Sari la conținut

Drive test


Stefan Rociu
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Vreau sa merg sa vad niste motoare cat mai curand (weekendul asta as vrea) si din ce am citit pe net, ar cam trebui sa ai asigurare ca sa poti sa te dai cu mobra omului, sa vezi daca e de luat sau nu. Acum, intrebarea mea e: stiti vreo companie de asigurari care face polite pe conducator si nu pe mobra? Am cautat si n-am gasit nimic... Toti cer sa pui mobra pe care o ai si cand ai luat-o ori, eu, inca nu o am.

 

Merci!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea RCA se face pe vehicul şi pe proprietar, nu pe fiecare conducator in parte. Iar CASCO se face pe minim trei luni, asta daca vehiculul este suficient de nou incat sa fie asigurabil.

Asta inseamna ca nu se poate ceea ce vrei tu.

In loc sa faci asigurari, mai bine platesti un mecanic care sa vina cu tine si sa evalueze starea tehnica a motocicletelor respective. Putini te vor lasa sa pleci cu ele la test si oricum s-ar putea sa nu ai experienta suficienta pentru a-i evalua starea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci sebaa. Am o oarecare experienta, ca sa spun asa. Si la condus si la mecanica. Am carnet din 2007, timp in care am mers zi de zi (inclusiv la -3 grade, daca starea drumului o permitea) pe un F650. Iar la mecanica, well... am avut un service moto pentru 1 an jumate :)

Fara sa ma dau cu mobra omului, nu cumpar. Stiu de la a mea care putea fi facuta sa arate bine, cu un polish, dar care scapa intr-a doua daca bagai mana in gaz un pic mai abrupt. Iar pasager, nu ma urc nici sa ma pici cu ceara. Mi-e frica :)

Te vor lasa sa faci drive test daca ii dai banii (sau cheile de la masina) si lasi un prieten sa stea cu el, cat timp te dai cu ea. Deci, sa inteleg ca ce citisem acolo se aplica numai celor care deja detin o mobra?

Si daca proprietarul este un fan infocat al raposatului Ghost Rider cu Hayabusa?

 

Exactly my point :)

Editat de Stefan Rociu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine la drive test il lasi pe proprietar s conduca si tu te urci in spate,a sta daca proprietarul iti inspira sufucienta incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci sebaa. Am o oarecare experienta, ca sa spun asa. Si la condus si la mecanica. Am carnet din 2007, timp in care am mers zi de zi (inclusiv la -3 grade, daca starea drumului o permitea) pe un F650. Iar la mecanica, well... am avut un service moto pentru 1 an jumate :)

Atunci eu nu mai vad rostul temerii, nu esti un incepator care sa tranteasca motorul pe jos....te complici cu asigurarile, mai ales daca vanzatorul nu cere asta.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu despre ce situatie ipotetica vorbim aici :)
Eu vreau, maine, sa ma duc pana in Liverpool, sa vad doua R1200RT si sa cumpar daca imi place ce vad.


» Post actualizat in 20 Mar 2015 11:37

Atunci eu nu mai vad rostul temerii, nu esti un incepator care sa tranteasca motorul pe jos....te complici cu asigurarile, mai ales daca vanzatorul nu cere asta.

Bafta!

Pai aia e treaba, am citit (o sa caut articolul, sa vad daca il mai gasesc) ca lumea cam cere sa le arati ca esti asigurat pentru a te lasa sa te dai cu motoarele lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-e clar dacă sebaa realizează că discuția prezintă o situație ipotetica din MAREA BRITANIE.

Hopa, ma scuzati, acum observ in ce sectiune era plasata discutia.

 

Imi cer scuze de incurcatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu despre ce situatie ipotetica vorbim aici :)

Eu vreau, maine, sa ma duc pana in Liverpool, sa vad doua R1200RT si sa cumpar daca imi place ce vad.

» Post actualizat in 20 Mar 2015 11:37

Pai aia e treaba, am citit (o sa caut articolul, sa vad daca il mai gasesc) ca lumea cam cere sa le arati ca esti asigurat pentru a te lasa sa te dai cu motoarele lor...

