Sari la conținut

Faza lunga, faza scurta Kawasaki ZX6R 2002


gigis
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

De curand am scos din service motocicleta si am observat ca nu functioneaza faza scurta. Din cate am citit pe net, faza scurta ar trebui sa fie doar pe unul din faruri si faza lunga pe ambele. Pe faza lunga functioneaza cum trebuie si flash-uri, etc. Cand e pe faza scurta nu se aprinde nici unul dintre ele.

 

Vreo idee?

 

Mufele sunt bagate cum trebuie, doar sunt standard, nu se pot pune altfel.

 

Multumesc.

Editat de gigis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai 2 becuri H4, sunt ambele aprinse atat la faza scurta cat si la faza lunga. Verifica releul (trebuie sa dai jos parbrizul); ar trebui sa fie 2 identice unul langa altul, unul pentru faza lunga, altul pentru faza scurta. Le poti schimba intre ele sa vezi daca se inverseaza problema.

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai 2 becuri H4, sunt ambele aprinse atat la faza scurta cat si la faza lunga. Verifica releul (trebuie sa dai jos parbrizul); ar trebui sa fie 2 identice unul langa altul, unul pentru faza lunga, altul pentru faza scurta. Le poti schimba intre ele sa vezi daca se inverseaza problema.

da, am incercat asta acum, aceeasi chestie. daca las doar unul nu merg deloc, dar le pun pe ambele la fel, faza lunga si flash-uri ok, faza scurta dead.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Becurile le-ai verificat?

Daca-s ok verifica mufele din instalatie sa nu fie oxidate. Am rezolvat recent o problema asemanatoare (nu mergea claxonul si flash-ul) , cauza fiind o mufa oxidata. Daca asta-i problema se rezolva cu spray de contacte si/sau wd40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Becurile le-ai verificat?

Daca-s ok verifica mufele din instalatie sa nu fie oxidate. Am rezolvat recent o problema asemanatoare (nu mergea claxonul si flash-ul) , cauza fiind o mufa oxidata. Daca asta-i problema se rezolva cu spray de contacte si/sau wd40.

pai daca functioneaza pe faza lunga, banuiesc ca nu s-ar pune problema de becuri. da nici claxonul nu imi merge, tocmai vroiam sa il testez cu altul ca sa stiu daca cumpar unul nou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca becurile...iar daca spui ca nu ai nici claxon (ma gandesc ca pui contact-ul sa vezi daca merge claxon) verifica sigurantele,se poate sa fie ars filamentul de faza scurta

Editat de djraven79
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca becurile...iar daca spui ca nu ai nici claxon (ma gandesc ca pui contact-ul sa vezi daca merge claxon) verifica sigurantele,se poate sa fie ars filamentul de faza scurta

clar pun contactul :)))) ok. multumesc pentru raspunsuri, le iau pe rand, intai sigurantele pentru claxon si dupa becurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat, multumesc pentru sfaturi. cu ocazia asta am descoperit ca nu mai aveam nici soclul de la becul de pozitie. targ, cumparat, bla bla 5lei. lux! becurile de far schimbate, la unul dintre ele era filamentul de faaza scurta ars. am scos si claxonul, nu tipa direct pe baterie, deci trebuie schimbat, mai dau maine o fuga in targ. o tanti azi in targ vroia sa imi vanda, doua claxoane (set) bitone. am incercat sa fac o gluma, gen tanti nu am tir, am bicicleta cu motor :)) s-a uitat urat, in targ nu stiu de gluma. multumesc inca o data

Editat de gigis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...