Sari la conținut

Care mergi la intrunire Targu secuiesc?


fuckeru
 Share

Postări Recomandate

Cool.. keep in touch. Lasa un nr de tel pe PM


» Post actualizat in 10 Jul 2014 18:11

Btw, sa va luati costumul de ploaie cu voi, just in case...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai a inceput ploaia in BV... :) Eu nu plec nicaieri fara costum de ploaie, desi BV-Tg.Secuiesc ii fac si intr-un picior...

Cool.. keep in touch. Lasa un nr de tel pe PM


» Post actualizat in 10 Jul 2014 18:11

Btw, sa va luati costumul de ploaie cu voi, just in case...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost, am vazut, m-am intors :) M-a plouat zdravan vineri seara la Predeal, dar ploaia izbucnita din senin, nu a durat mult. In rest, a fost vreme buna, cu soare, desi accuweather dadea sambata ploi cu furtuni.

 

Intrunirea a fost reusita dupa parerea mea, mi-a placut acea admosfera degajata, prieteneasca, ca la intrunirile de pe vremuri unde toata lumea se stia cu toata lumea. Spre deosebire de intalnirile de la Vlahita de acum un an si de anul acesta, unde s-a vorbit mai mult ungureste (doar din cand in cand cate o propozitie in romana), la Targu Secuiesc s-a vorbit in romanese si apoi in ungureste. Din pacate, nu a fost fost foarte multa lume. In afara de localnici, cei mai multi au venit din Ploiesti, Campina, Bucuresti, Bacau, Brasov si Harghita. Pacat ca nu s-a popularizat pe forum.

 

Mancarea si bautura au fost din belsug, nu mureai de foame si de sete, dar preturile au fost mai ceva ca la restaurant: 6 lei langosii, 3 lei micul, 4 lei sarmaua, 8 lei un hamburger (mai mic ca la McDonald), 15 lei un carnat, 10 lei o bucata de ciolan, 10 lei ciorba de burta, etc. Mai erau si altele, aveai de unde alege, dar cam scump... In rest, muzica si voie buna.

 

La parada au fost multe motoare, au venit foarte multi din oras si din imprejurimi, special pentru acest prilej. Parada moto in sine, a fost ceva crazy, localnicii s-au travestit in mirese si au mers asa pe motoare, in rochii albe si cu peruci :) Dupa parada, a venit un "taraf" de muzica secuiasca, imbracati in costume traditionale, cu pantaloni tirolezi si palarii cu pene, care au cantat pana seara tarziu, atat in ungureste cat si in romaneste. Foarte simpatici oamenii astia.

 

Organizarea a fost foarte buna, iar Broasca si baietii de la Free Frog's Riders merita toate felicitarile pentru efortul depus. Koszonom, Beka! :ok:

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre astia este vorba!!!!!! A fost voie buna si mi-a placut ca nu a fost aglomerat daca stiam ca este si strand veneam si eu cu costumul de scafandru.... :stuck: post-83437-0-51849200-1405332674_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a atras atentia de catre un secui cum ca nu e ok.sa cer o Cola in romaneste.....Drept urmare m-am suit pe motor si am plecat....La o ora dupa ce abia am ajuns.Intrunire jalnica si prost organizata,basca 50 ron.intrarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tu ai gresit intrunirea. Aici intrarea a fost 25 de Ron au fost concerte vineri si sambata, un gulas bun si multa distractie. Va salut si felicitari lui Broasca pentru o intrunire la care ne-am simtit din nou ca acum foarte multi ani. Copii si prieteni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, intrarea a fost 250 mii lei vechi sau 25 RON, in care intra atat gulasul delicios preparat de baieti cat si o insigna. Poate ca Motorious o fi venit cu pasagera si de aia o fi dat 50 RON. Cat despre organizare, nimic de reprosat, totul a fost mai mult decat ok, toti intelegeau si vorbeau romaneste perfect. Si gazda la care am stat la fel, ba mai mult, am avut serile niste discutii foarte interesante, la un pahar de whiskey sau de palinca si totul in romaneste. Basca in targ, adica in oras, la fel, lumea incerca cum putea sa ne raspunda la intrebari si sa ne lamureasca cum puteau ei mai bine Or fi si unii mai infierbantati, nu zic, dar multe sunt doar legende.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt legende...la 112 se raspunde in maghiara, la restaurantul secuiesc din centru mereu avem pb cu ospatarii canu inteleg ce comandam...cand ceri pastrama de oaie cu mamaliga, te trezesti cu mamaliga, branza si smantana, oaia nu intra in ecuatie

 

mergem destul de des acolo la circuitul de karturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze...Nu am citi bine topicul.Asta mi s-a intamplat recent,la Vlahita.Aproape de M.Ciuc.Dar ce mi-e Ciuc ce mi-e Targu Secuiesc...Tot de ciudati din aia iredentisti este vorba....

Editat de MOTORIOUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam eu ca e vorba de Vlahita. Acolo nu s-a vorbit romaneste decat putin si mai erau cate unii care se uitau ostentativ la tine. Cine se duce o data acolo, a doua oara nu mai calca, parerea mea. In zona Ciuc-Odorhei, intr-adevar, se simte o oarecare ostilitate. Pe cand la Tg. Secuiesc, dupa cum spuneam, a fost cu totul diferit.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze...Nu am citi bine topicul.Asta mi s-a intamplat recent,la Vlahita.Aproape de M.Ciuc.Dar ce mi-e Ciuc ce mi-e Targu Secuiesc...Tot de ciudati din aia iredentisti este vorba....

 

 

Da tot aia e, ce conteaza efortul unui om care anul trecut era in spital pe vremea asta a dat tot ce poate sa organizeze din nou intrunirea anul asta? Ai incurcat doar locatiile cluburile si persoanele. Toti ungurii s la fel. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doar in spital, a fost sifonat rau de tot de idiotul ala cu masina, se punea problema daca mai scapa cu viata. E cu atat mai de laudat efortul sau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e un om deosebit, păcat ca n-am putut sa merg. Poate data viitoare, sunt unele persoane cu tente de rasism crunte rău de tot. Dar mai târziu realizează ca au de pierdut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...