Sari la conținut

am B si vreau sa scot limitatorul de pe scuter de 49, riscurile care s


Alexandru Ursu
 Share

Postări Recomandate

mi.a spus cineva ca astia de la rar nu au cu ce sa masoare cat prinde scuteru

Ai prieteni niste prosti! Rarul vede orice!

Daca cumperi, ti trebuie acte V/C pe el, CIV, ITP, RCA - nu mia merge cum mergea, nu mai tine cum tinea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cumparat anul trecut un scooter Aprilia SR50 DITECH 2001, provenienta Italia. In bord are 120 Km/h, a venit limitat la 90. Facut CIV, verificari, etc. la RAR TM, RCA, inmatriculat la primarie. Inginerul de la RAR era chiar incantat de cum merge jucarie, a dat cateva ture prin curte, dupa care l-au incercat si alti colegi. Pus pe stand, verificat viteza, frane; a avut doar o obiectie, legata de lentila crapata a farului, dar mi-a dat OK-ul. De curand l-am delimitat, de curiozitate; asta presupune eliminarea unei saibe/distantier care limiteaza gradul de "inchidere" al variatorului - foarte simplu! Prinde 113-115. L-am facut inapoi la 90, pentru ca ambreajul centrifugal e cam uzat si se incinge... Nu orice scooter de 49 e fabricat sa aiba top speed 45 Km/h! Defapt multe sunt capabile de viteze mari, dar sunt limitate in functie de normele impuse pe piata pe care se va vinde (nu peste tot exista legea cu max 45 la scootere). Oricum, te poti distra foarte bine si cu un scooter, mai ales pe oras, unde a te "plimba" cu un SS de 600/1000 e chiar aiurea; dar te poti omora cel putin la fel de usor :)

Editat de high_voltage_tm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...