Sari la conținut

Joc in furca


Postări Recomandate

Salut,

 

Revin cu o alta nelamurire.

 

Mobra in cazua: Honda VFR 750 RC36 II.

 

 

 

Pe franare (fata), simt joc in furca, din ce am constat jocul este la nivelul discurilor.

Nu ma scoate de pe drum la franari bruste, motorul isi mentine traiectoria.

 

Nu am observat joc in furca la alt nivel.

Mentionez ca s-au schimbat uleiul si simeringurile + reglat furca...am sesizat diferenta, totusi jocul a ramas, se pare ca mecanicul nu a testat si jocul din discuri.

 

Nu dispare jocul nici dupa ce incalzesc franele.

 

Ce sa verific?

 

Ms.

Editat de Marc87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca o tii ca e din discuri ce mai e de verificat ... intrebarea e, esti sigur ca e din discuri?

Pune-te pe motor, tine frana apasata si incearca sa impingi fata-spate fara sa comprimi furca, in timp ce cineva tine mana/mainile pe rand pe:

- discuri (partea dintre discul in sine si centru)

- furca (intre simeringuri/pahare si tubul cromat)

- jugul inferior(la baza jugului intre jug si sasiu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca o tii ca e din discuri ce mai e de verificat ... intrebarea e, esti sigur ca e din discuri?

Pune-te pe motor, tine frana apasata si incearca sa impingi fata-spate fara sa comprimi furca, in timp ce cineva tine mana/mainile pe rand pe:

- discuri (partea dintre discul in sine si centru)

- furca (intre simeringuri/pahare si tubul cromat)

- jugul inferior(la baza jugului intre jug si sasiu)

 

Da, exact asa am testat, doar ca in ordine inversa.

 

Nu aveam joc in jug, nici in furca la niveul simeringurilor.

Totusi se manifesta in discuri.

 

Adevarul e ca nu m-am pus sa cotrobai mai multe, asa am luat mobra, dar e enervanta senzatia de joc, banuiesc ca nici franarea nu este prea eficienta. :)

Editat de Marc87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca la vfr, defapt la etrierii flotanti de pe vfr (care se gasesc si pe cb,cbr, hornet, etc) se mai intampla sa aibe joc in flotoare ... sa nu fie de acolo. Oricum jocul ala nu il simti in mers, nici in cazul discurilor, nici in cazul etrierilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca la vfr, defapt la etrierii flotanti de pe vfr (care se gasesc si pe cb,cbr, hornet, etc) se mai intampla sa aibe joc in flotoare ... sa nu fie de acolo. Oricum jocul ala nu il simti in mers, nici in cazul discurilor, nici in cazul etrierilor.

 

Da, am observat ca se misca o idee etrierii, atunci cand am schimbat placutele, dar am inteles ca e normal.

 

Facand testul precizat mai sus, reiese clar cum joaca ~ 2-3 mm discurile, trebie stranse oare? sincer nu m-am mai lovit de o problema similara.

 

Plus ca la mine e foarte evindent jocul pe franare, fie ca franez usor sau brutal, jocul e acolo.

Editat de Marc87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am observat ca se misca o idee etrierii, atunci cand am schimbat placutele, dar am inteles ca e normal.

 

Facand testul precizat mai sus, reiese clar cum joaca ~ 2-3 mm discurile, trebie stranse oare? sincer nu m-am mai lovit de o problema similara.

Daca roaca discul in sine pe miez, lucru care il aud prima oara la VFR, sau orice alta motoreta echipata cu discuri de tipul asta, nu ai ce sa ii faci decat sa schimbi discurile.

Vezi ca robertd avea un set de discuri de vfr de pe a lui, chiar in stare ok ... vroia 300 de lei pe discuri cu tot cu janta, acu sa le mai si aibe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...