Sari la conținut

Problema semnalizare


sarpee
 Share

Postări Recomandate

Am urmatoarea problema, cand dau semnal stanga sau dreapta( nu conteaza) se aprinde si semnalul de pe partea opusa dar mai slab in intensitate. Am urmarit traseul firelor nu are scurt pe nicaieri, ce ar putea fi ?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in urma accidentului, ce s-a avariat / reparat?


» Post actualizat in 28 Aug 2014 18:54

Face asa de caEu mi-am pus smd-uri in loc de becurile normale si asa facea.

hm, interesant. inseamna ca e cumva facut sa trece un pic de curent si prin circuitul care nu se aprinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai semnale cu led. Erau originale?Multe scheme au becul de la bord legat intre semnale astfel ca atunci cand dai pe dreapta martorul se aprinde luand plus din dreapta si minus din stanga astfel apare curent prin ambele ramuri dar martorul fiind de putere mica nu reuseste sa aprinda ramura care ar trebui sa fie stinsa.Daca ai trecut pe leduri (vad ca si semnalul iti clipeste des) atunci martorul de la bord iti aprinde si ramura care ar trebui sa fie stinsa, curentul la semnalele led fiind mai mic.

Scoate martorul de la bord si vezi daca e asa.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am patit cand am pus becuri led in locul celor traditionale. Probabil ca iti trebuie rezistenta aia in plus, sau daca ai avut, s-a desprins pe undeva.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in urma accidentului, ce s-a avariat / reparat?

» Post actualizat in 28 Aug 2014 18:54

hm, interesant. inseamna ca e cumva facut sa trece un pic de curent si prin circuitul care nu se aprinde.

 

S-a schimbat cam toata fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai semnale cu led. Erau originale?Multe scheme au becul de la bord legat intre semnale astfel ca atunci cand dai pe dreapta martorul se aprinde luand plus din dreapta si minus din stanga astfel apare curent prin ambele ramuri dar martorul fiind de putere mica nu reuseste sa aprinda ramura care ar trebui sa fie stinsa.Daca ai trecut pe leduri (vad ca si semnalul iti clipeste des) atunci martorul de la bord iti aprinde si ramura care ar trebui sa fie stinsa, curentul la semnalele led fiind mai mic.

Scoate martorul de la bord si vezi daca e asa.

Plauzibil,

» Post actualizat in 28 Aug 2014 20:09

S-a schimbat cam toata fata

Poate inainte avea un bord fara martor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Verifica conexiunile pe minus, posbil contact imperfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

daca inainte de accident aveai semnalizari pe bec si acum ai pus pe led ai gasit problema. ori pui un releu pentru leduri, ori rezistente pe semnalizari. la unele motociclete trebuie si doua diode...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...