Sari la conținut

Nelamurire, Cbr F4.


Postări Recomandate

Am luat de curand un cbr f4, an 2000 si tot verificand una alta am descoperit ceva ca o sonda dar care are firele taiate, cine stie ce este si ce rol are?

Precizez ca se afla situata pe partea stanga a termostatului.

post-9237-0-26070000-1426423513_thumb.jpg

Editat de The One.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, tocmai intrebam de aceasta problema pe topicul cbr-istilor :)

Ideea este ca nu am vazut nici o mufa in aer pe acolo.


» Post actualizat in 15 Mar 2015 13:20

Mai exact unde trebuia sa duca firele din senzor?

Editat de The One.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Numai tin minte cum era la f4, dar cu siguranță firele se conectau la instalatia elecrica. Mai asteapta pareri, eu nu mi amintesc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti spune unde se duceau firele din sonda sau modul in care era legata? Vreau sa refac legatura.

Fostul proprietar mi-a zis ca ultima oara functiona fara probleme, din cate am vazut cam tot ce este din cauciuc in zona aia este ros de ceva :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai tin minte cum era la f4, dar cu siguranță firele se conectau la instalatia elecrica. Mai asteapta pareri, eu nu mi amintesc ;)

Nu cu siguaranta nu acolo la altceva dar nu mai tin minte la ce. Scuze nu m-am putut abtine :D

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti spune unde se duceau firele din sonda sau modul in care era legata? Vreau sa refac legatura.

 

Din poza pe care a pus-o TNG, ar trebui sa fie 2 fire (albastru + verde), care intra in aceeasi mufa cu senzorul de la cric si cel de presiune ulei.

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din poza pe care a pus-o TNG, ar trebui sa fie 2 fire (albastru + verde), care intra in aceeasi mufa cu senzorul de la cric si cel de presiune ulei.

Un singur fir verde cu albastru ...scrie pe instalatia electrica!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, m-am lamurit.

Marea mea temere era ca din cauza nefunctionalitatii senzorului va fierbe apa si protectia nu va intra, gratie lui TNG am inteles ca termocupla comanda electroventilatorul si nu acel senzor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Practic sunt doua probleme total diferite(imag 1), termocupla denumita mai comun sau contactul termobimetalic, acesta comanda electroventilatorul la cresterea temp.lichidului de racire( imag. 2) si senzorul de temperatura/termosenzor sau ECT(Engine Coolant Temperature) denumit astfel in cazul variantei cu injectie f4i. Cel din urma in cazul tau are rol de sonda de temperatura, denumire uzulala pentru comanda aparatului de bord _temperatura( imag. 3). Vorbind de senzor, deci nu ai avut indicare la bord, racirea prin electroventilator ti-a functionat, Se pare ca ai identificat si circuitul..ramane sa-l actualizezi prin conexiune/legatura corecta, sper ca si senzorul sa fie in parametrii si indicatia de la bord sa fie cea reala, un exemplu la 80 grd C , rezistenta senzorului ar trebui s afie 50 ohmi dar aici este o alta situatie(verificare separata).

Bafta la montaj!

post-74268-0-38070200-1426443193_thumb.png

post-74268-0-94103100-1426443204_thumb.png

post-74268-0-64729600-1426443224_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, foarte bine explicat si la obiect, multumesc tuturor inca odata :cheers:


» Post actualizat in 20 Mar 2015 16:10

Ca tot era in tema, senzorul acesta(ECT)de pe Cbr f4 este compatibil si la alt model de moto, gen Cbr f2,f3,f4i etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...