Sari la conținut

Cum montez indicator treapta de viteza ?


danny26bv
 Share

Postări Recomandate

Salut , am schimbat instaltia electrica de pe un suzuki srad din 2000 , inainte avea instalatie electrica improvizata (multe fire taiate , fara mufe , improvizatii etc.) Are montat pe aceasi instalatie gear indicator.... si aici vine problema.....Cum montez pe instalatia originala acel gear indicator ?? Va multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am schimbat instaltia electrica de pe un suzuki srad din 2000 , inainte avea instalatie electrica improvizata (multe fire taiate , fara mufe , improvizatii etc.) Are montat pe aceasi instalatie gear indicator.... si aici vine problema.....Cum montez pe instalatia originala acel gear indicator ?? Va multumesc !

Nu merita daca ai gear de China.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci . Instalatia veche era modificata , Luminile se aprindeau din alta parte . avea acceleratie rapida si instalatia era ciopartita peste tot , fire improvizate si multe altele . Acum am cumparat alta instalatie electrica fara modificari . Si vreau sa ii montez indicatorul de treapta .

Pe instalatia veche , indicatorul era pus pe cablul care duce in bord .


» Post actualizat in 19 Feb 2015 16:59

Este exact ca asta

post-70520-0-33523800-1424365187_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate fire are cablul ala. E pentru senzor in cutie sau e montat senzorul pe exterior cu un magnetel si doua relee reed plus firul ce vine de la neutral.


» Post actualizat in 19 Feb 2015 17:12

Daca senzorul e in cutie ar trebui sa ai cate un fir pentru fiecare viteza (socotesti si neutrul) plus unul alimentarea.

Daca e ala cu reed-uri trebuie sa ai 2 fire semnal, unul masa, unul plus si unul neutralul deci 5 fire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gear indicator vine montat pe gear senzor.

Mufa triunghi 3 fire albastru,negru,roz.

La senzor (din cat imi aduc aminte) albastru este plus 5v,negru este minus,si roz este semnalul pentru ecu..respectiv si pentru indicatorul tau.

Acum nu pot sa-ti spun cum are conexiunea electrica indicatorul tau...adica nu stiu care este plus,minus si care este semnalul.

In plus ,din cat am inteles tu ai SRAD de 600 ..asta inseamna ca ai motor pe carburatie deci nu ai senzor de trepta de viteza...

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plus ,din cat am inteles tu ai SRAD de 600 ..asta inseamna ca ai motor pe carburatie deci nu ai senzor de trepta de viteza...

trebuie doar sa aiba semnal de rpm si viteza, "invata" treptele la prima folosire.

 

http://www.pzracing.it/project/geartronic/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie doar sa aiba semnal de rpm si viteza, "invata" treptele la prima folosire.

 

http://www.pzracing.it/project/geartronic/

Atunci este cel care este conectat la speed senzor.

la fel sunt si cele de la helteach, care pentru modele pe carburatie ia semnalul de la speed senzor. :peace:

Atasat ai istructiuni de montare la un asemenea model.

GearTronic_GT300.pdf

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...