Sari la conținut

discuri frana


Marian Radu
 Share

Postări Recomandate

doresc sa schimb discurile fata la honda cbr 600 f4i. Daca poate sa imi spuna cineva de pe ce tipuri de moto se pot pune, la prima cautare am gasit f4 cu f4i

 

Salut!

Vezi ca discurile de pe F4 nu se potrivesc cu alea de pe F4i. Difera prinderea pe janta. Ca sa pui discuri de F4 pe F4i trebuie sa iei janta, axul si distantierele de pe F4, la fel si in cazul in care pui discuri de F4i pe F4.

Mare grija cand le gasesti, sau daca le iei de la magazin sa iti dea ce trebuie.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NG Brake Disk - click me! (daca esti 2001-2007) daca nu schimba anul de fab in link.

 

643.jpg

 



din cate scrie aici nu prea ai noroc...

Models list for 296x94x4,5

HONDA - 600 - CBR 600 F - 2001 / 2002 - 1-MOTO - FRONT - L/R - -

HONDA - 600 - CBR 600 F SPORT - 2001 / 2006 - 1-MOTO - FRONT - L/R - -

HONDA - 600 - CBR 600 F4 - 2001 / 2007 - 1-MOTO - FRONT - L/R - -

HONDA - 900 - CB 900 F HORNET - 2002 / 2007 - 1-MOTO - FRONT - L/R - -

 

de obicei cataloagele de genul nu mint...

insa daca nu iei ceva din magazin... vezi de fa o proba cumva, ia un disk cu tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iei sh nu uita ca grosimea discurilor se masoara cu micrometrul nu cu shublerul cum fac multi...

 

Parerea mea e ca masurarea cu sublerul este suficienta in majoritatea cazurilor avand in vedere ca valorile limita sunt date in zecimi de mm atat la japoneze cat si la italiene.

Spre deosebire de japonezi, italienii sunt mai drastici si recomanda schimbarea discurilor de frana daca se gaseste prin masuratoare o valoare sub cea de inlocuire chiar si intr-un singur punct pe disc pe raza sau pe circumferinta. Dupa mine cred ca sunt prea drastici :)

Daca discul a fost descentrat sunt sanse mari sa nu aiba aceeasi grosime pe circumferinta si lucrul asta nu se mai poate repara. Diferenta de grosime de la care incepe sa se simta pulsatie in maneta este de 0.05mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supradimensionarea componentelor care implicated vieti omenesti este un subiect arhicunosct de unii si total necunoscut de altii. La o masina de f1 nu se aplica asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...