Sari la conținut

Curs de perfectionare a tehnicii de conducere a motocicletei


styuk
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Foarte frumos a fost pe circuit ptr cine stia cat de cat sa se dea :) . Nu vreau sa fiu eu ala carcotas, dar fiind incepator, mega incepator, ma asteptam la altceva ptr cei noi ca mine care nu prea am habar, oricum demonstratia a fost spectaculoasa si felicitari tuturor care si-au turat motoarele si s-au aplecat frumos pe curbe, respect si admiratie.

 

Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mega-mega-mega incepator sunt si eu, dat fiind faptul ca la plecarea catre Arad aveam maxim 60 km facuti pe moto...

 

Si eu m-am asteptat la altceva, insa mi-am dat seama ca ceea ce avem noi nevoie se invata doar mergand si exersand. Cei avansati nu pot fi tinuti dupa fundul nostru. Eventual noi sa ne luam dupa ei, in astfel de evenimente.

 

Manevre la viteza mica putem si trebuie sa exersam singuri.

Pana la urma incercand, gresind si invatand din greseli inveti cel mai bine.

Pentru asta e nevoie doar de dorinta si de o parcare goala - Decathlon, zona de langa sensul giratoriu, de exemplu, in weekend e absolut goala!

 

Apoi mersul in oras trezeste simturile si le ascute. Orientare, atentie, gestionarea mobrei in trafic.

 

Iesirile din oras completeaza cele de mai sus.

 

De aceea, mersul pe circuit, ieri, pentru mine a fost super interesant, am putut face lucruri pe care nu am unde sa le incerc altundeva! I-am vazut pe altii si am incercat sa fac precum ei, pastrand proportiile.

Mai mult ca sigur ca voi mai ajunge la Arad, pe circuit, peste vreo luna, doua, dupa ce mai exersez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Foarte frumos a fost pe circuit ptr cine stia cat de cat sa se dea :) . Nu vreau sa fiu eu ala carcotas, dar fiind incepator, mega incepator, ma asteptam la altceva ptr cei noi ca mine care nu prea am habar, oricum demonstratia a fost spectaculoasa si felicitari tuturor care si-au turat motoarele si s-au aplecat frumos pe curbe, respect si admiratie.

 

Toate bune.

Sa nu fiu si eu, circuitul nu prea are treaba cu mersul prin oras, eventual 30% cu mersul in afara pe un drum pe care il cunosti foarte bine dar este de apreciat ca se fac "momente moto" si pe aici in vest, mai putine dar sunt binevenite si acestea.Iar pe domnul instructor "Pascuale " e o placere sa il vezi de fiecare data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Si uite asa, ridicam putin topicul. Dupa cum va asteptati(sau nu), revenim cu editia a doua. Yupiii!!! In acest an, ne-am gandit sa aducem o schimbare. Si cum schimbarile nu sunt acceptate de toata lumea, ne-am propus sa fie acceptate de majoritatea. In linkul de mai jos veti afla mai multe.

 

https://www.facebook.com/Freedom.Crew.Timisoara/posts/430876510413991?comment_id=431182333716742&notif_t=feed_comment

 

 

Pentru o comunicare mai eficienta, puteti da "Like" la pagina dar si Join la grup: https://www.facebook.com/groups/260484834146143/

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei antifacebook (cati mai suntem...), comunicarea poate fi pastrata si aici?

 

Eu, unul, votez pentru amandoua variantele, dar daca e sa fie doar un singur eveniment, Euroring!

 

Pe de alta parte, realist vorbind, probabil ca vor fi 20, maxim 30, care sa mearga efectiv, la Euroring, si nu doar din taste, dar varianta Arad va fi imbratisata de mult mai multi, din cauza costurilor.

Un drum la Euroring, cu intrare, se ridica la minim 200 euro (benzina - 500km dus-intors plus cursa, cazare - eventual, alte cheltuieli - lichide si solide).

Multi dintre motociclisti baga benzina de banii astia pentru 5000 km de plimbare, ceea ce inseamna mult peste jumatate de sezon... De aceea, pentru a pastra scopul nobil al evenimentului, varianta Arad va fi cea mai potrivita, iar varianta cealalalta merita organizata suplimentar. Si se impaca si varza si capra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranata vom pastra comunicarea si aici doar ca, cu un mic delay. Totodata, cand o sa avem datele concrete(locatie, data), o sa facem un topic nou.

 

Noi ne-ma gandit la o singura zi. Plecam din TM dimineata, dat si intors seara. Am estimat cam 100E(benzina+intrare+mancare). O sa vedem si o sa luam o decizie in functie de numarul de doritori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E putin o zi si obositor, cei mai multi vin pe mobre nu cu slepuri dupa ei, 300km+ nu prea iti mai arde de circuit, varianta mai buna Arad city chiar daca nu e o pista e buna si aia la 50km.Euroring este o pista misto are vreo 2km si ceva dar dupa nu stiu cati mai au chef de inca 300km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...