Sari la conținut

Cum masurati viteza la scutere?!


cip_0425
 Share

Postări Recomandate

Ma uit si vad cum dati, multi dintre voi, viteze de croaziera pentru scutere de 49cc ca fiind pe la minim 60km/h.

Astazi mi-am pus si eu cablu de km si am fost mai mult decat incantat cand am vazut ca merg, destul de lejer, cu 65km/h. Asta dupa ce l-am delimitat scotand saiba de pe cotul carburatorului.

Doar de curiozitate am pus si gps-ul sa fac o comparatie si...surpriza. Ce imi arata ceasul 65 gps-ul arata 50.... Si inclin sa cred gps-ul.

Este vorba de un scuter 4t, 49 cc care scoate pe gps 50km/ora la o turatie de 6000/min.

Si dc calculez matmatic, cu rap transmisie si circumferinta rotii... Tot gps-ul il cred.

La voi cum este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E scuter de 49 totusi...Tu vrei viteza de croaziera?E facut pentru oras unde "teoreti" trebuie sa mergi cu 50.Am avut si eu destule scutere inainte sa trec la motoare si cel mai mult am reusit sa storc dintr-o Gilera Stalker cu kit de 80,carburator schimbat,role,viteza de 110.Nu mai zic ca ajunsese ca sa consume vreo 6 ceea ce mi se pare mult pentru un scuter.Ma rog,asta era pe vremea cand aveam 15 ani si benzina era 2,8 ron...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E scuter de 49 totusi...Tu vrei viteza de croaziera?E facut pentru oras unde "teoreti" trebuie sa mergi cu 50.Am avut si eu destule scutere inainte sa trec la motoare si cel mai mult am reusit sa storc dintr-o Gilera Stalker cu kit de 80,carburator schimbat,role,viteza de 110.Nu mai zic ca ajunsese ca sa consume vreo 6 ceea ce mi se pare mult pentru un scuter.Ma rog,asta era pe vremea cand aveam 15 ani si benzina era 2,8 ron...

Din motorul in 4 timpi nu prea poti sa scoti prea multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram curios care sunt erorile reale. Real in Buc, 50 km/h este mai mult decat suficienr.

Nu te mai complica cu 49.Ia-ti un 125-180-250.Nu o sa fie diferenta prea mare la consum,dar vei vedea o mare diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe un scarabeo de 49 cmc, imi arata 90+ pe bord,standard doar ca era delimitat(am scos personal saiba de la variator).Real ?habar nu am.

Benelli Pepe 49 cmc,fara modificari, probabil delimitat, arata pe ceas 100 km/h.

Probabil arata mai mult pe ceas cu 10-15 km/h, cred eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un V-clic de 49cm cubi, viteza maxima 60km/h - 65km/h obtin eu.

 

Pe mine ma ingrijoreaza consumul 3,6l/100km. Mi se pare mult pentru un motor asa mic.

65 cu vclic?? pai nu folosesti acceleratia?? firul verde greutati/role curea.. jinlungul meu e copiat dupa veclic si ia 80....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vitezele care le prindeti voi pe ceas nu prea sunt reale, daca vreti sa va dati seama cat de cat cam care e abaterea procedati in felul urmator:

Scoateti cablu de kiometraj din reductorul dinspre roata

Gasiti o posibiitate sa-l invartiti cu o bormasina cu turatie variabila (bormasina pusa pe sens invers)

Stabiizati turatia in asa fel incat sa aveti cap de scala (ex 100km/h) sau alta viteza preferabil destul de mare

Cronometrati timpul scurs pentru un km

Ex 100km/h timp 40 sec viteza reala 1/40x3600=90km/h corectie 0.9 adica cadran 60km real 54km.

Bineinteles ca acest calcul se poate face si mergand cu ea constant 1 km iar conditia de baza e sa aveti anvelopa care are si reductorul stoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GPS_ul face si el aproximari taie curbe si reduce la plan multi TIRisti au observat diferente intre indicatiile de pe hartile GPS si traseele efective inregistrate de tahometre, nu toate mobrele au turometre.



Si metoda cu bormasina am aplicat-o nu numai sa-mi dau seama daca indica real ci ca sa si umblu la el sa-mi arate realul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

GPS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...