Sari la conținut

Curatare scarite aluminiu


Postări Recomandate

Salutare. De ceva timp ma tot chinui sa imi curat scaritele din aluminiu de un strat de nu stiu ce ,care este aplicat peste aluminiu pentru protectie. Vreau sa le polishez cu polish pentru aluminiu,dar din cauza acelui strat nu are nici un efect polishul. Singura modalitate este cu hartie abraziva,dar problema este ca nici aceasta nu prea prinde si e chinul de pe lume. A mai intampinat cineva problema asta? Cu ce pot da jos stratul acela( chimic) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. De ceva timp ma tot chinui sa imi curat scaritele din aluminiu de un strat de nu stiu ce ,care este aplicat peste aluminiu pentru protectie. Vreau sa le polishez cu polish pentru aluminiu,dar din cauza acelui strat nu are nici un efect polishul. Singura modalitate este cu hartie abraziva,dar problema este ca nici aceasta nu prea prinde si e chinul de pe lume. A mai intampinat cineva problema asta? Cu ce pot da jos stratul acela( chimic) ?

Se poate sa fie lacuite din uzina. Eu am avut un strat asemanator pe rezervoarele de frana si ambreiaj de pe ghidon. Le-am "aruncat" timp de 24 de ore intr-un recipient cu lichid de frana, a doua zi le-am scos si acea substanta de deasupra se facuse gelatinoasa, am curatat-o cu o bucata de carpa imbibata tot in lichid de frana apoi am trecut la slefuit cu hartie abraziva apoi polishat si mi-au iesit ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt anodizate sigur ca le-am bagat in soda caustica cu apa si nu s-a intamplat nimic. Trebuia sa se curete. O sa incerc si cu lichid de frana. Mai astept si alte idei. Multumesc pentru ajutor. Cred ca sunt date cu un fel de lac foarte dur si in strat foarte subtire.

Editat de dynoviorel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut multe cadre de aluminiu si scarite etc , perie de sarma moale , hartie abraziva sau pasta abraziva , incepi cu 600 pana la 3000 cu apa , apoi polish , iese oglinda , un cadru de suzuki facut de mine in poza :


» Post actualizat in 04 Jan 2015 21:30

poza:)


» Post actualizat in 04 Jan 2015 21:32

aici se vede mai bine :

post-61264-0-78936100-1420407019_thumb.jpg

post-61264-0-88884200-1420407139_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe suprafata dreapta ,nu e problema ,merge cu hartie abraziva cu apa,dar pe unde sunt locuri greu accesibile,nu prea merge asa..

ai dreptate dar cu pasta abraziva dupa perie de sarma si burele de polisat merge .

 

arunca o privire aici :

http://www.poleringsguide.se/english/

Editat de med_tuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la un magazin de chimicale si cumpara decanol,se curata precis cu el..dar respecta temperatura de lucru inscrisa pe cutie si poate putin mai cald de atat ,sa fie atat piesle cat si temperatura din incapere..daca nu se curata asa foloseste acid de baterie,

noi curatam aluminiul cu o solutie formata din acid sulfuric si apa distilata si ramane curat ca lacrima in 20 de minute..daca ai o baterie veche de masina scoate-i acidul si scufundale acolo timp de 10-20minute.

Daca le dai la perie de sarma nu o sa mai scoti neam zgarieturile formate,poti sa le polishezi si de 10 ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sablatul are efect de matuire si dupa aceea se polishaza mai greu,dupa curatarea chimica care este un procedeu usor si poate fi folosit de orcine acasa rezultatul poate fi un polish fix oglinda.

post-58740-0-71001000-1420447185_thumb.jpg

post-58740-0-46183000-1420447192_thumb.jpg

post-58740-0-65730300-1420447199_thumb.jpg

post-58740-0-23134800-1420447209_thumb.jpg

Editat de b86dtm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..deci le-am pus in acidul dintr-o baterie..rezultatul.....nici unul. Maine incerc cu decanol ,dar am o presimtire ca o sa am acelasi rezultat....

ti-am spus cum se face nu te mai chinuii .. perie sarma moale .. apoi polish abraziv si polish luciu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sablatul are efect de matuire si dupa aceea se polishaza mai greu,dupa curatarea chimica care este un procedeu usor si poate fi folosit de orcine acasa rezultatul poate fi un polish fix oglinda.

tu stii ce-i ala amidon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu stii ce-i ala amidon?

Stiu ce inseamna sablatul cu amidon,am in atelier 2 aparate pentru sablat care functioneaza 5-6 ore pe zi timp de 5 zile pe saptamana

 

Nu a mers cu acid sulfuric deoarece a fost diluat cu apa distilata in timp,acidul sulfuric curata absolut orice tip de vopsea,lac sau anodizare atata timp cat are concentratia corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce naiba au pe ele de nu face nimic decanolul? Nu cumva sunt zincate sau cromate? Caz in care doar sablatul te-ar ajuta si nu stiu daca merita bataia de cap si cheltuiala. Nu stiu cum sunt la modelul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...