Sari la conținut

placute+discuri cu ulei


Effect20CM
 Share

Postări Recomandate

Va salut! postez in numele unui prieten care m-a rugat sa caut cat mai multe informatii despre rezolvarea problemei lui :

Se da una bucata zxr 400 + furca care a curs ca la balamuc...=> ulei pe discuri si placute ...ceea ce inseamna frane mai de loc...

ce se poate face? se curata cu diluant ceva sau stiu eu...? ati patit? Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am avut si eu aceeasi problema doar ca nu au fost contaminate in profunzime si dupa cateva sute de km si au revenit. Discul inca mai avea o portiune pe unde nu "tinea" frana dar dupa 500 km au disparut problemele. De preferat sa schimbe placutele si discul sa il curete bine

Exact cum a spus si Adyfikus

Editat de skr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mai auzit si ca se mai puneau placutele in cuptor se se arda uleiul din ele.ce rezulta???nu stiu,poate se arde uleiul poate nu,nu stiu,dar dupa mine ar merita incercat inainte sa il arunci,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa curete bine totul cu spray de frane.

Asta nu ataca garniturile sau burdufele de frana.

Sa scoata placutele si sa le tina intr-un borcan cu benzina pana a doua zi.

Inca o zi sa le lase la uscat.

Mare atentie cand scoate placutele, sa tina minte cum le-a desfacut, ca sa nu le puna gresit (sa nu incurce discurile, fiindca fiecare placuta s-a format pe locul ei).

Neaparat sa inlocuiasca semeringurile la amortizoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Rezolvi furca.

2. Dai placutele jos si le cureti cu spray de frane, dupaia le freci de vrun perete(sau smirghel,dar eu prefer peretele), le dai iar cu spray de frana, dupaia le pui sub apa sa se duca si spray-ul si ar trebui sa fie ok. Unele spray-uri de frana influenteaza franare zeci de km.

3.Cureti bine si etrierii(ii dai jos)+discurile(pe ambele parte si gaurile)---->spray frane+ balaceala in apa

4. Mergi cu motoreta si in ceva km o sa ai din nou frane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...