Sari la conținut

aprindere Linhai 300


Postări Recomandate

Din cate m-am uitat eu in schema de Linhai circuitul tau e urmatorul .Ai un plus care pleaca din cutia de sigurante , trece prin butonul de oprire de urgenta si intra in TCI si bobina de inductie (ai TCI nu CDI). mai ai o conditionare de la senzorul de viteza.In principal vezi daca iti ajunge + la TCI si bobina de inductitie.Daca le ai verifica continuitatea bobinei senzorului, si vezi sa nu fii conditionat de cel de viteza (asta cand e activ cred ca da la masa).

Spor la masuratori

Asfalt curat

Linhai.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu mai tin minte exact cum e la Linhai, dar e al dracului(pe langa faptul ca mufele si intrerupatoarele sunt de calitate chinezeasca), m-am lovit de problema asta si e un pic ciudat(acu sper sa vorbim de acelasi model). Verifica bine instalatia si tot ce e pe traseul CDI-ului, am patit sa am intamplator si un CDI bun si tot sa nu mearga. Nu strica sa verifici si vizual senzorul Hall, am gasit pilitura pe senzor de vreo 2 ori ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

La "aprindere". Adica, acolo unde se invarte o oala cu magneti peste o bobina. Senzorul e fix, stationar si oala se invarte pe deasupra lui. E o chestiuta mica, neagra, prinsa in doua suruburi de corpul motorului.

Daca ai un multimetru, il pui pe cele doua fire ale senzorului si ar trebui sa aiba continuitate cand se apropie magnetul de el.

https://atvmotoshop.aaz.ro/detalii/609076/Senzor-cititor-magnetou-Linhai,---cod-24006

Daca faci cate o poza din fiecare laterala a motorului, iti zic unde este :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...