Sari la conținut

Cum sa montez priza (bricheta) pe motocicleta?


Postări Recomandate

Salut! De curand mi-am achizitionat o priza (bricheta) pentru motocicleta, este bine daca o leg direct pe bornele de la baterie sau trebuie releu separat? Am mai auzit ca trebuie si o siguranta, aceasta unde se pune?

 

Cum sa o leg ca sa nu am probleme gen scurt si asa mai departe?

 

 

post-83976-0-98948300-1408105777_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O legi direct pe bornele bateriei dar sa ai o siguranta montata pe firul de ( + ). Daca cea din poza e priza in cauza, parca vad o posibila siguranta pe firul rosu.....verifica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia ar trebui sa fie siguranta.

 

Depinde cum vrei sa se comporte, alimentata doar cand e contactul pus sau tot timpul. Eu am avut pusa direct pe baterie si a fost ok.

 

PS: nu-ti face probleme de scurt, se arde imediat siguranta.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O legi direct pe bornele bateriei dar sa ai o siguranta montata pe firul de ( + ). Daca cea din poza e priza in cauza, parca vad o posibila siguranta pe firul rosu.....verifica.

exact.eu am montat ceva asemanator dar modul e acelasi http://www.ebay.it/itm/CAVO-PRESA-ACCENDISIGARI-CONNETTORE-USB-BATTERIA-MANUBRIO-MOTO-IMPERMEABILE-/161382263397?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item259321ea65&_uhb=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sfatul meu ar fi sa o legi pe contact. Nu cred ca este ok sa lasi o priza conectata la tensiune indiferent daca ai contactul pus sau nu din diverse motive gen glume proaste, consumarea bateriei in cazul in care este un consumator conectat si mototrul oprit.

 

Este mult mai sigur si corect sa o conectezi in asa fel incat sa ai tensiune pe ea la punerea contactului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Presupun ca vei utiliza priza pentru telefonul mobil, sau pentru alimentarea unei lampi de control de 12V cand ai o defectiune, si este necesara o sursa de lumina. In acest caz, se justifica ca tensiunea sa fie permanent in priza, nu trebuie sa comuti contactul ca sa-ti incarci telefonul ! In functie de locul unde vei monat priza, iti alegi sursa de tensiune, contact sau baterie....se poate asigura o protectie la scurtcircuit printr-o siguranta de max 10A.

Bafta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O legi direct pe bornele bateriei dar sa ai o siguranta montata pe firul de ( + ). Daca cea din poza e priza in cauza, parca vad o posibila siguranta pe firul rosu.....verifica.

Da este cea din poza :) are siguranta pe fir

» Post actualizat in 15 Aug 2014 19:41

Si la contact cum as putea sa o leg?

Editat de edyedi22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca legi pe contact nu vei avea tensiune decat cu contactul pus, deci dezavantaj.....leag-o direct pe baterie, ai siguranta, e ok si vei putea folosi priza oricand neconditionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu am sansa sa imi fure curent?

doar daca ai vecini tigani :P

 

daca e aia din poza...pisa-te pe ea. iti trebuie una uatar' pruf' in genul celei postate de Zen69

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

pune-o linistit pe borne, doar ai grija sa fie siguranta la indemana. am avut o rst futura pe mana si am plecat prin decembrie la un drum de 600 de km, s-a ars mizeria si m-am ..... pe mine de frig vreo 200 de km (folosesc o husa de scaun de masina incalzita infasurata pe sub geaca pe vreme friguroasa). era pusa sub bord mizeria. si la futura ca sa dai jos carenele fara scule e o "veselie", n-aveam decat kit de pana si cabluri la mine, motorul era in stare perfecta si e in stare de urgenta, masina bulita, ma rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O varianta foarte "ieftina" e sa tragi plusul de pe o siguranta. Nici nu tau fire, e usor accesibil, ai tensiune doar cind e pus contactul.

 

pai ca sa o pui pe baterie nu trebuie sa tai nici un fir, firele prizei vin cu papuci pe care ii prinzi direct la suruburile bornelor bateriei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate prizele de bricheta vin cu siguranta pe fir, e cerinta la standardul de fabricatie.

in plus, nu se monteaza vertical, ci orizontal.. asa ca o moneda nu prea ajunge pe fund. si cine are asa prostalai drept "amici"


» Post actualizat in 18 Aug 2014 07:49

in plus, daca te-ai fi uitat vreodata intr-o priza de bricheta, peretii laterali nu sunt pana pe fundul ei, deci e cam imposibil ca o moneda sa faca scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat exemplu cu o moneda, poate fi surubelnita .. orice. de amici care au bagat pe busonul de pus ulei zahar ai auzit?

 

si la masina ai sigurante pe aproape toti consumatorii, dar cei mai multi sunt prin contact. astfel eviti sa uiti ceva in priza cand ai oprit motorul.

cat despre montat orizontal/vertical ... montezi unde ai loc.

 

sustin ideea unei montari prin contact. eu am pe direct acum (am montat prost) si vreau sa schimb! daca nu vrei sa te complici, montezi cum vrei ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca legi direct mai ai avantajul ca poti incarca bateria fara sa o scoti de pe motoreta. pur si simplu iti faci un fir de la redresor cu un capat mufa de bricheta..

 

trecerea prin contact este complet inutila, daca e amplasata corect multi nici nu stiu ce e acolo, priza vine cu capac.

in plus, de cate ori o sa ai nevoie de priza trebuie sa pui contactul - la multe motorete mai noi cand pui contactul se apride si farul.

un alt neajuns este ca atunci cand esti cu contactul pus iti sta alimentat CDI-ul - TCI-ul, lucru nerecomandat.

 

da' fiecare cu pasarica lui.

 

daca iti face vreun bou, prin absurd, vreo poanta - pentru aia ai acea siguranta pe fir - o inlocuiesti si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate prizele de bricheta vin cu siguranta pe fir, e cerinta la standardul de fabricatie.

a mea n-are (luata in 2011 de la louis)...

sau ma rog, era separat intr-o punguta, nu pusa pe fir....si pt ca ma grabeam n-am mai taiat. legat, lipit etc... am pus pe direct, la borne.

La mine e ok, de 3 ani DAR eu tin priza sub sa...nu-mi ajunge nimeni/nimic acolo, daca am de incarcat ceva (tel/gps) scot doar firul cu mufa incarcatorului

Editat de MotoRocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus direct la baterie ,are si siguranta si o scot cand las motoreta parcata . Ciudat insa ,daca leg si mansoanele si priza direct la baterie ,se arde siguranta la mansoane. Asa ca le pun separat ,vara priza ..toamna/primavara leg mansoanele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...