Sari la conținut

Ultrasunete curatare cilindrii


Postări Recomandate

Vizitator r_amonna

:))))) nu iti ataca nici un aluminiu, stai linistit, n-are timp sa il atace... ma rog, eu vorbesc din experienta, altii din carti sau de pe net... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))))) nu iti ataca nici un aluminiu, stai linistit, n-are timp sa il atace... ma rog, eu vorbesc din experienta, altii din carti sau de pe net... :)

 

Dar eu nu neg ca ai multa experienta in "reparat" multe motoare , doar ca gasii si eu pe net (sau poate in carti) informatiile alea si le dadui mai departe poate e lumea curioasa. Oricum sa stii ca in general cartile (sau informatiile din surse credibile de pe net) sunt bune, nu e nimic in neregula cu ele.

 

Oricum , multumesc pentru ajutor ! :)

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic. Am uitat toata gramatica de la scoala, dar nu cumva daca spre ex. vorbesc despre cilindrii pe care ii posed si vreau sa-i curat nu cumva e substantiv articulat si se scrie cu doi de i ? " cilindrii in sine sunt gaurile in care se misca pistoanele.... si vreau sa-mi curat cilindrii" . Ia mai repeta in gand si vezi cum suna cu un singur i! Mie imi suna cam aiurea.

Plural hotarit.

"Cit e kilogramul de cilindri?" (niste cilindri oarecare)

"Puneti-mi cilindrii aia 3 mai copti" (anumiti cilindri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Reinviu acest topic, pentru a lamuri cateva aspecte.

 

Detartrantul nu este bun. Este o solutie pentru lucrari de minima importanta. Trebuie neutralizat si apoi clatit.

 

Sablarea exterioara nu este potrivita acestei operatiuni. Costurile prea mari de exploatare o fac nerentabila, de aici si preturile. Nu exista un control al calitatii si nici atentia la materialul consumabil.

 

NaOH decoloreaza aluminiul. Nu il ataca imediat, dar la suprafata lui se produc mici reactii. Si acesta trebuie neutralizat si apoi clatit.

 

 

 

Mai tarziu o sa dezvolt un topic cu mai multe explicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...