine aminte), incearca pe mobile.de....de obicei gagicile care vor sa incerce senzatii noi isi fac "scoala" pe asa ceva ...dupa care le lasa sau isi iau "ceva mai mare" :banana: Asta nu ar trebui sa fie o piedica , ex. prietenii sa te tachineze , iar daca o fac ...asta e, sunt prietenii tai, acum esti baietel mare, te descurci tu! ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indeed.

 

Unora poate ca nu le place EL-ul deoarece nu e 100% cruiser (e un fel de drag-bike - motor de vitezista, pozitie de touring si sistem de rulare de cruiser) dar pe de alta parte poate fi apreciat tocmai din acest motiv. Design-ul este compact si agresiv, netradand faptul ca motocicleta are doar 142 kg la gol. Motorul e cel de Ninja insa 'domolit' putin (ceea ce inseamna ca puterea maxima se atinge undeva pe la 10.000 de turatii, insa sunetul este suficient de sobru pentru a nu deranja un cruiser-ist). Este un motor bun avand in vedere faptul e are doar 250. Este foarte maniabil, se conduce foarte usor, necesita intretinere minima si este foarte durabil. Singurul lucru care i se poate 'reprosa' este puterea cam mica, insa pentru un incepator asta nu cred ca e o problema mare.

 

Eu personal iubesc motorul asta, si nu am de gand sa-l schimb prea curand.

 

 

Uite niste poze (EL252, '96):

http://img.photobucket.com/albums/v193/nec...in/100_0004.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v193/nec...in/100_0005.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v193/nec...in/100_0006.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu acum intrebi? Parca ai avut sau ai una ruseasca. Pai dupa ce ai condus un IJ sau Dnepr te gindesti la 250cc? Pentru tine cred ca un 600-800cc ar fi bine. Sau XVS650 ori Honda Shadow 600, Vulcan de 750, Suzuki Maraude 800, etc. Nu te duce la capacitate mica fiindca te plictisesti repede. Uite la Alex Dumbrava/bandi. Dupa un an o vinde. Singura problema cred ca sunt banii. Mai bine mai stringi un ban pina la primavara decit sa iei ceva acum in graba. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o motocicleta buna. Am avut si eu.

In plus...... sari bordurile cu ea de nu ai aer.... cind am schimbat-o cu vulcanul am incercat acelasi lucru.... insa nu a mai mers...

asta se da cu burta de asfalt una doua ....

si in plus.... era mai fisneata asa..... parca ceva mai rapida...

 

la minus va trebui sa treci ca e micuta..... si iti vei dori foarte repede altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca incepator , un chopperash de 250 cred ca e ideal.Si chiar asa de lenese nu sunt.Eu am avut un GN 250 si pot sa spun ca pina am invatat a-l stapinii mi-a trebuit ceva timp.Dar daca dispui de ceva parale, merita sa-ti iei si unul mai mare:acelasi drac, tot o sa-ti placa , e al tau, si ca el nu :blbl: :banana: are nimenea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un virago de 250 din 2001, si sunt foarte multumit de el. imi place si cum arata ( e mai dragut decat viragourile mai mari). e super manevrabila, i-am dat 125 pe autostrada si consuma 2,5. si are si demaraj. am facut 1500 de km cu ea si as cam vrea ceva mai mare. acum depinde si de bani.

daca ii ai ia ceva mai mare. 400-600 e suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care credeti ca e cel mai potrivit pentru un noob?

intre suzi marauder gz250 suzi intruder VL 250, yamaha xvs250 sau altceva de acest gen.. :laugh:

daca ai citat modelele astea... cel mai important e sa intzelegi diferentza intre pozitziile de drum, in rest nu e nici o diferentza. a, ba da... EL250 are putere dubla... probabil shi consumu'. o alta diferentza ar fi ca Honda Rebel din '86 o arde mai repede shi mai eficient (ca sh iconsum) decat dragstaru' meu din 2003 :what: caz probat in nenumarate randuri. cu mentiunea ca io am 90kg shi Cristi (care avea honda) vreo 60 :laugh:

 

revenind la pozitzie... afar' de dragstar nu shtiu alt motor sa aive o pozitzie mai "deschisa", mai relaxata... pe toate care m-am suit stateam cu mainile de parca croshetam! pe de alta parte, daca ai 1,60 nu prea ajungi la comenzi la dragstar... B)

 

mai zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La EL250/252 consumul depinde mult de modul in care e condus. Condus in stil cruiser (adica relaxat si fara fortari) mananca in medie cam 4-5%, insa daca e turat tare consumul poate depasi 7%.

mda... dragstaru' meu la "lejer" ia 3-3,5% iar la stilu' "nervos" (depashiri la blana, dat pe curbe etc.) ia 4% :what:

 

top speed totushi... 125km/h... B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am 90kg si motorul de 800cc e bunicel....un motor sub 800cc e mic si puturos.

kilogramele in plus afecteaza performantele si consumul.

oricum o sa trec la peste 1000cc cand voi avea ocazia...

e ca si la masini,urca-te la 90kg in tico si urcate la 60kg sa vezi diferenta.

 

 

 

 

Blackrider

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...