 

Deja nu prea stiu ce sa mai cred, abia acum spui ca nu vorbim despre Romania.

Cat despre deplasarea catre Liverpool, "de maine", cand ai sunat sa aranjezi intalnirile cu vanzatorii, ca doar nu pleci asa sperand sa ii gasesti acasa, de ce nu i-ai intrebat ce asigurari iti trebuiesc pentru drive test...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Deja nu prea stiu ce sa mai cred, abia acum spui ca nu vorbim despre Romania

Dar ce vroiai, să posteze întîi prințul moştenitor şi să anunțe că ASTA E SECȚIUNEA PENTRU MAREA BRITANIE?

 

Probabil că inițiatorul locuieşte în GB, a deschis topic exact unde trebuie, mai e nevoie doar de puțină atenție de la restul userilor :)

 

Later edit: deşi acum îmi dau seama că după cum postează el trăieşte în România

Editat de zĂŽmbesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce vroiai, să posteze întîi prințul moştenitor şi să anunțe că ASTA E SECȚIUNEA PENTRU MAREA BRITANIE?

 

Probabil că inițiatorul locuieşte în GB, a deschis topic exact unde trebuie, mai e nevoie doar de puțină atenție de la restul userilor :)

Corect, voi fi mai atent! Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca te plimba proprietarul cum iti dai tu seama de ciclistica motocicletei (in sensul daca e ''echilibrata''), cum iti dai seama daca schimba bine, cum iti dai seama de raspunsul gazului, s.a.?

Te uiti, vezi ce face si cum raspunde si simti. Daca esti prima data sau printre primele pe motor s-ar putea sa nu intelegi prea multe, dar la fel si daca il conduci tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Later edit: deşi acum îmi dau seama că după cum postează el trăieşte în România

 

Cum postez? :)

Ca pasager nu poti simti motorul asa cum il simti ca si conducator. Tocmai ca el cunoaste motorul, stie cum sa-l faca sa mearga frumos si sa nu arate tot ce nu merge cum trebuie...

 

Da, traiesc in GB, de aia am postat in aceasta sectiune :)

 

Cat despre mers peste ei, nu este cazul. Am vrut doar sa am tot ce-mi trebuie deja rezolvat inainte sa deranjez oamenii, sa aranjez intalniri, sa le fac niste planuri si pe urma sa le spun "stiti, nu ne mai vedem ca n-am bani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea se putea face ptr o zi, de pe net (google e prietenul cel mai bun). Ajungi la om, il rogi sa te lase la calculator/tableta daca nu ai la tine, faci asigurarea si iei motorul la test.

Cel putin asa era in 2008 cand locuiam in UK si asa am procedat cand am fost sa vad/cumpar masina.

 

Mai mult de 20 de lire nu cred ca o sa te coste, ptr o zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.gocompare.com/car-insurance/buying-and-selling-cars-privately/

 

http://www.gocompare.com/short-term-motor-insurance/

 

De obicei cand mergi sa vezi un motor trebuie sa ai banii in mana daca vrei sa te si sui pe el.

 

google "insurance for test drive private sale" si o sa gasesti mai multe site-uri si sfaturi.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain de info, amandurora. O sa merg cu banii jos ca, daca e ce vreau, vreau sa plec pe el si nu sa astept dupa banci si alte chestii...


» Post actualizat in 20 Mar 2015 16:15

Mda... Am intrat pe site-urile alea dar... desi vorbesc de motociclete, companiile ofera asa ceva pentru masini :) Am sunat la 3 companii diferite si "noi nu ne ocupam cu asa ceva".

Am gasit, in schimb, fix la botul calului, sub anuntul motocicletei:

 

FREE 7 days ride away insurance for the buyer (...). Please quote the bike id xxxx


» Post actualizat in 01 Apr 2015 16:31

Sfat: Schimbati permisul cu prima oportunitate. Nu faceti ca mine ca platiti 1000 lire pe an, asigurarea :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...