Sari la conținut

din ce an e bateria asta?


Postări Recomandate

salut. din pacate m-a lasat bateria la duba si ma gandeam sa-mi iau una second de pe net. stiu ca nu este o idee prea buna, dar ma gandeam ca daca as sti anul de fabricatie mi-ar ajuta foarte mult. e vorba de bateria din linku asta.

 

 

http://olx.ro/oferta/baterie-bmw-oem-80ah-acumulator-auto-bmw-ID2Y2IP.html#e059b579a4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Vezi ca-i ca la gume, dar la baterii scrie pe borna de (-), mai precis in capul bornei. La tine cea de-a doua poza este la limita, apare doar 23, ceea ce inseamna saptamana 23 din anul cutare..

Suna-l pe ala si intreaba-l ce scrie pe borna aia de minus :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai cauta o baterie 2 + a ta, si da-le la schimb pe una noua, se scade 30-35 lei per/baterie din pretul initial al uneia noua. astazi mi-am luat si eu una Rombat de 66Ah la care am dat 3 uzate + 140 lei (pretul initial era de 230 lei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai cauta o baterie 2 + a ta, si da-le la schimb pe una noua, se scade 30-35 lei per/baterie din pretul initial al uneia noua. astazi mi-am luat si eu una Rombat de 66Ah la care am dat 3 uzate + 140 lei (pretul initial era de 230 lei)

se poate cumula?

 

practic daca mergi cu suficiente baterii poti sa iei una "gratis"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Daca vrei sa cunosti data fabricatiei aceasta este inclusa intr-un cod stantat pe acumulator, pe capac sau pe lateral(caractere rezultate prin topire), nu pe hartie, eticheta, etc.

Primul caracter indica luna de fabricatie si incepe cu A-ianuarie, B-februarie, ....etc. A doilea anul de fabricatie sau iesirea din fabrica. Din 2010 s-a inceput cu: 0-2010, 1-2011,

2-2012, ect. Asa ca daca o vrei, sa-ti expedieze o foto cu stanta/marca de pe acumulator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salutare.am citit tot topicul cum ca din ce an a bateria respectiva.eu am pe motorul meu o baterie,si deja da semne de pensie.dar nu stiu cati ani are.am o poza cu un cod.doar atat .bateria este un EXIDE cu gel , 12Amp.poza jos cu codul.stie cineva cam ce an de fabricatie are bateria?


» Post actualizat in 22 Feb 2015 20:28

salutare.am citit tot topicul cum ca din ce an a bateria respectiva.eu am pe motorul meu o baterie,si deja da semne de pensie.dar nu stiu cati ani are.am o poza cu un cod.doar atat .bateria este un EXIDE cu gel , 12Amp.poza jos cu codul.stie cineva cam ce an de fabricatie are bateria?

scuze.nu e EXIDE. e UNIBAT.le-am incurcat intre motoare

post-15325-0-97912600-1424590240_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...