Sari la conținut

Reglare amortizor Honda


Marc87
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am un Honda VFR 750 RC 36 II si vreau sa o cobor vreo 2-3 cm.

Chestia e ca nu m-am prins din manual daca se poate sau cum se procedeaza.

 

Sunt un tip destul de inalt, 1.80, insa cu boots de moto nu ajung decat pe varfuri, e mai inaltata fata de stock, cred... ( amortizorul e cel de fabrica )

 

Cineva cu mai multa experienta ma poate ajuta?

 

Ms.

Editat de Marc87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti pune o poza cu ea din lateral, pe roti? Nu pe cricul lateral, nu pe cricul central. Sa o tina cineva la verticala.

La 1.80 nu ai nevoie sa cobori nici o motocicleta. Sunt motociclisti care au sub 1.70 si nu au nevoie sa coboare suspensia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de reply.

 

 

Nu am deocamdata poza ceruta, am poza asta momentan, se vede cum ajung doar cu varful jos.

 

Pe VFR RC 36 I ajung jos fara probleme, pe a mea nu...


» Post actualizat in 12 Mar 2015 08:48

aici

post-69817-0-54018700-1426150100_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba ca imi fac griji, problema e ca nu o pot manevra cu usurinta, am reusit sa o scap pe o parte pt ca nu am ajuns cu piciorul jos.

 

Oare pot face ceva, sau sa imi modific saua?

Editat de Marc87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa te ajut, daca amortizorul e ca la mine adica reglabil, ar trebui sa aiba suportul superior al tijei filetat exterior, iar arcul telescopului sa fie tensionat de catre un capac mobil peste care vin o piulita si o contrapiulita de blocare. Amandoua ar trebui sa aiba creneluri (crestaturi laterale de reglaj) pentru ca dupa deblocarea una fata de alta sa ajungi cu o dalta sau surubelnita mare ca sa le poti roti in sensul desfiletarii lor astfel incat sa scada tensiunea arcului. Ceea ce va duce si la scaderea pretensionarii si scurtarea telescopului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa o plimbi in parcare, curte sau garaj nu trebuie sa te sui pe ea. E mai usor sa o impingi de ghidoane.

 

Da, dar sunt situatii cand ai pasager, bagaje, te opresti intr-o rampa si nu mai ajungi cu piciorul jos...

Din cate stiu din fabrica vin gandite pt un om de inaltime medie, aia de un 1,60, 1.70 ce fac? :)

 

 

@Glen amoritzorul de VFR e diferit fata de cel de CBR, diferca chiar si fata de cel de VFR ani mai vechi.

Cred ca e gandit special pt modelul asta, are ceva gaura in carena, cred ca e pt ceva scula de reglat...sincer manualul nu spune prea multe.

Stiu sigur ca nu se regleaza ca la CBR, nu am vazut cresteturile de care ziceai.

 

Pe net sunt ceva kituri de coborat/ridicat inaltimea.

» Post actualizat in 12 Mar 2015 10:05

aici:

Lowring_Raiseing_VFR _RC36 _II.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema reala este ca, atunci cand cobori motocicleta vei obtine o placinta joasa si cu manevrabilitate mai slaba decat inainte.

Tu poti face fix ce doresti. Daca ai intrebat, ti-am raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema reala este ca, atunci cand cobori motocicleta vei obtine o placinta joasa si cu manevrabilitate mai slaba decat inainte.

Tu poti face fix ce doresti. Daca ai intrebat, ti-am raspuns.

 

Eram curios daca motorul meu a fost ridicat, prost reglat din amortizor, etc.

 

Evident daca asa vine din fabrica o las asa, daca nu as vrea o sa o aduc la setarile normale.

Din auzite doar, spunea cineva cu model ca al meu, ca ajunge fara probleme cu picioarele jos, e o fata...

» Post actualizat in 12 Mar 2015 10:42

asa arata amortizorul:

 

 

» Post actualizat in 12 Mar 2015 10:45

::

» Post actualizat in 12 Mar 2015 11:01

:::

» Post actualizat in 12 Mar 2015 18:31

Aparent acest tip de amortizor nu se poate regla.

 

Multumesc.

 

Se poate inchide.

post-69817-0-51169500-1426156974_thumb.jpg

post-69817-0-84932600-1426157091_thumb.jpg

Pic Request,fox Shock For 4Th Gen - Third and Fourth Generation VFR's - VFR Discussion.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...