Sari la conținut

teava diametru 1" inch / 25.4mm cu peretele de 2.5~3mm


Postări Recomandate

/index.php?/topic/304491-super-tenere/page-56&do=findComment&comment=3956487

 

Teava de 3/4 are vreo 27mm. Aia de 1 tol are vreo 32mm, parca. La tevi, tolii/inch se "masoara" altfel.

 

Nu cred ca vrea sa-si faca crash bar la dirt bike. Eu ma gandesc sa-mi fac un fel de protectie pt cimpoi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este un mister pt tine, sa sti ca 3/4" sau 1" , la tevi, se refera la diametrul interior. Mai adaugi grosimea peretelui x 2 si adaugi la valoarea tolilor si iti va da dimensiunea care ai masurat-o tu, si nu va mai fi altfel, ci va fi la fel :)) Ex: teava de 1 tol = diam interior = 25,4 mm , grosimea peretelui de 2,5 mm cum cerea colegul x 2 = 5 mm => 25,4 + 2.5 + 2.5 = 30.4 mm diam ext.

 

 

/index.php?/topic/304491-super-tenere/page-56&do=findComment&comment=3956487

Teava de 3/4 are vreo 27mm. Aia de 1 tol are vreo 32mm, parca. La tevi, tolii/inch se "masoara" altfel.

Nu cred ca vrea sa-si faca crash bar la dirt bike. Eu ma gandesc sa-mi fac un fel de protectie pt cimpoi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 tol e 33.4mm, cu diverse grosimi ale peretelui. E mai complicat cu tevile: http://en.wikipedia.org/wiki/Nominal_Pipe_Size Gata. Sa revenim la coclaurile noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa faci o afirmatie de asta, mai bine eviti pt totdeauna situatiile de genul asta ! Auzi, un tol e 33.4 =))) Daca te uiti in tabelul de wikipedia, ai DN = diametru nominal, care este rotunjit se pare ( 25mm pt 1 inch) si sunt mai multe tipuri de tevi, in functie de utilizare, de la grosime perete de 0.065 toli(inch) = 1.651 mm pana pe la 0.179 toli(inch) = 4.546 mm ( folosite la sonde sau pl stie) . Concluzie: sa nu mai spui cat traiesti ca tolul este de alta valoare afara de 25.4 cum tolul e tol ca e pt tevi, furtune si ce mai vrei. Te faci de cacao, nu de alta....

 


» Post actualizat in 16 Apr 2015 06:16


Vrei sa spui ca ai intampinat tu probleme in interpretarea tabelului, dar asta niciodata nu o sa modifice valoarea tolului la fel cum secunda e secunda aici pe pamant....vai s-amar

post-66493-0-71347600-1429164924_thumb.jpg

Editat de dude123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, n-am montat, dar sunt cam in domeniu si tre' sa le proiectez astora ce produc masini circuite de aer conditionat si directie si e problema si aici in fabrica, nu pricep niciodata ce trebuie sa faca si de ce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lol

Eu tot nu gasesc ce caut! Creca tot da pa ibei o sa iau ..hopefully not

» Post actualizat in 16 Apr 2015 07:53

Si la dedeman au teava din inch din ala la 33mm si ceva diametru exterior. Ca si inchu asta vad ca este de mai multe feluri.. dafaq

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/304491-super-tenere/page-56&do=findComment&comment=3956487

 

Teava de 3/4 are vreo 27mm. Aia de 1 tol are vreo 32mm, parca. La tevi, tolii/inch se "masoara" altfel.

 

Nu cred ca vrea sa-si faca crash bar la dirt bike. Eu ma gandesc sa-mi fac un fel de protectie pt cimpoi.....

 

la teava se masoara diametrul interior

la tub se masoara diametrul exterior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha. Cum ar fi tuburi de gaze, tuburi sudate, tuburi trase....

 

http://en.wikipedia.org/wiki/National_pipe_thread

da, se pot intrepatrunde dimensiunile, dar asta e regula generala

 

cred ca el vrea tub cu diam exterior de 1 inch...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da 1 tol=1 inch si am montat la robineti si tevi de mi-au iesit pe nas.Asa ca mai intai va informati si dupa aceea vorbiti sau scrieti.No ofense dar daca tu zici ca esti instalator si spui ca un tol are 33,4 mm ma intreb cum arata instalatiile facute de tine.Dar de asta unii sunt instalatori si altii ingineri.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia aveau ceva chestii mai speciale: http://www.galfinband.ro/

 

La structuri din otel, pe strada verde, nu ai gasit? Aveau un stoc destul de bogat candva...

 

GEPLAST, scuze era. Dar vad ca s-a mai schimbat si siteul... poti incerca totusi cu un telefon: http://www.geplast.ro/contact-divizia-publicitate

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...